OTSEBLOGI METSAST | Kolm nädalat ja 1800 kilomeetrit: vaata, kuidas sajad inimesed RMK matkaradadel Eestimaad avastavad


OTSEBLOGI METSAST | Kolm nädalat ja 1800 kilomeetrit: vaata, kuidas sajad inimesed RMK matkaradadel Eestimaad avastavad
RMK

Delfi otseblogi toob lugejateni värsked muljed ja emotsioonid selle suve suurimalt ühismatkalt, millest võtab osa sadu matkajaid ja tuhandeid kaasaelajaid.

Saa osa matkalugudest, Eesti looduse ja metsade kaunimatest nurkadest ning kontsertõhtutest, kus esinevad tuntud näitlejad ja muusikud! Lisaks jagame siin blogis ridamisi soovitusi ka iseseisvalt matkamiseks ning huvitavaid fakte Eestimaa metsade kohta.

OTSEBLOGI METSAST | Kolm nädalat ja 1800 kilomeetrit
Matkajuht Maarja Mirjam Rajasaar pole ainus matkajuht, kes gruppi mööda endale tuntud radasid juhib. Nimelt tema lapsepõlve mängumaad jäävad just Penijõe-Aegviidu lõigu äärde. Maarja juhtis oma matkagruppi väga edukalt ning tõi kõik rõõmsalt metsast tagasi. Rajal ei kuulnud tema kordagi jonni ega virisemist, kõik olid väga positiivsed.
300 kilomeetrise teekonna võttis enda juhtida särtsakas Kaidi Jõesalu. Nagu enne teele asumist matkalistele lubati, et Kaidi rõõm ja särtsakus on väga nakkav, sai ka teoks. Matkaseltskond sai koos väga edukalt hakkama. Kaidi jäi oma matkaseltskonnaga väga rahule. Terve lõigu tegi kaasa 6 inimest, kelle seas oli ka üks 9-aastane laps. Tema sitkus tegi paljudele suurtele matkasellidele silmad ette.
Suure matka lõpetanuid tuli tervitama ka president Kersti Kaljulaid. Kõik matkajuhid said endaga kaasa tüki Eesti kaardist, mis jõudis täna Aegviitu ning sai teistega kokku. 6 pusletükki moodustasid matkaradasid kujutava Eesti kaardi. See, koos kogu riiki hõlmava matkateedevõrgustikuga, on RMK kingitus Eestile ja eestlastele meie sajandaks juubeliks. Samuti andsid kõik matkajuhid oma käega kaardile joonistatud märgiga kinnituse, et tema poolt juhitud matkarada on valmis võtma vastu kõiki matkajaid.
Seitse päeva ja 77 kilomeetri pikkust matkateed juhtisid ilmselt Lahemaad, ehk Oandu-Aegviidu matkateed, kõige paremini tundvad matkajuhid - Tiina ja Jaak Neljandik. Nad on muhe paar, kes teineteist toetavad nii elus kui töös. Seda said kogeda ka need, kes nendega koos teel olid. Nende matkaseltskonnas oli kõige rohkem lapsi. Ühel etapil oli koguni selline olukord, kus 30st matkajast 14 olid lapsed ja 4 lausa 3-aastased. Vaatamata oma vanusele said nad suurepäraselt hakkama ning tegid silmad ette nii mõnelegi suurele matkajale.
Õhtu kauneimas rõivais esinejad valmistuvad lavale astuma ja teevad viimaseid proove.
Aegviitu jõudis ka kõige pikema lõigu läbinud matkarühm Alar Siku juhtimisel. Sellel lõigul oli lisaks Sikule veel kaks meest – Kristjan ja Mihkel, kes tegid kaasa terve lõigu Ähijärvelt-Aegviitu, mis kestis 20 päeva ja läbis 627 kilomeetrit. Muidu lühikese jutuga Sikk kiitis kangeid matkaselle, eriti Kristjanit ja Mihklit, kes tegid selle pikka teekonna otsast lõpuni kaasa.
Aegviitu jõudnud matkaseltskonnad ületamas EKA sisearhitektuuri osakonna tudengite, juhendajate ning arhitektuuribürooga b210 projekteeritud silda nimega SILD, mis pakub vihma eest varju ja võimalust jalgu puhata. SILD on maamärk, mis jääb kohapeale tähistama ja meenutama seda, et objekti avamise eel matkasid sajad loodusesõbrad EV100 juubeli puhul riigi erinevatest nurkadest Eesti matkapealinna Aegviidu suunas, et 25. augustil Nikerjärve telkimisplatsil kokku saada. https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=232895
Teekond Kauksist Aegviitu kestis kokku kaks nädalat ja läbis ligi 400 kilomeetrit võrratut loodust. Matkajuht Andre Kaur tõi kõik kanged matkasellid endaga Aegviitu kaasa, et pidada maha võimas lõpupidu, kuhu tulevad kokku kõik, kes rajal käinud on. Ka Kaur jäi matkaseltskonnaga väga rahule ja ütles: “Virinat ja hädaldamist ei olnud.” Andre hinnangul on Kauksi-Aegviidu lõik kõigist kuuest füüsiliselt kõige raskem, kuna palju oli jalgsi kõndimist. Samas on tegemist ühe kontrastsema rajaga. On palju ürgloodust ja kaevandusi. Isegi Sillamäe linna äärest liiguti mööda.
Matkajuht Tõnu Pihelga juhitud matkaseltskond on jõudnud võiduka lõpuni. Mööda matkateid Perakülast-Aegviitu rännati 10 päeva, mille jooksul läbiti üle 180 kilomeetri. Pihelgas jäi kõigi matkalistega väga rahule. “Saime päikest ja vihma, kuid keegi ei andnud alla,” kiitis Pihelgas matkalisi. Kogu lõigu jooksul vahetus mitmeid kordi inimesi. Konkreetsel lõigul oli Pihelga sõnul täielik läbilõige ühiskonnast. Matkaseltskonna kõige noorem osaleja oli aasta ja üheksa kuune, kõige vanem aga 78-aastane. Pihelgas peab kõige keerulisemaks osaks matkast Metsanurme eel olevat lõiku. Tegemist oli pika jalgrattamatkaga. Raskeks tegi teekonna see, et päev otsa sadas vihma ning viimane jupp teest oli rännak märja heina sees.
Grupid hakkavad jõudma Aegviitu, kus toimub täna õhtul suur RMK matkapidu. Seda seltskonda siin juhtis alati rõõmus Tõnu Pihelgas.
Juba täna ongi käes suure matka lõpupäev! Eesti Matkaliidu poolt toimub Nikerjärve kaldal hulk töötubasid, millest saavad osa võtta kõik huvilised. Näiteks jagavad spetsialistid nõu, kuidas pääseda ümberläinud kanuust.
Juba homme toimub Aegviidus vinge matkpidu, kuhu jõuavad ka meie tublid matkajad! Loe SIIT, mis täpsemalt aset leiab ja tule kohale!
Kõrvemaa maastikukaitseala hõlmab haruldasi karstialasid, mis on kuivemal ajal oma koobastikega põnev uurimispaik. Eeskätt räägitakse Kõrvemaast aga suurte rabade ning mõhnade ja oosidega seoses – matkaja panevad liivased rajad ja kõrgustesse küündivad künkavallid mõnusasti proovile. Piirkond on rikas kaitsealuste taimede poolest, samuti pesitsuskohaks haruldastele linnuliikidele nagu kaljukotkas, väike-konnakotkas ja must-toonekurg.
Eile lõppes Ikla-Aegviidu lõigu Kõrtsi-Tõramaa-Hiieveski etapp, kus läbiti üle 150 kilomeetri imelisi matkateid. Täna liituvad matkagrupiga juba uued inimesed, et jõuda rõõmsalt homseks matkapealinna Aegviitu. Vaata galeriist, kuidas matkasellid öösel ujumas käisid, ville ravisid ning lõkke ümber mõnusalt juttu puhusid. https://g3.nh.ee/dgs/loader.php#id=232837
EIle toimus Oandu-Aegviidu matkateel Paukjärve lõkkekohas maagiline metsakontsert, kus näitlejapaar Robert ja Maria Annus rääkisid Kõrvemaa maastike saladustest enne ja pärast nõukogude okupatsiooni. Aastakümnete vältel oli see, praegu Põhja-Kõrvemaa looduskaitsealale jääv territoorium kasutusel nõukogude sõjaväe polügoonina. Polügoonil harjutati lahinglaskmist käsirelvadest, kahuritest ja raketiseadeldistest, tehti tankiõppusi ning pommitati lennukitelt ja helikopteritelt. Kuigi selle imelise looduse keskel on toimunud palju traagilisi sündmusi, siis eilne metsakontsert manas kuulajatele silme ette vaid pildi minevikust.
Eesti Matkaliit korraldab koostöös RMK-ga Eesti matkahuviliste suvepäevad, kus peetakse maha nii Eesti Meistrivõistlused jalgsi- ja jalgrattamatkatehnikas. Sealsamas pannakse punkt suurele ühismatkale, mida on võimalik veel viimaseid päevi jälgida siit otseblogist. Ka saavad kõik huvilised osaleda erinevates töötubades, kus tuntud matkasellid jagavad õpetussõnu iseseisvaks matkamiseks. Loe matkaliidu suvepäevade kohta täpsemalt SIIT.
Lisaks Eesti Matkaliidu poolt korraldatud õpitubadele ja võistlustele saavad kõik huvilised külastada RMK matkatee rändnäitust, kus on võimalik mängulisel moel oma teadmisi testida. Vaata videost, kuidas joonistuvad Eesti kaardile matkateed RMK Aegviidu külastuskeskuse interaktiivsel väljapanekul!
Penijõe-Aegviidu lõigul matkav grupp jõudis eilseks 150 kilomeetri postini, kus matkalisi ootas uus Naisteraba lõkkekoht. Mõned kilomeetrid enne laagriplatsile jõudmist kostitas aga tore maaomanik matkalisi purgi kohaliku mee ja saiaga. Suur aitäh talle ja peatse kohtumiseni matkateel! Täna ootab ees 21 kilomeetrine jalgsimatk. Värske Penijõe matkatee on uus nii matkalistele kui kohalikele. https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=232791
Eile lõppes Ähijärve-Aegviidu lõigu Kantsi-Võlingi etapp. Vaata, milline näeb matk välja läbi kange matkaselli Kristjani silmade, kes on olnud rajal juba 17 päeva ja koos erinevate seltskondadega rännanud juba üle 500 kilomeetri. Täna on seltskonnal ees 64 kilomeetri pikkune jalgrattamatk ning ülehomme samal ajal ollakse juba matkapealinnas Aegviidus, kus toimub suur ühismatka lõpetamine. https://g2.nh.ee/dgs/loader.php#id=232769
RMK matkarajad ei ole ainult inimestele mõeldud, vaid need on kenasti kasutusele võtnud ka Eesti metsade loomad. Näiteks eile õhtul märkasid matkalised teel värskeid karuema ja -poja jälgi.
Tänaseks on RMK matkaradadel kulgeva ühismatkaga liitunud juba sajad inimesed. Nii nagu pildil olev Oandu-Aegviidu lõigu seltskond, on ka kõik teised matkajad näinud kaunist ja eripalgelist Eesti loodust ning loomulikult ka eripalgelist Eesti ilma koos oma tugevate vihmasadude või siis hoopis sooja päikesepaistega.
Ikla-Aegviidu lõigul liikuvad inimesed oskavad päevast mõnu tunda - väntamisele vahelduseks võib peale lõunasööki ka väikese puhkuse teha ja end päikesekiirtel paitadad lasta.
Täna toimub Järvamaal RMK Võlingi lõkkekohas järjekorras 13. metsakontsert, kus katkendeid Eduard Vilde romaanist “Prohvet Maltsvet” loeb Eesti Draamateatri näitleja ja lavastaja Uku Uusberg. Kääni talus sündis Juhan Leinberg, kes on tuntuks saanud suuresti tänu Vilde romaanile “Prohvet Maltsvet”. “Prohvet Maltsvet” on jäänud eesti kirjanduses ainsaks proosateoseks, mis kirjeldab ja kommenteerib 19. sajandi usulist rahvaliikumist. Lisaks teatritööle on Uku teinud kaasa ka tuntud Eesti filmides nagu “Malev”, “Sigade revolutsioon”, “Elavad pildid” ja “Buratino”.
Peraküla-Aegviidu lõigul matkajad tegid kõrvalepõike Rummu karjääri, kus tegutseb Eesti vingeim sukelduskeskus. Sinna tullakse kohale üle kogu maailma - vanu veealuseid vanglahooneid peetakse lausa nii unikaalseteks, et koht on valitud TOP 50 sukeldumiskoha kohta kogu maailmas. Kristallselge veega karjääri põhjas olevat tänaseni umbes 40 säilinud hoonet, vanu masinaid ja isegi koerakuut. Seda kohta tasub kindasti ise külastada, sest vaated mäe otsast on hingematvalt ilusad ja kindlasti pole ka liiga hilja veel üheks mõnusaks supluseks või sup-laua sõiduks. https://g4.nh.ee/dgs/loader.php#id=232691
Üks on kindel - matkates läheb kõht tühjaks nii suurel kui väikesel! Õnneks on RMK ühismatkal selle eest hästi hoolt kantud, et matkasellidel ikka kõhud täis ja meel hea oleks. Tegelikult on sellele kaasa aidanud ka paljud toredad ettevõtted, kes on kaasa pakkinud pudrud, leivad, smuutid, juustud ning muud head ja paremat. Lõunaks võib saada näiteks sellise komplekti.
Hommikud metsas on alati erilised! Näiteks nii algas matkaliste päev Saarte raba lõkkekohas. Peagi alustatakse Peraküla lõigu viimast etappi. Sookured laulavad ja udu varjutab hommikupäikest. https://g4.nh.ee/dgs/loader.php#id=232687
Jäänud on veel vaid viis metsakontserti. Ära maga maha. Loe SIIT, kus need toimuvad.
RMK suur ühismatk saab piduliku lõpu 25. augustil kell 14-22 Aegviidus Nikerjärve telkimisalal, kuhu on lisaks tublidele osalejatele oodatud ka kõik teised matka- ja metsasõbrad koos peredega. Toimub kontsert ja palju põnevaid töötubasid Eesti Matkaliidu eestvedamisel. Selleks, et ka suurest RMK ja EV100 juubelitordist osa saada, tuleks hiljemalt 23. augustiks enda osalemisest teada anda SIIN.
Märgatud Ähijärve-Aegviidu etapil: kohalik metsaelanik tuli matkajatega tutvust tegema!
Lisaks kõiksugu pidulikele sündmustele üle Eesti said läinud nädalavahetusel alguse ka mitu uut RMK suure ühismatka lõiku, millega on tänaseks liitunud sajad inimesed üle Eesti. Teiste seas startisid vahvad matkasellid ka Penijõe-Aegviidu lõigul, millest valmis ka video. Vaata järgi! Video: Ardo Kaljuvee
Eesti üks agaramaid maailmarändureid ja eksootilistes kohtades pildistavaid fotograafe Ardo Kaljuvee on sel puhul ette võtnud RMK matkateed. “Olen viimase nädala jooksul osalenud mitmel RMK suurel ühismatka etapil,” kirjutab ta oma sotsiaalmeediakontol. “Näinud väga palju huvitavaid matkaradasid, energiat täis inimesi ja üliilusat Eesti loodust! Kellel vähegi võimalust, siis nautige neid radu! Mõnusat Eesti taasiseseivumispäeva kõigile!” Lisaks jagab fotograaf imelist fotojäädvustust Kasari jõest Matsalu looduspargist, kust läheb läbi RMK Penijõe-Aegviidu lõik.
Eesti mets on tõepoolest imeline! Vaatamata küllaltki kuivale suvele on matkaliste teele jäänud imelisi metsaande. Need punapuravikud jõudsid näiteks eile õhtul ühe matkalise särisevale pannile.
Ühislaulmine toimus loomulikult ka ühismatkal - tähistatakse sellega ju ka EV100 juubelit! Siin lööb laulu Oandu-Ikla rühm. https://g3.nh.ee/dgs/loader.php#id=232593
Täna tuleb Ikla-Aegviidu lõigul tubli motivatsioonisirgete päev - lisaks lubatakse ka parasjagu vihma. Siin aitab aga grupijuht Kaidi rõõmus meel ning kaunid metsavaated kummalgi käel. Pealegi - selles on matkajad üksmeelel, et pole halba ilma, on vaid valed riided. Kokku läbitakse täna ühiselt 40 kilomeetrit. https://g2.nh.ee/dgs/loader.php#id=232589
Oandu-Aegviidu start sai väärika avalöögi! Matkasellid olid rõõmsas tujus ja valmis vallutama 77 kilomeetrit imakauneid Eesti matkateid. Kokku kestab matk seitse päeva ning lõpp-punkt on mõistagi matkapealinnas Aegviidus. Tegemist on ühe Eesti vanema matkamarsruudiga, mis on tuntud ka Kõrve raja nime all. Erandlikuks teeb selle matka see, et sellel rajal liigutakse kõigil päevadel jalgsi. Vaatamisväärsusi on rajal rohkem kui üles lugeda jõuab, kulgeb see ju läbi Lahemaa rahvuspargi ning juba esimese vabariigi ajal tuntud matkapiirkonna Kõrvemaa. Üheks põnevamaks vaatamisväärsuseks sellel rajal on kindlasti Jussi nõmm. See lage kanarbikunõmm meenutab pisut Šotimaad või Lapimaa tundrat. Tekkinud on nõmm hoopis korduvate põlengute tagajärjel, mille põhjustasid Nõukogude armee suurtükiväe õppused – toona oli ala kasutusel õppepolügoonina.
Eile toimus RMK Võsu telkimiskohas õhtuhämaruses kaunis metsakontsert, kus sai nii mõndagi põnevat kuulda. Guido Kangur ja Harriet Toompere rääkisid lugusid legendaarsest Vabariigi algusaastatel ehitatud Pikakose suvemajast, kus puhkas suurem osa Eesti muusikutest, näitlejatest ja kultuuritegelastest. Niisuguseid mõnusaid metsakontserte ja vestlusõhtuid on veel omajagu ees. Saab nii kultuuri, muusikut kui ka värsket metsaõhku. https://g3.nh.ee/dgs/loader.php#id=232591
Ikla-Aegviidu maalilistel radadel saavad meie matkalised kogeda just nii ilusaid vaateid. Vaata Ardo Kaljuvee videot ja tule siis ise ka matkama!
Peraküla-Aegviidu lõigul matkav grupp jõudis just Rummu karjääri. RMK matkagrupp vallutas lõigu kõige kõrgema tipu!
Väike Illimar on kirjanik Friedebert Tuglase loodud armastatud raamatutegelane, kelle lugu põhineb autori enda lapsepõlvel. Just sellest raamatust luges eile Ahja lõkkekohas katkendeid näitleja Pääru Oja. Muusikaga kostitas Indrek Kruusimaa.
Kuigi RMK suur ühismatk on kestnud juba peaaegu kaks nädalat, liitub meiega uutel lõikudele aina uusi osalejaid. Täna startis matkaseltskond Penijõelt-Aegviitu viival matkarajal, mis on 211-kilomeetrine. Alguse sai see RMK Penijõe külastuskeskusest, mis on ka Matsalu rahvuspargi keskuseks. Nii Matsalu rahvuspargi kui ka selle raja üheks suuremaks vaatamisväärsuseks on kindlasti Kasari jõe luhad. See ligi 4000 hektari suurune ala on oluline pesitsuskoht mitmetele linnuliikidele. Suvel võib seal näha nii põtru ja metskitsi kui ka sulgivaid sookurgi. Vahetult enne Aegviitu jõudmist jäävad tee äärde Paunküla mäed. See on liigendatud oosistik, millest nii mõnigi veehoidla rajamisel saareks on muutunud. https://g4.nh.ee/dgs/loader.php#id=232517
Täna tähistatakse Eesti looduse päeva, mis mahutab poolsada Eesti loodust ja selle mitmekülgsust tutvustavat sündmust. Eesti looduse päeval kutsuvad looduskeskused, muuseumid, ühingud ja seltsid tutvuma võimalustega, kuidas Eesti loodust paremini tundma õppida, väärtustada ja hoida. Loomulikult hoiab ka RMK sel puhul oma lippu kõrgel ja nii on meie külastuskeskused avatud täna kuni südaööni. Lisaks toimub neis mitmesuguseid mänge, võistlusi ja muud põnevat kogu perele. Keskpäeval heiskasime külastuskeskustes ka lipud. Ilusat peomeeleolu ja Eesti looduse päeva! https://g3.nh.ee/dgs/loader.php#id=232505
Meie suur ühismatk on täies hoos, aga täna tähistatakse ka Eesti looduse päeva! Sel puhul on RMK-l koos Viljandi kultuurikadeemiaga plaanis korrraldada tõeliselt võimas vaatemäng Keila-Joal, kus toimub suur valguskunsti vaatemäng. Kell 19-23 leiab Keila-Joal aset nimelt maagiline valguskunsti show, kus 25 kunstnikku üle Euroopa esitlevad spetsiaalselt meie loodusesse sobivad installatsioone. Lisaks sellele avaneb peale mitmekümneid aastaid Keila-Joa pargis ka kino, kus näidatakse linateost "Vürst Volkonski" ning kontserdiga esineb Vaiko Eplik. Kes kohale ei tule, see jääb vingest vaatepildist ilma!
Anne Veesaar rääkis meile, mille poolest tema suvi on eriline olnud ja millised on ta viimase aja eredamad mätkamälestused.Võtsime kõik videosse. Vaata, mis ta rääkis SIIN.
Täna sai alguse suure ühismatka neljas ehk Ikla-Aegviidu lõik. Tegemist on 300-kilomeetrise teekonnaga, mis kestab üheksa päeva ning viib meie matkahundid esmalt läbi Liivi lahe imeliste randade ning siis läbi Pärnumaa suurte põlismetsade. Et rada kulgeb paljuski just mööda kruusateid, on matkajate liikumisvahendiks sel korral suures osas jalgrattad. Vaata, millised emotsioonid matka algusest püüdis pildile fotograaf Ardo Kaljuvee! https://g4.nh.ee/dgs/loader.php#id=232459
Meie matkajuhid on tõepoolest mitmekülgselt andekad! Näiteks Ähijärve-Aegviidu lõiku juhendav Alar Sikk tegi täna väikese kõrvalepõike ja astub õhtul üles Eesti esimesel Üldluulepeol. Täna õhtul kell 21.35 saab talle ka ETV vahendusel kaas elada. Ja juba homme on Alar rajal tagasi, et jätkata teekonda Aegviidu poole.
Eile liitus matkaga Peraküla-Aegviidu lõigul selline vahva seltskond! Vaata SIIT suurest galeriist, milline kaunis matkarada neid ees ootas.
RMK suure ühismatka juurde kuuluvad ka kaunid metsakontserdid erilistes Eestimaa kohtades. Eile olime Värskas, kus näitleja Anne Veesaar koos Seto leelokooriga esines. Vaata fotodelt, milline maagiline õhtu see oli! https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=232393
Teel Keibu lõkkekohta sai nautida just niisugust imelist ilma ja vaadet.
Täna Peraküla-Aegviidu lõigul matka alustanud seltskond Nõva jõe ääres lõunat söömas.
Rainer Vakra näitab eeskuju ja teeb tänase matka ise kaasa. Loe SIIT, miks ta ka kõigil teistel metsa soovitab minna.
Täna keskpäeval stardivad uued matkajad Peraküla-Aegviidu lõigul. Need tublid osalejad, kes kogu matka kaasa teevad, läbivad kümne päevaga ligi 200 kilomeetrit RMK matkaradasid ja jõuavad 25. augustiks Aegviitu. Loomulikult saab kaasa teha ka väiksemaid etappe. Peagi jagame siin ka pilte rõõmsast matkaseltskonnast!
Meie oleme siin Värskas maalilise Õrsava järve ääres õhtuseks kontserdiks valmis! Imelisemat augustikuu õhtut üheks kauniks metsakontserdiks on raske ette kujutada. Niisuguseid romantilisi kontserte on aga veel üksjagu ees. Vaata kavast, kus toimub sulle lähim või huvipakkuvaim ja tule kohale! https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=232307
Matkaliste teele jäid kaunid Piusa koopad ja maitsvad metsaannid. https://g4.nh.ee/dgs/loader.php#id=232285
Eesti sünnipäevanädal on täies hoos ja niisamuti ka RMK Eesti 100. sünnipäevaks korraldatud matk. Aga see pole mingi niisama matk – see on ühtlasi ka meiepoolne kingitus Eesti rahvale. Oleme loonud kogu riiki hõlmava matkateede võrgustiku, et igaüks saaks just talle sobival ajal nautida kauneid metsi, mägesid ja veekogusid, mida on Eestis oi-oi, kui palju. Vaata interaktiivselt videokaardilt, kust matkateed jooksevad. Lenna juhatab teed!
Juba homme toimub Värskas põnev RMK metsakontsert, kus esineb Anne Veesaar koos Seto leelokooriga. Loe SIIT, mis näitlejat sealse piirkonnaga seob ja vaata, kuidas näeb välja üks autentne setu naise rahvarõivas.
5 avastamata pärli Ida-VirumaalKuna parasjagu läbib RMK suure ühismatka raames grupp osalejaid kõige uuemat lõiku Ida-Virumaal ja sellelt on tulnud väga palju positiivset tagasisidet – nii kohaliku looduse kui ka matkaraja kohta, siis soovitame kõigil kindlasti ka ise seda kohta avastama minna. Siin on selleks vähemalt viis head põhjust.1. RMK Kauksi-Aegviidu matkaradaTegemist ei ole just kõige kergema, küll aga ühe Eesti huvitavama matkateega. See vastvalminud matkatee lõik viib loodushuvilised läbi Ida-Virumaa põnevate maastike, näidates seda ääremaaks peetavat piirkonda seninägematust küljest. Valaste juga ja Põhja-Eesti pankrannik on teada-tuntud kõigile eestlastele ja kindlasti nii mõnelegi väliskülalisele. Kas tegemist on Peipsi järve taandumisel tekkinud rannamoodustistega või hoopis jääajajärgses külmakõrbes tuulega moodustunud mandriluidetega? Selle üle on vast kõige parem mõtiskleda seljakott seljas ja matkasaapad jalas.2. Aidu karjääridAidu karjäär on 1974. aastal tööd alustanud ja 2012. aastal suletud pealmaakaevandus. Täna peetakse seda üheks omanäolisemaks tehismaastikuks Eestis, kus üheks põhiliseks tõmbenumbriks on näiteks veespordikeskus. Karjäär asub Ida-Viru maakonnas Lüganuse vallas Aidu külas.3. Jõuga järvedMitmed RMK Lõkkekohad asuvad Pesujärve kaldal. See on populaarne ujumiskoht, järve äärde viib laudtee ning mugavaks vette minekuks on olemas ujumissild. Jõuga järvestik koosneb neljast irdjää sulamisel tekkinud järvest. Need järved on Jõuga Pesujärv, Jõuga Linajärv, Jõuga Liivjärv ja Armise järv. Järvedes esineb mitmeid haruldasi taime- ja loomaliike, näiteks veekonn. 4. Kotka matkaradaVaatamisväärsusteks on Peipsi järve taganemisel tekkinud kõrged metsased liivaseljandikud ning Rüütli raba salapärased soosaared, mis on tekkinud jääaja lõpus kuhjunud setetest. Üleminek liivaseljandikelt sooks on järsk ning selline maastikumuutus pakub matkajale meeldivat vaheldust. 5. Tuletorni vaateplatvormVaateplatvorm asub Rannapungerja tuletorni jalamil, mis on ehitatud 1937. aastal. Tuletorni jalamile rajatud ja puitlaudisega kaetud vaateplatvormilt avaneb kaunis vaade Peipsi järvele ning rannamaastikule.Sõudevõistlus Aidu karjääris.
Viimasel ajal on suur osa Eestist saanud üksjagu vihma ja nii otsustas päästeamet, et alates tänasest, 14. augustist lõpeb suure tuleohuga aeg kogu riigi territooriumil. Olgu tuleoht suur või väike, tuleb tulega alati tähelepanelik olla. Päästeamet lisab, et metsas liikujatel ja matkajatel on lõkke tegemisel ja grillimisel soovitav kasutada RMK lõkkekohti, mille asukohad on leitavad internetilehelt www.rmk.ee.
Eilse raju tormi kompenseeris matkalistele täna võrratu õhtu Rüütli lõkkekohas maagilise päikesepaiste all.
Eilse raju tormi kompenseeris matkalistele täna võrratu õhtu Rüütli lõkkekohas maagilise päikesepaiste all. https://g4.nh.ee/dgs/loader.php#id=232211
Riigi Ilmateenistuse andmetel jätab ilmataat täna matkalised kuivade riietega. Öösel võivad telgid küll pisut märjaks saada, kuid õigesti paigaldatud telgis on matkajad väikese vihmasabina eest kaitstud. Telkide pakendile on alati märgitud vihmakindlus millimeetrites. Tasub meeles pidada, et näiteks nädalaks matkama minnes võiks see number olla 1500 ja 2000 vahel. Ekstreemse paduvihmas telkimise korral tuleb kiigata 3000-millimeetriste telkide poole. Veekindluse huvides võiks olla telgi väliskihi ja sisekihi põranda õmblused teibitud. Telgiga võrdselt tähtis on magamiskott. Soojapidav, hingav ja kerge.
Käimas on suure ühismatka Kauksi-Aegviidu lõigu teine päev! Kahenädalase ja ligi 400 kilomeetrit pika lõigu esimesele, Kauksi-Jõuga etapile asusid eile 24 kanget matkaselli, kes on vastu pidanud nii lõõmava päikese kui paduvihma. Matkasellid on kõik eranditult väga võimekad ja tublid, aga eraldi tahaks välja tuua matka kõige noorema osaleja – Martini, kes on vaid 9-aastane! Pildil peab seltskond väikest puhkepausi Agusalu rajal.
Vaatamata vihmasajule startis eile meie vapper matkaseltskond Kauksi-Aegviidu lõigul. Loe SIIT artiklist, mida matkajuht Andre Kaur asjast arvas ja vaata videost, milliste emotsioonidega seltskond teele asus.
Täna alustasid kaunite Peipsiäärsete metsade vahelt oma teekonda Eesti suurima ühismatka järjekordsel lõigul uued osalejad. Sadu kilomeetreid RMK matkateid läbival matkseltskonnal tuleb suure tõenäosusega trotsida ka vihma ja senisest jahedamaid temperatuure, kuid nii nagu teistelgi matkagruppide, on ka neil eesmärgiks jõuda õnnelikult 25. augustiks matkapealinna Aegviitu.Vaata galeriist, milliste emotsioonidega inimesed teele asusid (fotod: Ardo Kaljuvee)!https://g4.nh.ee/dgs/loader.php#id=232141
Tänasel uue matkalõigu avamisel käis kohal ka fotograaf Ardo Kaljuvee, kelle hingematvalt ilusaid drooni- ja fotojäädvustusi saab juba õige pea siinsamas näha. Seniks üks väike vihje!
Tänast, värskelt alanud matka viib läbi matkajuht Andre Kaur. Küsisimegi sel puhul Andre käest, millised on tema matkasoovitused ja mida isiklikult matkalt ootab. “Mina loodan, et inimesed saavad sellelt matkalt nii ägeda elamuse, et see jääb neile eluks ajaks meelde,” ütles ta. “Ühtlasi on elu näidanud, et matkamine ja sellises vormis ühteisega suhtlemine muudab inimesi õnnelikemaks ja enesekindlamateks.” Peale muu matkavarustuse, tasub Kauri sõnul kindlasti metsa kaasa võtta ka müts ja päikesekreem. Pikemat nimekirja matkaks valmistumiseks loe SIIT! Vaata ka videost, mida RMK matkajuht Andre Kaur matkajatele soovitab!
Täna alustavad matkalised oma teekonda uuel, Kauksi-Aegviidu lõigul. See 396 kilomeetri pikkune ja kaks nädalat vältav teekond ei ole kindlasti kergemate killast, kuid läbib just looduslikult kõige põnevamaid ja erilisemaid maastikke. Ühtlasi on seal ka kõige uuem matkatee, mis viib loodushuvilised läbi Ida-Virumaa põnevate maastike näidates seda ääremaaks peetavat piirkonda seninägematust küljest.
RMK matkarajad läbivad Eestit risti-põiki. Meie matkalised on hetkel matkanud vaid võrgustiku lõunapoolsemal küljel. Homme saab aga alguse uus, kõige idapoolsemaid radasid läbiv matk – Kauksi-Aegviidu. Ühtlasi on see ka kõige värskem matkatee.Sellel rajal jääb matkaliste teele palju kauneid järvestikke. Näiteks kolmanda päeva õhtul jõuavad matkalised maalilisele Jõuga järvede telkimisalale, mida ümbritsevad neli järve – Jõuga pesujärv, Jõuga linajärv, Jõuga liivjärv ja Armise järv.Samuti jäävad sellele matkateele ka Sinimäed ehk Vaivara sinimäed, mis koosnevad kolmest mäest. Selle piirkonna saatusest räägib ja musitseerib ise seal kandis kasvanud Guido Kangur ning lisaks Tõnu Raadik ja Eero Sommer.
Käimas on Ähijärve-Aegviidu etapi kuues päev, läbitud on peaaegu 130 kilomeetrit! Paljude tublide osalejate jaoks oli eile matka viimane päev ning nende asemele tuli kümmekond uut liiget. Siin pildil ongi koos nii vanad tegijad kui ka uued tulijad. Täna on matkajatel ees 17 kilomeetrit rändamist Saunamaalt Vällamäele.
RMK metsakontsertide kunstiline juht Guido Kangur rääkis meile, kuidas oma suve sisustab ja kui suur matkasell ta ise on. SIIT saad teada, kus ja millal toimuvad järgmised metsakontserdid.
Esimese etapi kaasa matkanud Piretil on on sootuks ekstreemne lugu rääkida! Kuulsime, et sinu matkale jõudmine ei olnud just tavapärane. Kirjelda seda palun.Nagu me teame, siis rongiühendus Pärnu ja Võru vahel on praktiliselt olematu. Niisiis planeerisin oma tuleku üks päev varem ehk ühe lisaööbimisega. Rongi peale liikudes nägin aga rongi juba Papiniidu sillal, lehvitsin talle ja sinna ta läks. Nii ma rongist maha jäin. Edasi valisin väiksemad ja vajalikumad asjad, telgi jätsin maha ja asusin rattaga sõitma. Esimesele matkapäevale ma kahjuks ei jõudnud, aga teisel päeval olin juba kohal.Mis sa sellelt matkalt endaga kaasa võtad?Meeletu kogemuse, uued tuttavad ning hea enesetunde.Kuidas sa seltskonnaga rahule jäid?Seltskond oli parim. Plaanime juba kokkutulekut.Oled sa varem nii pika matka kunagi ette võtnud?Ma olen mägimatkaja ning tänu sellele olen tihti pikkadel matkadel.Mida ütleksid uutele teelistele?Soovitan seda, et matkajuht Alar Sikust ei tohi ette minna.
On aeg osadele tublidele matkajatele head aega öelda ja uusi tervitada! Aga mida siis esimese etapi kaasa matkanud inimesed teekonnast arvavad ja mis kogemuse said? Uurisime nende endi käest.Piret, mida sa sellelt matkalt endaga kaasa võtad?Tohutu koguse energiat! Kogu see seltskond ja loomulikult imeline loodus tekitasid hea tunde.Kuidas seltskonnaga rahule jäid?Seltskond oli suurepärane. Kõik hoidsid kokku ning lahkhelid puudusid.Oled sa varem ka nii pika matka ette võtnud?Nii pikka matka ma pole teinud. Minu matkad on piirdunud üldjuhul ühe päevaga nii Eestis kui välismaal.Mida ütleksid uutele teelistele?Ei tohi üle mõelda, mida kaasa võtta ja mida jätta. Seltskond on kindlasti suurepärane ja süüa saab ka väga hästi.
Tänasega saab mitmete osaliste jaoks matk läbi ja minnakse koju, kuid julgemad - eesotsas matkajuht Alar Sikuga - jätkavad teekonda Aegviidu poole. Esimene matkaseltskond on olnud mitmekesine, ühtehoidev ja rõõmsameelne - vaatamata sellele, et osalejate vanused on täiesti seinast-seina - alates 20ndatest kuni 60ndateni. Kõik neist on eranditult hästi vastu pidanud ja tublid olnud. Järgmine etapp stardib juba sel pühapäeval Kauksist.
Suplus päästab päeva! Vähemalt tänase ilmaga on küll just üks korralik suplus see, mis annab jõudu edasi matkata. Matkaseltskond läbis täna Luhasoo õpperaja - tegemist on Võrumaa ainsa sookaitsealaga, kus saab näha kõiki raba kujunemise etappe ning nautida kauneid vaateid rabajärvele. Loe rohkem SIIT! https://g2.nh.ee/dgs/loader.php#id=231981
Täna viis matkaliste tee mööda rahvusvahelise kuulsusega RMK kõlakodadest, kus metsahelisid on võimalik kogeda täiesti ainulaadsel viisil! Loe ja vaata SIIT, kuidas kõlakojad töötavad ja miks neid ka ise külastada tasuks.
Kuna sel kuul viibib metsas tavalisest kordi rohkem matkajaid, kes läbivad sadu kilomeetreid RMK matkateid, siis on õige hetk meelde tuletada, mis seisus meie metsad üldse on. Kui palju metsa Eestis kasvab? Milline on meie metsa ajalugu? Kes seal elavad? Vaata SIIT mahukat artiklit ja leiad neile ning paljudele teistele metsaga seotud küsimustele vastused.
Riigi ilmateenistus on tänaseks andnud kuumahoiatuse! Oodata on erakordselt kõrgeid temperatuure üle Eesti ning seepärast soovitatakse ka matkajatel kogu aeg veepudel käepärast hoida. Ühtlasi tuletab RMK meelde, et ka loodus on pikalt kestnud kuumusest kurnatud ning kogu Eestis kehtib suur tuleohuaeg. Suure tuleohuga ajal on keelatud igasugune lahtise tule tegemine, sealhulgas ka metsas suitsetamine ning matkapliitide ja grilliseadmete kasutamine. Lõkke tegemine on keelatud ka RMK poolt ettevalmistatud lõkkekohtadel.
Täna saigi Guido Kanguri eestvedamisel alguse suur RMK metsakontsertide sari. Jah, just nii looduskaunites kohtades need toimuvadki. Oli väga meeleolukas! Seda aga, kus toimuvad järgmised metsakontserdid vaata SIIT!https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=231939
Juba täna õhtul toimub esimene kaunis metsakontsert RMK Pähni külastuskeskuses, kus näitleja Guido Kangur räägib, mis on ristipuud. Kas sina tead? Matkajate teele igatahes üks selline ristipuu just jäi. Tasuta metsakontserte toimub selle kuu jooksul koguni 17 tükki üle Eesti. Loe artiklist lähemalt SIIT!
Matkajate teele jäi EV100 juubeliks valmiva suurteose "Tõde ja õigus” võtteplats. Ei saanud jätta külastamata.
Ettevalmistused kolmandaks matkapäevaks on lõppemas - hilisemad ärkajad söövad veel riisiputru, suuremad kotid pakitakse autole. Tänane matkapäev on Alar Siku grupil kõige pikem ja keerulisem - paberi järgi 28 kilomeetrit. Õnneks on ilmaennustused leebunud ja 32 kraadi asemel lubatakse vaid 25.
Päike särab ja uus matkapäev on alanud! Tegelikult algas hommik rännumeeste jaoks juba kell 7, mil usin rähnipere saabus lõkkekoha ümber asuvatele puudele häälekalt toksides hommikueinet sööma ning äratas nii mõnegi matkaja.
Eilne matkapäev lõppes Metsavenna talus peale 60 läbitud kilomeetrit. Mõni matkasell on seejuures aga erilist klassi näidanud. Näiteks üks kange daam Pärnust otsustas matkaga liituda, kuigi jäi rongist maha. See ei olnud tema jaoks mingi takistus! Ta võttis oma matkavarustuse selga ja sõitis otse matkale – kokku 180 kilomeetrit.Matkaõhtud lõppevad peaaegu kõigi osaliste jaoks karastava suplusega – olgu selleks siis soe metsajärv või karastav jõgi – mõlemaid neid jätkub Lõuna-Eesti hulgaliselt.https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=231889
Seoses sellega, et lähinädalatel viibib metsas ja RMK matkaradadel kordades rohkem inimesi kui tavaliselt, tasub meelde tuletada üht põhilist reeglit looduses liikumisel: ära jäta endast prügi maha! Metsa vedelema jäetud kilekott või plastpudel laguneb looduses ligikaudu 500 aastat. - Kõik, mille jõuad metsa viia, jõuad sealt ka välja tuua. - Kui sa oma prügi ise ära ei vii, pane orgaanilised jäätmed (teekotikesed, kohvipaks, toidujäägid) lähedal asuvasse prügikasti. - Igasugune prügi põletamine on metsas praegu rangelt keelatud! - Paki oma toit korduvkasutatavatesse karpidesse ja kottidesse. Nii vähendad matkal tekkivaid jäätmeid. - Käitu nii, et sinust ei jääks laagripaigale jälgi.
Käimas on matka teine päev ning täna ootab osalejaid ees 54 kilomeetri pikkune tee jalgratastel Linnajärve lõkkekohast Metsavenna lõkkekohani. Kui eile sai matk alguse meeletu palavusega, siis täna on ilmataat matkasellidele halastanud ning hoiab temperatuuri valdavalt 20 kraadi ümbruses ning päikese pilve taga. Lisaks kostitab Lõuna-Eesti metsaalune matkalisi mahlaste mustikatega.
FOTOD JA DROONIVIDEO: Eesti suurima ühismatka esimesed osalejad saadeti metsaEile sai alguse kolm nädalat vältav ja sadu kilomeetreid matkaradasid läbiv RMK ühismatk. Esimene matkagrupp saadeti teele Võrumaalt kauni Ähijärve kaldalt peale kosutavat lõunasööki ja matkajuht Alar Siku viimaseid näpunäiteid, kuidas kõige pikem - 627 kilomeetrine distants edukalt vastu pidada. Vaata fotosid ja droonivideot kaunist Eesti loodusest!https://g2.nh.ee/dgs/loader.php#id=231827