FOTOD: Risti kirikust leiti haruldased maalingud

 (5)
Risti kirik
Risti kirikFoto: M.Paloveer

Lääne-Harjumaal Harju-Ristil asuvast Risti kirikust leidsid restauraatorid kiriku seinu katvate viimistluskihtide alt mitmeid maalinguid, millest vanimad ulatuvad Liivi sõja järgsesse perioodi.


2011. aasta sügisel alustatud tööde käigus leiti kiriku laest kaks värvilist tähtvõlvi imitatsiooni, mis on tõenäoliselt maalitud 17. sajandil, teatas EELK Risti koguduse õpetaja Annika Laats.

Algselt kalasabamustri tehnikaga maalitud jooni on hiljem värskendatud ühtlase joonega. Samuti ehivad maalingud kiriku akende ümbrust ning võlve. Restauraatoritelegi üllatusena tuli tööde edendes kiriku seinu katnud krohvikihi alt välja aga veel mitu sõlmristi ja ornamenti, mille esialgne dateering on 18. sajandi teine pool.

Risti kiriku näol on tegemist Põhja-Eesti ühe vanima kirikuga, mida asusid 13.-14. sajandi vahetusel ehitama Padise kloostri tsistertslastest mungad. Kiriku ehitus lõpetati 15. saj esimesel poolel, kui võlviti kooriruum ja ehitati valmis pikihoone.

Pikihoone restaureerimise esimene etapp kestis pea kaks aastat ning läks maksma 89 000 eurot. Kiriku kui kultuurikeskuse restaureerimist aitasid rahastada PRIA maaelu edendamise meede ja Pühakodade Programm. Kiriku ennistustöödele on õla alla pannud ka Padise vallavalitsus ja kohalik kogukond.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare