Koos koeraga maailma avastama: kuidas lemmikuga ohutult ja muga­valt ringi rännata?

 (10)

Koos koeraga maailma avastama: kuidas lemmikuga ohutult ja muga­valt ringi rännata?
Foto: Ilmar Saabas

Meie pere koertel lähevad sabad rõõmust rõngasse, kui keegi kapiotsast suukorvid alla võtab. See liigutus tähendab nimelt, et minnakse reisima ja reisimine on nende meelest imevahva. Küllap on teisigi peresid, kus neljajalgne sõber kõikjale, kuhu saab, kaasa võetakse. Mida peaks teadma, et lemmikuga ohutult ja muga­valt ringi rännata?

Kõige tähtsam on, et koer oleks terve. Hai­ge, vanadusest nõder või äsja poeginud loom ei taha ega tohi reisida. Teiseks peab koer olema piisavalt sotsialiseeritud. See tähendab, et ta on erinevate olukordade, inimeste ja muljetega harjunud ning need ei hirmuta teda. Reisimist nagu muidki tegevusi tuleb kõigepealt tasahaaval ja ra­hulikult õppida. Kui võtate koeral, kes pole iial kodutänavast kaugemale saanud, üht­äkki natist kinni ja tahate ta näiteks ron­giga Tartusse viia, avastate õige ruttu, et teie sõber pole mitte kõigega toime tulev komissar Rex, vaid lihtsalt üks värisev äpu, kes hirmu pärast teile endale hambad sisse lööb. Kui tahate, et koer teiega kõikjal, kus võimalik, kaasas käiks, harjutage teda juba kutsikana tasakesi auto ja muude ühissõi­dukitega ja viige rahvarohketesse kohta­desse.

Enne reisile minekut

Koera puhul, kes palju ringi rändab, on eri­ti oluline, et ta oleks kiibitud. Kui neljajalg­ne sõber kogemata kaotsi läheb, aitab lem­mikloomaregistrisse kantud mikrokiibi number tema peremehe kiiresti üles leida. Kindlasti peab koer olema vaktsineeritud marutaudi vastu. See nõue ei ole kurjade ametnike ja loomaarstide vandenõu loo­maomanike kiusamiseks ja nende raha kättesaamiseks. Marutaud nakkab kergesti loomalt inimesele ja lõpeb igal juhul hai­gestunu surmaga. Vaktsineerimata koera kohtumine rebasega võib tähendada, et koera peremehel tuleb endalegi kirsturaha koguma hakata. Kui käite koeraga kohta­des, kus liigub palju teisi loomi, on mõistlik lasta talle teha ka mitme levinud koertehai­guse vastu kaitsev kompleksvaktsiin.

Enne reisi tuleb matkavarustus kokku pak­kida. Kaasas peavad olema jalutusrihm, suukorv, kui lähete rahvarohkesse kohta, ja kilekotid, millega koristada koera väl­jaheiteid. Soojal ajal tuleb kindlasti kaasa võtta vett, pikemale reisile ka toitu. Mõned maiustused tasub tasku pista ka lühemate reiside tarvis, sest nende näksimine vähen­dab koeral reisistressi.

Neljajalgne ratastel

Elu esimene autosõit paneb peaaegu kõik koerad oksendama, sest uutmoodi liiku­misviis ajab nende tasakaalukeskuse sassi. Mõistlik on alguses panna autosse mõni vana tekk või muu kate, mis sõidukit okse ja ila eest kaitseb. Üldiselt läheb südame­pööritus järgmiste reisikordade ajal üle ja autosõit hakkab koertele meeldima.

Kui koer jääbki autos oksendama, pole mõ­tet teda eriti sõitma sundida. Kui sõitma siiski peab, pidage nõu arstiga. Olemas on näiteks süstid, mis iiveldust vähendavad.

Koera ei tohiks autosalongis lahtiselt hoi­da. Järsu pidurduse korral võib ta lennata esiklaasi või juhile selga. Sedaanis ja maas­turis on koera koht pagasiruumis, mida eraldab salongist võrk või võre. Teistes autodes istub koer tagaistmel kinnitatuna spetsiaalsete koera turvatraksidega. Suvel ei tohi koeri kauaks üksi autosse jätta, sest päikese käes kuumenevas sõidukis saavad nad kergesti kuumarabanduse, mis võib olla eluohtlik.

Rongis ja bussis reisimiseks peab koer olema rihma otsas ja kandma suukorvi. Bussides kehtib üldiselt reegel, et sülekoerad saavad sõita tasuta, suurele koerale aga peab ostma täishinnaga pileti. Elektriraudtee lu­bab kõigil kutsudel sõita tasuta neile ette nähtud vagunis, Edelaraudtee rongides kü­sitakse koera eest väikest tasu. Oma koge­mustest lähtuvalt soovitan ühissõidukitest võimalusel eelistada rongi. Esiteks on rongis ruumi ja koer saab istme alla nagu koopasse peitu minna. Teiseks mõjub rongi loksumi­ne koertele miskipärast rahustavalt.

Euroopat avastama

Kui olete koera kodumaal tubliks rännu­meheks koolitanud, võite ka välismaad avastama minna. Euroopa Liidus on lem­mikutega reisimine selle aasta algusest eri­ti lihtne. Selleks peab loomal olema juba nimetatud mikrokiip, tehtud kehtiv ma­rutaudivaktsiin ja nn europass. Mõnedes riikides, näiteks Inglismaal ja Maltal, võib olla veel erinõudmisi, seepärast tasub enne koeraga reisile minekut uurida, mida ütleb selle kohta veterinaar- ja toiduameti kodu­lehekülg ning vastava riigi saatkond. Kui reisida on vaja laeva või lennukiga, tuleb enne välja selgitada, mis nõudmised seal lemmikloomadele kehtivad. Näiteks ei vea osad lennufirmad terviseriskide tõttu kõiki koeratõuge.

Hea lugeja, kas sul on häid nõuandeid ja lemmikloomaga reisimise kogemusi? Jaga neid kommentaariumis või kirjuta pikem lugu aadressil rahvahaal@eestielu.ee

Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama

Unistuste ajalooõpik, mida sul kooliajal ei olnud! Kõige suurem EV100 raamat vaid 15,90 €. Telli ette SIIT.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare