Küi ja Folgi kohtumine


Küi ja Folgi kohtumine
Pildil: Küi ViljandisSalme Valla Infoleht

Kui Sörve nn. modernse pärimusmuusika lipulaev Küi sel aastal Viljandi folgil Rohelisele lavale ilmus, ehmatas publik esiotsa ära.

Viljandi kultuuriakadeemia kasvandike stiil pärimusmuusikas on nakkav ja paratamatult haaranud Folgi pealavadel monopoli. Ka Roheline lava (ehk uute bändide esimese laiema publikukogemuse saamiseks loodud koht Folgil) kubiseb igal aastal üha uutest akadeemia noormuusikute grupeeringuist, kel kõigil "Siidilipp-jahõbepurjed- valleraa" või mõni virtuoosne virumaa viiulilugu varuks. Kuigi ka Küi liikmed on lähedalt kokku puutunud lõuna-eesti "koolkonnaga", kinnitub nende muusikaline tüvi päris oma juurtele, mis on Eesti pärimusmuusika üha enam laieneval maastikul endiselt pigem haruldane. Viljandi folk ja Kultuuriakadeemia on teinud ära hämmastavalt suure töö pärimuskultuuri populariseerimises, paraku aga märgistab iga võimas korporatsioon oma võsud tahes-tahtmata ühetaolise pitseriga. Sörve murdes regilaulu, mida saadab karuperseviiul, kuramaa trumm ja hülgelõualuupill, ei olnud aga keegi varem kuulnud. Ka ökoräpi alal on Küi pärimusmuusikas pioneer. Sellest siis see esialgne hämming publiku seas, kuid et hea asi veenab, siis oli Küi teiseks esinemiskorraks lava ees juba oma fänn-kond.

Kuna sörve regilaule on meieni jõudnud kahetsusväärselt vähe, võib rõhutada Küi tegevuse olulisust selle pärimusžanri taaselustamisel Sörves ja üldse Saaremaal. Sellist sügavust ja autentsust (olgugi see vaieldav kategooria) regilaulu esitamisel, nagu ka eelnevat uurimustööd, või siis säilinud viisi- ja värsijuppide asjakohast kombineerimist ja täiendamist traditsiooni raames kohtab tõesti harva, olgu siis Viljandi folgil või mujal. Ja see, et oma kodukandi murdesse mitte arhiivilintide kaudu elu sisse ei pea puhuma, vaid et on võimalik laulda oma lapsepõlve ja esivanemate keeles, on varandus omaette. Aga mitte ainult see alati veidi tolmulõhnaline registamine ei ole pärimusmuusikas oluline. Uue elu, oskuste ja võimaluste põimimine pärandiga on see, mille peale vanad lood jälle hingama hakkavad ja tõesed on. Teen Küile sellegi eest suure kummarduse.

Annika Kupits
Eesti Rahvaluule Arhiiv
Viljandi Pärimusmuusika Festivali
Rohelise lava manager 2005-2012

väike soovitus ja reklaam: oma kandi vanu laule saab otsida interneti kaudu nt.: http://www.folklore.ee/regilaul/index.php

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare