„MTÜ Kovanäpseli asutajaliikmeid on viis ja usun, et meid ühendavaks omaduseks on lisaks käsitööhuvile ja -oskusele ka julgus,“ rääkis seltsi üks asutajaliige Maris Rosenthal. „Mina tundsin neist inimesest (Piret Kuutok, Esne Ernits, Kätlin Jürissaar, Anu Unger) kunagiste põgusate ühiste koosviibimiste tõttu vaid kahte ning ega teisedki omavahel väga suured südamesõbrad polnud. Seega - julgus hakata ühist vankrit vedama võõraste inimestega, ning julgus võtta omamoodi vastutus kõigi käsitöömeistrite eest Kohila vallas – on märksõnad, mis meid seovad.“

MTÜ Kovanäpsel on avatud kõigile huvilistele, meistritele, kes soovivad seltsi arengusse panustada. Tulevikuvisioonides nähakse Kohilas ka oma armast käsitööpoekest, kus müügil vaid siinkandis valminud tööd ja kus hakkavad toimuma regulaarsed töötoad. „Mõtteid ja ideid seltsil jagub ning mitmed huvilised on liitumiseks ka soovi avaldanud,“ lisas Maris Rosenthal. „Lisaks asutajaliikmetele on seltsi loomisel abiks olnud veel tosin käsitööhuvilist.“

Kogutakse käsitööpärandit

Üheks eesmärgiks on seltsi liikmed seadnud Hageri kihelkonna käsitööpärandi kogumise ja selle tutvustamise. Hageri puhul teatakse, et ega siin kuigi palju mustreid ei ole. TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili erialal õppiv Maris Rosenthal rääkis, et kõigepealt püütakse kaardistada, millistes muuseumides ja erakogudes on hoiul Hageri kihelkonnas valmistatud tekstiilesemeid.

„Usun, et suuremad kogud on Tartus Eesti Rahva Muuseumis, aga kindlasti ka Mahtra Talurahvamuuseumis ja erakogudes. See töö võib kujuneda mahulisemaks, kui oskame planeerida, aga usun, et kõik need avastused, mis töö käigus tehakse, võimaldavad meil kummutada arvamust, et Hageri kihelkonna 19. saj esemed on vähekaunistatud. Näiteks Hageri kihelkonna kirivöö mustreid, mida on Eesti Rahva Muuseumis rohkesti, pole põhjalikult keegi uurinud.“

Hiljuti sai Kohila gümnaasium oma koolivormivestile just Kovanäpseli käsitöömeistrite abiga Eesti Rahva Muuseumi kogudest pärit Hageri mustri. Maris ütles, et kui oleks meistreid, kes kasutaks neid motiive rohkem, olgu siis uudsel tootearendusel (nt mobiilikott, mille on välja töötanud üks asutajaliige Esne Ernits) või tarbeesemel, siis hakkaksid valla elanikud rohkem tähele panema ja kasutama ajaloolisi motiive. Eriti laste ja noorte puhul on see väga oluline, et nad teaksid lisaks valla vapile ka kodukandi ajaloolisi märke.

Igal esemel on sees natuke tegija hinge

Seltsi avakoosolekul räägiti palju ka just kvaliteetsest käsitööst, et müüki võetakse just korrektseid, sobilikust materjalist tehtud tooteid. Igaüks, kes oma kätega midagi loob, püüab seda teha ju parimal viisil.

„Jah, käsitsi tehtud esemes on sees midagi, mida on võimatu lahti seletada, selles on justkui natuke tegija hinge,“ kostis Maris. „Kvaliteedil ja kvaliteedil tuleb siiski vahe sisse teha. Eks vilumus tekib ikka töö käigus. Muidugi MTÜ kvaliteedimärki ei anta vaid 100% puidust, villast ja linasest tehtud esemetele. Olulised on kolm asja koos – naturaalsete materjalide kasutamine, hea tehnika tundmine ning korrektne vormistus.“

Kuna MTÜ üheks eesmärgiks on vallas asutada ka käsitööpood, siis peetakse oluliseks just kvaliteetsete toodete müüki ja just kohalike valmistatud kvaliteetseid esemeid. Kui tootel on juures Kovanäpseli kaart, siis võib ostja kindel olla, et tegu on kvaliteetse asjaga. Aga kes hindab kvaliteeti?

„MTÜ liikmetega koos defineerime kvaliteedi, mis muuhulgas tähendab ka õiglast tööde hindamist (ajakulu, materjalikulu jne). Eks kvaliteetmärgist unistavad kindlasti kõik käsitöömeistrid üle Eesti ja teemat on korduvalt tõstatanud ka Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit.“

Alustatakse ka käsitöölaste andmebaasi loomisega

Ühe olulise sihi on Kovanäpseli liikmed veel seadnud – luua Kohila valla käsitöölaste andmebaas, mis annaks kõigile huvilistele võimaluse seltsi kaudu leida endale tegijad mistahes tellimustöö raames, olgu selleks siis sisustuselemendid, rahvarõiva komplekti tegemine, lapitekid, kudumid, mööbel.

„Pakume MTÜ poolt tootearendust ka vallale endale, et kui vaja partneritele kingitusi teha, siis oleks see oma valla elaniku tehtud ja ideaalis ka kohalikust materjalist (puit, vill),“ lausus Maris Rosenthal.

Andmebaas oleks justkui käsitöölaste võrgustik. Aga et see võimalikult inforikkaks saaks, siis teeb selts üleskutse – Hageri kihelkonnas käsitööga tegelevad inimesed, andke endast teada e-posti teel: kovanapsel@gmail. com või telefonil 55647719. Ootame kõik käsitööhuvilisi, kindlasti ka mehi, meie seltsiga liituma!

Kui kellelgi on Kovanäpselile pakkuda tegutsemiskohaks ruume, siis on igasugune info selle kohta teretulnud.