Haljalas peeti keelepäeva ning tunnustati õpetajaidHaljalas peeti keelepäeva ning tunnustati õpetajaid
Foto: Ester Vaitmaa

Haljala rahvamajas toimus 10. oktoobril Lääne-Virumaa keele- ja õpetajate päev.

Kuldne sügispäev oma värvikirevuses ja päikesesäras tervitas Eesti Õpetaja Autähise juurde kogunenud Haljala kooliperet, maakonna õpetajaid ja õpilasi ning külalisi. Just autähise aabitsakuke juures ning algklassiõpilaste päevakohaste laulude saatel oli sümboolne alustada Lääne- Viru maavalitsuse õpetajate tunnustamisüritust seoses õpetajate päevaga. Pärast Haljala valla volikogu esimehe Margus Punase tervituskõnet sammuti ühises rongkäigus rahvamajja.

Siep tulnud vieraaida,
siep võerasta vägeda,
et emakeeles esineda,
õpetajaid õnnitleda,
õnnitleda, tunnustada.
Tere siis aga tulemasta,
Haljalassa astumasta!
Et poleks muidu istumista,
toolipõhja kulutamista,
sestap kutsut' külalised
Tartusta ja Tallinnasta
pajatama põhjalikult
läänemeresoomalaseista... Nii tervitasid Haljala kooli Rahvamuusikud Leho  Lepleri ja õpetaja Viivi Vooranna eestlaulmisel rahvamajja saabunuid.

Haljala ja Kunda kooli gümnasistidel ja maakonna koolide õpetajatel oli võimalus osa saada keelepäevast, mille sisustas Emakeele Selts koostöös Haljala Gümnaasiumiga.

Et oktoober on hõimukuu, siis räägiti soome-ugri keeltest ja rahvastest. Eesti keele Instituudi vanemteaduri Vilja Oja ettekandest said kuulajad teada, mis on keeleatlased ning tutvusid läänemeresoome keelte sõnadega atlastes.

Tartu ülikooli doktorandid Eva Saar ja Miina Norvik rääkisid, miks ja kuidas käiakse välitöödel, et koguda eri rahvaste keelematerjali, ning jutustasid isiklikest kogemustest ja kohtumistest vepslaste ja karjalastega.

Tartu Ülikooli soome-ugri keelte lektor Nikolay Kuznetsovi ettekanne keskendus tema oma emakeelele - komi keelele ja selle eripärale. Publikus tekitas elevust komikeelsete sõnade tähenduste äraarvamine. Slaidiesitlusest jäi meelde Komimaa pealinnas Sõktõvkaris asuv monument ö-tähele.

Külaliste järel esinesid Haljala gümnaasiumi õpilased. Uurimistööd „Tüdrukute ja poiste keelevead. Õpilaste suhtumine õigekeelsusesse" esitles 12. klassi õpilane Kadri Toming. Noor uurija tõi välja, et õpilased peavad oluliseks emakeele head valdamist, kuid õpilaste õigekeelega pole rahul õpetajad. Kadri Tominga uurimistöö kinnitas püstitatud hüpoteesi, et poisid teevad rohkem õigekirjavigu kui tüdrukud.

Ilukirjanduse keelt ning õigekirja probleeme käsitles 11. klassi õpilase Berit Delia Lille uurimus „Wimbergi ilukirjanduse keel". Õpilaste julge ja ladus esinemine pälvis ka külaliste kiidusõnu.

Pärast seljasirutamis- ja kohvipausi tänas Lääne-Viru maavalitsus tunnustussüsteemi „Eestimaa õpib ja tänab" 2013 maakonna aasta õpetaja nominente. Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu tegevjuht Sven Hõbemägi tutvustas ja tänas sel õppeaastal noori esimest aastat töötavaid kooli- ja lasteaiaõpetajaid. Neid on sel õppeaastal Lääne-Virumaal kuus.

Lääne-Virumaa Aasta õpetaja komisjon valis välja Lääne- Virumaa Aasta õpetajad. Lasteaiaõpetajate nominentide seast valiti Aasta lasteaiaõpetajaks Valli Sinisoo Rakvere Lasteaiast Triin. Õpetajate ja klassijuhatajate kategoorias oli nominente 25, Aasta õpetajaks valiti Marina Tomikas Võsu Koolist. On rõõm märkida, et klassiõpetajate nominentide seas oli ka meie kooli klassiõpetaja Õnnela Lembke ning klassijuhatajana tunnustati Haljala kooli õpetajat Ingrid Mäemetsa. Veel jagus tunnustust koolijuhtidele, Aasta teole hariduses ning noorele õpetajale. Aasta 2013 hariduspereks valiti Inge ja Harry Laiv. Õpetajaid tänas ja tunnustas Lääne-Viru maavanem Einar Vallbaum. Südamlikkus ja tänu oli peidus ka Haljala kooli noorte lauljate Sven Rannari, Kelly Vase, Elis Emma Ranne ja Sander Aleks Paavo muusikalistes vahepalades.

Päeva lõpetasid noored muusikud Tallinnast - ansambel Brassicali esinemine oli vahva ja meeleolukas ning tekitas mõneski kuulajas suurema huvi puhkpillimuusika vastu.

Maaleht loosib välja 40 piletit Itaalia muusika festivalile. Kui olete Maalehe tellija ja soovite sellest kõigest osa saada, siis pange end kohe kirja!
Kui te ei ole veel tellija, siis praegu on just õige aeg liituda Maalehe tellijate perega. Rohkem infot SIIT.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare