24 h Pilistvere rahvamajas: Elavat arutelu tekitasid kihelkonnapäeva jäädvustused


24 h Pilistvere rahvamajas: Elavat arutelu tekitasid kihelkonnapäeva jäädvustused
Lapsed lustimas 24 h rahvamajasKõo Vallaleht

26.oktoobril toimus üleeestiline ettevõtmine „24 H Eestimaa Rahvamajas", mille raames olid rahvamajade uksed avatud ööpäevaringselt, et näidata rahvamaja mitmekülgseid tegevusi ja võimalusi ning pakkuda meelelahutust. Eestist osales üle 150 rahvamaja, Viljandimaalt 8, nende seas Pilistvere rahvamaja Pilstvere rahvamaja plaanidesse sai varakult seatud kihelkonna täika öömüügina, mis kahjuks ebaõnnestus, sest ostjaid-müüjaid-huvilisi ei olnud.

Siiski olid mõned toredad unetud keskööl rahvamajas, et näha, kuidas see kõik algab. Ning nii see algas - süütasime teiste rahvamajade tervituseks taevalaternad ning saatsime öhe. Edasi saime soojas rahvamajas jälgida kihelkonnaga seotud filme.

Elavat arutelu tekitasid kihelkonnapäeva jäädvustused - aastad siis olid 1988, 1991 ja 1995. Viimaselt videolt ema-isa kõrvalt rahva seas istumas avastas ennast ka allakirjutanu. Aitäh selleaegsele jäädvustajale, loodetavasti saame 2013. aasta peo kohta samuti videomaterjali.

Hommik algas kell 8.26 koos päikesega. Hermann Kalmus õnnistas rahvamaja tule, mis järjepidevalt rahvamaja laval tantsuõhtuni põles. Sellest tulest käis Viljandimaa delegatsioon oma päikesekiirtesse Pilistvere tuld võtmas, et see õhtuks koos kõikide teiste rahvamajade sädemetega Torisse jõuaks.

Kell 10 said lapsed lõbutseda batuudil, küpsetada kaminas vahukomme ning Viivika Lepp joonistas soovitud maalingu näole. Kell 13 esinesid kohaletulnuile kloun Feliks ja Tiigrikutsu. Lõbusas etenduses said lapsed kaasa lüüa ja väikese julgustamise peale oli kaasalööjaid päris palju.

Käsitöökojad said alguse veidi peale kella kahte. Rahvamaja saal muutus üleni maavillaseks - esmakordselt rahvamaja ajaloos oli saalis päris lammas, kes vapralt kästiööpäeva jälgis, tule mineku peale määgis ja tegi kõike seda, mida üks lammas tegema peab. Avatud oli köök, kus sai vaadata lõnga värvimist looduslike vahenditega. Eriti ilusa värvi andsid sibulakoored, aga põnev oli ka sambla keemist jälgida.

Saalis olid avatud nõeltehnika töötuba, tittede valmistamise ja pärlipunumise võimalus ning atraktiivsed olid nurgas seisvad vokid. Nõu sai küsida erinevate käsitöötehnikate kohta nii rahvusliku tektsiili eriala lõpetajatelt, Vastemõisa käsitöölistelt kui vanaemalt.

Õhtuses kavas etendas Seasaare Näitemängu Selts lustlikku "Mees minevikuga".

Lõbusat tükki vaatas lavakardinalt nahkhiir, keda ei heidutanud ka orketsrimuusika peale etendust. Orkestrimuusika vahele esines tantsurühm Labajalg ning näitering Põrpijad. Sai tantsida, sai nalja ja sai veel viimaseid kahekümne nelja tunni rõõme nautida rahvamajas.

Õnneloosiga sai uue omaniku rahvamaja kohvitass aastast 78, Pilistvere kihelkonna kindamustriga mobiiltelefonikott ning õnnelikuma tuleviku tarbeks loosisime välja ka kultuurse õhu, kultuuriseemne ning maasoola.

Päeva tegevusi toetasid Kultuurkapitali Viljandimaa ekspertgrupp, Kõo Vallavalitsus, Koksvere Maanaiste Selts. Aitäh päeval kaasa lööjatele, suured kummardused abilistele ja organiseerijatele. Rahvamaja on rõõmus selliste sõprade üle, kohtume järgmisel rõõmsal korral!

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare