Kes Võru vallast vääriksid nimelist pinki?

 (6)
Esimesed hallad
Foto: Ilmar Saabas

Võru vallas on kogumas jumet idee paigaldada nimeline pink nende inimeste mälestuseks, kes sellest kandist võrsunud ja kodukohas või kaugemalgi midagi olulist korda saatnud.

Üks idee toetajaid ja eestvõtjaid on vallavolikogu kultuurikomisjoni liige Helgi Noormets. Mälestuspingi mõttele pani paar aastat tagasi aluse Vahur Kersna ETVs saatesarjaga „Iga pink räägib loo". Saatesse jõudis siis näiteks Võru võrkpallile ja selle vundamendiladujale Jaan Gutmannile pühendatud lõik. Temanimeline pink ootab istujaid Võrus Kreutzwaldi pargis.

Üks mälestuspink paigaldati toona, küll ilma saate tegijateta, ka Võru valda Kasaritsa kanti Lõvaski talu maadele: selle sai botaanik ja kauaaegne maaülikooli (põllumajandusakadeemia) õppejõud Ludvig Raudsepp, eestvõtjaks tema lapsed ja maaülikool.

Lugu ei pea aga sellega lõppema, pingid võiksid väärikatest inimestest ja nende tegudest mitmel pool edasi rääkida. Navi külaselts on Helgi Noormetsa sõnul tulnudki välja mõttega panna mälestuspink seltsimaja juurde ühele oma väärikamatest poegadest - Samuel Onnole (1911-1992), kes oli aastaid Võru muusikakooli viiuli- ja puhkpilliõpetaja, juhtis Võrus puhkpilli- ja sümfooniaorkestrit. Kui kõik sujub, paigaldatakse Samuel Onno pink kooskõlas tema lähedastega sobivale kohale juunis.

Kes veel Võru valla maadelt võrsunutest vääriksid nimelist pinki? Ettepanekud on teretulnud. Helgi Noormets pakkus alustuseks paar nime ka ise välja: Reppide pere Tagakülast kui puhkpillimuusika väsimatu elushoidja ja Heino Kuusik Väimelast kui teenekas majandi- ja omavalitsusjuht.

 Kes Võru vallast vääriksid nimelist pinki?

Martin (Väimela): Väimelas kuluks ära panna pink Rein Kaivule, kes on olnud staadioni rajamise eestvõtja. Pink võikski olla staadionil. See kuluks lausa ära, sest ega seal istekohti eriti ole.

Ivari Padar (Navi): Mulle tuleb esimese hooga pähe kauaaegne koolijuht Navilt Kristjan Torop.

Andres (Kasaritsa): Nimeline pink võiks olla Õie Laanekivil, kes on Kolepi kooli endiste õpilaste ühendajana ja kooli mälestuse hoidjana väga palju ära teinud.

Õie Laanekivi (Kolepi): Kolepil ei tule kõne allagi keegi teine kui Jaan Kõiv. Õigupoolest oli kaks Jaan Kõivu: vanaisa oli Vadsa kooli õpetaja ja tema pojapoeg oli jällegi õpetaja, ka Kolepi laulukoori algataja.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare