Käsukonna külaraamatukogu 90


Raamatukogu juhataja Koidu lugejatele raamatuid laenutamas
Raamatukogu juhataja Koidu lugejatele raamatuid laenutamasEestielu

10. novembril pidas Käsukonna raamatukogu 90. juubelit.

Õnnitlusi võttis vastu raamatukogu juhataja Koidu ja õnnitlejad olid raamatukogu lugejad, Imavere valla esindajad, naaberküla elanikud ja kolleegid teistest raamatukogudest. Laenutusruumi seintele oli välja pandud fotod eelmistest sünnipäevadest. Pidu algas meeleolukalt lauluga, Koidut ja Maivet toetasid Meeli ja Malle. Peale õnnitlusi, kallistusi rääkis Koidu meile raamatukogu ajaloost. Raamatukogu algus -Kikevere Rahvaraamatukogu Selts asutati 10. novembril 1920. aastal Kikevere kooliõpetaja Joh. Pumbo ja Käsukonna koolijuhataja E.Rammo algatusel. Seltsil oli raamatukogu, mis asus Kikevere külakoolis. 1926. aastal põles maha Kikevere koolimaja, raamatukogu tules ei hävinenud. Kool toodi üle Käsukonda, koos sellega ka raamatukogu. Käsukonna Rahvaraamatukogu. Seltsi kooskäimise kohaks sai Käsukonna koolimaja. Raamatukogu juhatajaks valiti rahvaraamatukogu seltsi poolt Rosalie Mägi, kes töötas raamatukogus juba palgalise töötajana. Raamatukogu asus Käsukonna koolimaja koridoris kahes kapis, kust raamatuid laenutati kaks korda nädalas. Vahepeal oli raamatukogu kasutada olnud pisikene tuba Käsukonna Algkooli hoones. 1958. aastal töötas raamatukogus poole kohaga Kalju Mets, kes oli samas ka rahvamaja juhataja. Samal 1958. aastal sai raamatukogu korralikult remonditud ruumi Käsukonna Algkooli II korrusele, põrandapinnaga 27ruutmeetrit. Alates maikuust 1958 aastal olid raamatukogu ja rahvamaja tööd lahus. 1959. aastal sai raamatukogu juhatajaks Helle Sutting, kellel oli kõrgem haridus. 1960. aasta II kvartalist asub tööle Linda Liidik. Kuna raamatufond on aasta – aastalt suurenenud, siis tuuakse raamatukogu” Sõpruse” kolhoosi kontori II korrusele, kus on spetsiaalselt raamatukogu tarbeks kohandatud nägusad ruumid. 1964. aastal võttis raamatukogu üle Käsukonna Algkooli raamatukogu. Sama aasta II kvartalis asub raamatukokku tööle keskharidusega raamatukoguhoidja Elle Nasari. Aasta lõpuks oli lugejaid 146, õpilasi 15, laenutusi 1726. Üheks lugejate arvu vähenemise põhjuseks oli inventuur, raamatukogu oli kaua aega suletud. 1973. aastal 15. detsembril algas raamatukogus inventuur ja toimus raamatukoguhoidjate vahetus. 1. jaanuarist 1974. aastal asub tööle Aino Sõna, kes on juba seitsmes töötaja. Raamatukogu kuulus siis juba Paide Rajooni Keskraamatukogu alla.

1981. aasta algul tuli raamatukokku tööle keskharidusega Margit Lippand. Tema suundus teisele tööle 1982a. Raamatuid hakkas laenutama kord nädalas Imavere raamatukoguhoidja Ada Nõmmküla. 1983. aastal asus tööle Viljandi kultuurikooli lõpetanu Tiia Heinsoo ja seekord juba täiskohaga. Oktoobri lõpus jäi raamatukoguhoidja lapsepuhkusele ja 1. jaanuarini laenutas raamatuid Imavere raamatukoguhoidja Allika Jüris. 1990. aasta 1. jaanuarist oli ajutiselt uus töötaja Liilia Kivinukk, kes töötas aprilli lõpuni. Maikuust tuli juhataja tagasi ja töötas poole kohaga, raamatukogu oli avatud üle nädala. Sama aasta lõpus läks raamatukogu koos inventariga Imavere külanõukogu alluvusse. 1993. aastast on raamatukogu omanik Imavere vald. Raamatukogul on õigus kaasa rääkida oma asutuse eelarve koostamisel. Lõpuks ometi sai raamatukogu uued ruumid Käsukonna kultuurimaja II korrusele värskelt remonditud ruumidesse. Aasta oli 1994 ja kuu oli september. Kolida aitasid väikesed lugejad. Raamatukogu käsutusse sai 1 – toaline korter. Tuppa paigutati raamatufond ja kööki pisike 2 – 3 kohaline lugemistuba. 2003 a. kolis raamatukogu kultuurimaja I korruse ruumidesse. 2007a. on raamatukogu juhataja Koidu Kull.

Peale ajaloolist loengut kutsuti külalised teise tuppa kohvile-tordile. Seal oli välja pandud näitus naiste kaunist käsitööst ja laste kunstitöödest. Kuulasime naiste kõlavat laulu ja sõime maitsvat juubeli torti.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare