Haruldase kalaliigi asustamine Narva jõkke on läinud edukalt

 (19)
Haruldase kalaliigi asustamine Narva jõkke on läinud edukalt
JõgiFoto: Delfi lugeja

Mullu sügisel Narva jõkke asustatud haruldasi atlandi tuurasid on nähtud nii Venemaal kui Soomes, kirjutab Põhjarannik.

Eelmisel sügisel lasid Eesti loodushoiu keskuse kalateadlased riigi rahastatud projekti raames Narva jõe alamjooksul vette nelisada aastavanust tuura.

“Päris edukas ettevõtmine oli,” rääkis kalateadlane Meelis Tambets, et kahe märgistatud tuura leidmisest on neile teatatud Venemaalt ja kahe leidmisest Soomest. “Kõige värskem uudis tuli eile, kui üks tuur püüti kinni Muuga sadama lähistelt Ihasalu lahest − see on vettelaskmiskohast kõige kaugemal läänes.”

Tuur on praegu üks haruldasemaid ja ohustatumaid kalaliike, kelle arvukust on katastroofiliselt kahandanud elupaikade kehv veekvaliteet, paisudega takistatud kuderänded jõgedes ning ülepüük musta kalamarja saamiseks. Looduslikku päritolu tuura nähti Läänemerel viimast korda teadaolevalt 1996. aastal, kui Eesti vetest püüti 290 cm pikk ja 136 kilo kaalunud isend.

“Kui kalad lahti lasksime, kobasime tegelikult pimeduses − polnud mingit kogemust, kuidas nad käituvad, üksnes lootsime, et nad hajuvad laiali. Mõtlesime, et käime selle süsteemi läbi, vaatame, kuidas läheb, õpime. Nüüd saab öelda, et nad on ennast näidanud rohkem, kui loota oskasime,” rääkis Meelis Tambets.

Loe edasi Põhjarannikust.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare