Karksis esitletakse Karksi murraku õpikut


Karksis esitletakse Karksi murraku õpikut
Foto: Karksi vald

16. mail kell 15.00 toimub Karksi murraku õpiku esitlus August Kitzbergi nimelise Gümnaasiumi aulas. „Karksi murraku õpik" on mõeldud nii lastele kui ka täiskasvanutele, kes soovivad anda oma panuse selle väikese keelekillu säilitamiseks. Neile, kes tahavad tundma õppida Karksi murrakut, tema seaduspärasusi ja erisusi. Neile, kel on tahe oma mõtteid selles murrakus kirja panna või uhkusega õigesti rääkida. Õpik annab teoreetilise ülevaate Karksi murraku grammatikast ja vastab põhikoolis kehtivale eesti keele ainekavale.

Teos on koostatud Eesti Keele Instituudi poolt 2004. aastal kirjastatud Salme Tanningu raamatu „Karksi murrak" põhjal. Raamatu aluseks on ENSV TA Keele ja Kirjanduse Instituudi murdesektori nooremteaduri Salme Tanningu poolt 1953. aastal kaitstud kandidaadiväitekiri Karksi murrakust.  

Salme Tanningu huvialaks oli murdeainestiku kogumine ja Eesti murrete uurimine. Ta töötas murdekogujana kõigil Eesti murdealadel. Salme Tanning oli aastatel 1937-1939 kogunud 47 572 sõnasedelit ja 500 lehekülge murdetekste Karksi kihelkonnast, mis saidki tema kandidaadiväitekirja aluseks. Salme Tanningust kujunes hinnatud murdekeelte eriteadlane, eriti mulgi murde alal.

Õpiku on toimetanud ja kokku seadnud meie oma kooli emakeele õpetaja Meila Israel.  Eesmärgiks oli, et selle abil saaks mulgi keelt õpetada põhikooli kolmandas astmes ja see oleks tõhus abimees iseõppijale. Käsikirja retsenseeris Tartu Ülikooli eesti keele ja murrete professor Karl Pajusalu. Õpiku koostamise eestvedaja oli allakirjutanu ning nõu andsid Alli Laande ja Ilse Israel. Raamatu koostamist ja trükkimist toetasid Kultuuriministeeriumi Mulgimaa Kultuuriprogramm ja Karksi vald. 

Karksi murraku õpikut saab osta Karksi-Nuia raamatukogust. Head mulgi keele õppimist ja kasutamist.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare