Jaanuar Vaivara ja lähiümbruses ajaloos


Jaanuar Vaivara ja lähiümbruses ajaloos
Vaivara Kaja

2. jaanuaril 1878. aastal sündis Narvas tulevane organist ja muusikapedagoog Peeter Penna, kes õppis Peterburi Konservatooriumis ja juhatas siin ka Eesti Seltsi koore ja korjas rahvaviise. Oli ka ümbruskonna laulupidude üldjuht ( peterburi eestlaste laulupeod) ja hiljem ka kodulinnas Narvas.

Narvas töötas ta alates 1919. aastast muusikaõpetajana Narva koolides ja oli organistiks Peetri ja Rooma -Katoliku kirikus. Muuseas Peetri  kirikus oli Haanjast pärit vendade Kriisade poolt valmistatud suurim ja ilusaim orel, mis kahjuks hävis II maailmasõja päevil.

1931. aastast oli Peeter Penna ametis Narva muusikakooli direktorina kuni surmani 1943. aastal.

18. jaanuaril 1973. aastal avati toonases Kohtla-Järve rajoonis Väike-Pungerja lähistel Eesti suurim ja moodsaim põlevkivikaevandus, siiani Euroopa suurim põlevkivikaevandus, mis annab tooret Narva Soojuselekrijaamadele.

20. jaanuaril 1918. aastal sündis Narva-Jõesuus  kaadrisõjaväelane Robert Kristoffer Issal, kes Eesti Armee allohvitserina läks Soome 8. veebruaril 1940. aastal ja osales Soome armee ridades alates 3. maist 1942. aastal. Vahepeal oli saanud Soome kodakondsuse ja nüüd võitles ehtsa soomlasena tõrjelahingutes, kus sai 16. detsembril 1942. aastal haavata ja lahkus armeest. Tema teeneid hinnati 1.klassi Vabadusmedaliga.

Nüüd siirdus ta Rootsi ja elas ning töötas siin surmani 13. septembril 1987. aastal.

23. jaanuaril 1923. aastal sündis ajaloolane Heino Gustavson, kes muuseas on ka uurinud Narva, Vaivara ja Narva-Jõesuu ümbruse meditsiini ajalugu.

26. jaanuaril 1968. aastal liideti ENSV Ülemnõukogu Presiidiumi seadlusega osa Narva linnast Kohtla-Järve rajooni Alutaguse külanõukoguga, seega sai see Vaivara osaks.

30. jaanuaril 1933. aastal sündis Leningradis arhitekt Inessa Põldma (Lebedeva), kes on projekteerinud Narva  mikrorajoonid (1970) ja Narva kohvikuga elamu 1970. aastal.

1983. aasta jaanuaris tegin ma hoolega ülikooli lõpetamiseks diplomitööd „Tartu linnamajandus 1830-40.aastail" ja Virumaad ei olnud veel mõtteski.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare