FOTOD ja VIDEO: Vaata, milline näeb välja Eesti kõige energiasäästlikum liginullenergiahoone – Nõlvaku lasteaed

 (34)
FOTOD ja VIDEO: Vaata, milline näeb Eesti kõige energiasäästlikum liginullenergiahoone – Nõlvaku lasteaed.
Foto: Andres Putting

Täna avati Saue ja Saku valla koostöös valminud Nõlvaku lasteaed, mis on väidetavalt kõige energiasäästlikum hoone Eestis. Ehitajaks Eventus Ehituse OÜ.

Saue valda Laagri alevikku rajatud lasteaia netopind on 1600 m2, aga hoone kütteks kulub sama palju energiat kui tavalise ühepereelamu puhul.

Hoone on kahekorruseline, väga kompaktne ja energiasäästlik, parima võimaliku sisekliima ja kaasaegseima tehnoloogiaga. Kütteks ja tarbevee soojendamiseks kasutatakse maasoojuspumpa, päikesekollektoreid ja pelletikaminat.

Kasutatud on ka tervisesõbralikke ja toksiliste ainete vabasid ehitusmaterjale - naturaalne linoleum, puit, puitkiud helisummutusplaadid, ökoloogilised värvid, kivi. Automaatikasüsteemi abil kontrollitakse hoone valgustust, ventilatsiooni- ja küttesüsteeme. Valminud lasteaed on Eesti kõige energiasäästlikum liginullenergiahoone.

Projektijuhi Meelis Linnamägi sõnul hõlmab sellise hoone ehitamise protsess endas hulgaliselt nüansse, mis algavad juba hoone asukoha valimisest.

"Asukoht ja ehitusprojekt peavad arvestama päikese liikumisega, et looduslikku energiat oleks võimalik maksimaalselt ära kasutada. Tähtis on ka kvaliteetne ventilatsioonisüsteem ja automaatikaga kontrollitav õhukvaliteet (CO2-sisaldus)," kirjeldas Linnamägi.

Seotud lood:

Valminud Nõlvaku Lasteaias on kuus rühmaruumi kokku 120-le lapsele, millest kuuendik kuulub Saku valla lastele, ülejäänud kohad täidavad Saue valla mudilased.

Lisaks on lasteaias muusikasaal, võimlemissaal, loovustuba, väike ujumisbassein ja köök tervisliku toidu valmistamiseks kohapeal ning personaliruumid.

Nõlvaku Lasteaia rajamise projekti toetas Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond meetme ”Kohalike avalike teenuste arendamine” projekti „SAUE valla ja SAKU valla koostöös NÕLVAKU Lasteaia ehitus Laagri alevikus” raames.

Nõlvaku Lasteaia ehitustööd läksid kokku maksma 2 miljonit eurot koos käibemaksuga.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare