FOTOD: Mis toimub kurikuulsa Sõnajalgade maja ümber?

 (55)
FOTOD: Mis toimub kurikuulsa Sõnajalgade maja ümber?
Foto: Ilmar Saabas

Tallinna kesklinnas, Viru ringi vahetus läheduses, asub roheline hoone, mis on juba pikki aastaid niisama seisnud ning lagunenud. Ajaloolise hoone omanikud on perekond Sõnajalad. Vägikaikavedu Muinsuskaitseametiga on kestnud kaua. Täna on aga selle maja juures märgata liikumist ning fassaaditöid tegevaid töölisi. Kas nüüd on kesklinna kolemaja probleem lahenemas?

Hetkel Saksamaal viibiv Andres Sõnajalg ütles, et hetkel käivad tõepoolest Mere pst 1 hoone fassaaditööd, kuid sellest ei saa rohkem midagi järeldada. Tema sõnul tehakse maja lihtsalt väljast korda, kuid hetkel rohkem plaane ei ole. Niisiis jääb maja seest samasse seisukorda.

Foto: Ilmar Saabas

2010. aasta märtsikuus kirjutas Askur Alas Eesti Ekspressis Sõnajalgade ja Muinsuskaitse vägikaikaveost pikema loo, kus on ka järgmised read:

„Seega pole imestada, et tühjana ja kütmata seisev maja, kus apteekriabilisena töötanud Oskar Luts kirjutas arvatavalt oma „Kevade", on aastatega jõudnud seisu, mida muinsuskaitsjad kirjeldavad üheselt terminiga „hävimisohus". Nende hinnangul on tegemist kogu Tallinna puitarhitektuuri kontekstis erakordse hoonega, sest suurte korteritega esinduslikke puitelamuid, mida kesklinnas omal ajal palju ehitati, on praeguseks säilinud vaid üksikuid, saati siis veel vanalinna muinsuskaitsealal.

Mõned probleemid, mis muinsuskaitse viimane inspektsioon maja juures tuvastas, olid maakeeli järgmised: põrandad ja vahelaed on sisse vajunud, peatrepp on varisemisohtlik, katus jookseb läbi, põhikonstruktsioonid vajuvad, lokkab seenkahjustus."

Kas olla rõõmus, et üks Tallinna kesklinna häbiplekk saab „kaunid rõivad selga" või tunda kurbust, et seest on tegemist endiselt koletisega?

Foto: Ilmar Saabas

Loe Ekspressi artiklit: Igavene jama: muinsuskaitse, perekond Sõnajalad ja hävimisohus arhitektuuripärl

Maja sisevaated:


Fassaaditööd:

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare