FOTOD ja KAART: Vaata, kust on pärit Eesti praegused ja endised riigijuhid

 (58)
FOTOD ja KAART: Vaata, kust on pärit Eesti praegused ja endised riigijuhid
Tiit Vähi lapsepõlvekodus võttis fotograafi vastu ka kass. Majaperenaiseks on aga Tiit Vähi 93-aastane tädi.Foto: Marko Jakobi

Eesti Vabariigi 95 sünnipäeva puhul otsustasime üles otsida meie endiste ja praeguste riigijuhtide lapsepõlvekodud, et teada saada ja näha, kust nad pärit on. Kaardilt on näha, et kõige enam kõrgeid riigitegelasi on mõnevõrra üllatuslikult pärit Viljandimaalt. Kui sinna lisada ka Mart Laar, kes sündinud Viljandis, kuid peab oma lapsepõlvekoduks siiski Tallinna kodu, siis oleks Viljandi pärit lausa seitse ühel või teisel ajal meie riiki juhtinud meest. Nende hulgas ka Aadu (Ado) Birk, kes pidas riigivanemana vastu vaid kaks päeva.

Lapsepõlvekodude saatus on väga erinev. On neid, kus püsti vaid maja korsten ning neidki, kus hooned on tundmatuseni muutunud. On kohti, mis on tähistatud mälestusmärgi või -tahvliga, kuid neidki, kus miski ei viita, et seal oleks elanud riigivanem või peaminister. 

Andres Tarand edastas meile koguni kolm aadressi, kõik Tallinnas. Faehlmanni 4 puhul ei mäleta Tarand midagi, seal ta sündis. Õpetajate tänava maja tabas 9. märtsil 1944 pomm, mis tegi kahju korteri seinale. Seejärel koliti Gonsiori 31 majja (endine maja nr 17). "Vaba (looduses olemise mõttes) lapsepõlve veetsin rohkem Aruküla ja Raasiku vahel Tõhelgi külas vanaema juures, aga see maja on nüüdseks ümber ehitatud," ütles Tarand.

Tiit Vähi oli samuti rõõmsalt nõus oma kunagisest lapsepõlvekodust rääkima. Juba mõnda aega on seal käinud renoveerimistööd ning see paik on siiani Vähide suguvõsa käes. Püsivalt elab seal Tiit Vähi tädi, kel vanust 93 aastat. "Ise ma seal ei ela ega käi ka, kuid otsustasin toetada selle koha korda tegemist, sest see on ikkagi minu lapsepõlve kodupaik," ütles Tiit Vähi. Ta elas seal lapsena umbes seitse aastat.

Nüüd aga alaku ekskursioon meie presidentide, peaministrite ja riigivanemate lapsepõlve. Esmalt kaart, mis näitab, millistest piirkondadest nad pärit on:

Toomas Hendrik Ilves, president alates 9.10.2006 kuni tänaseni

Arnold Rüütel, president perioodil 8.10.2001 - 9.10.2006

Lennart Meri, president perioodil 6.10.1992 - 8.10.2001

Konstantin Päts, president perioodil 24. aprill 1938 - 21. juuni 1940. Peaminister perioodidel 24.01.1934 - 3.09.1937, 26.10.2018 - 8.05. 1919 ning 24.02.1918 - 26.11.1918. Riigivanem perioodidel 21.10.1933 - 24.01.1934, 1.11.1932 - 18.05.1933, 1.11.1932 - 18.05.1933, 12.02.1931 - 19.02.1932, 2.08.1923 - 26.03.1924 ning 25.01.1921 - 21.11.1922.

Andrus Ansip, peaminister alates 13.04.2005 kuni tänaseni

Juhan Parts, peaminister perioodil 10.04.2003 - 13.04.2005

Siim Kallas, peaminister perioodil 28.01.2002 - 10.04.2003

Loe veel

Mart Siimann, peaminister perioodil 17.03.1997 - 25.03.1999

Andres Tarand, peaminister perioodil 8.11.1994 - 17.05.1995

Mart Laar, peaminister perioodidel 21.10.1992 - 8.11.1994 ja 25.03.1999 - 28.01.2002

Tiit Vähi, peaminister perioodidel 29.01.1992 - 21.10.1992 ja 17.04.1995 - 17.03.1997

Edgar Savisaar, peaminister perioodil 20.08.1991 - 29.01.1992

Heinrich Mark, peaministri asetäitja (Vabariigi Valitsus eksiilis) perioodil 8.05.1970 - 1.03.1990

Tõnis Kint, peaministri asetäitja (Vabariigi Valitsus eksiilis) perioodidel 22.08-1960 - 1.01.1962 ja 2.04.1963 - 23.12.1970

Aleksander Warma, peaministri asetäitja (Vabariigi Valitsus eksiilis) perioodil 1.01.1962 - 29.03.1963

Otto Tief, peaministri asetäitja (Vabariigi Valitsus eksiilis) perioodil 18.09.1944 - 12.01.1953


Jüri Uluots, peaminister perioodil 12.10.1939 - 21.06.1940


Kaarel Eenpalu (Karl August Einbund), peaminister perioodil 9.05.1938 - 12.10.1939, riigivanem perioodil 19.07.1932 - 1.11.1932

Jaan Tõnisson, riigivanem perioodidel 18.05.1933 - 21.10.1933 ja 9.12.1927 - 4.12.1928, peaminister perioodidel 30.07.1920 - 26.10.1920 ja 18.10.1919 - 28.07.1920

Jaan Teemant, riigivanem perioodil 19.02.1932 - 19.07.1932 ning 15.12.1925 - 9.12.1927

Otto Strandman, riigivanem perioodil 9.07.1929 - 12.02.1931, peaminister perioodil 8.05.1919 - 18.11.1919

August Rei, riigivanem perioodil 4.12.1928 - 9.07.1929

Jüri Jaakson, riigivanem perioodil 16.12.1924 - 15.12.1925

Juhan Kukk, riigivanem perioodil 21.10.1922 - 2.08.1923

Ants Piip, riigivanem perioodil 26.10.1920 - 25.01.1921

Aadu (Ado) Birk, riigivanem perioodil 28.07.1920 - 30.07.1920

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare