Kunda - koledast linnast roheliseks linnaks

 (9)
Kunda Sadam
KundaFoto: Madis Kallas

Seekordne vallajutt tuleb ainulaadne, sest nagu pealkirjastki näha, on tegelikult tegemist linnajutuga. Kui veel mõned aastad tagasi oli Lääne-Virumaal neli linna, siis pärast omavalitsuste ühinemisi on Tapa ning Tamsalu vallasisesed linnad; Kunda aga jätkuvalt omaette linn, mida juhib linnapea ja kus seadusandjaks on linnavolikogu, kirjutab Kuulutaja.


Veel 80ndatel oli Kunda kole linn. Sõna otseses mõttes. Need, kes sinna sattusid, pöörasid otsa kiiresti ringi ja lootsid, et tsemendilinna neil rohkem asja pole.

Just tsement oli see, mis linna koledaks tegi. Kogu elu pöörles Kunda tsemenditehase ümber, tehas andis ka tööd ja leiba, kuid tootmisega kaasnenud saastamine mattis terve linna halli tolmukihi alla ja väljend „kole linn“ oli igati kohane.

Kui tänaselt Kunda linnapealt Jüri Landbergilt küsida, milline lause iseloomustab Kunda linna kõige rohkem, siis saab vastuseks, üllatus-üllatus: „Kunda on roheline linn!“

Linnapea ei aja udujuttu. Kes ei usu, mingu ise vaatama. Kunda on tõepoolest roheline ja heakorrastatud Eesti väikelinn. Loodus ja pinnavormid mängivad kaasa: asub ju linn mere ääres ja loodus pole sellele kohale asetanud mitte kõrget pankrannikut, vaid maapind laskub mere suunas astangute kaupa. Nii on Kunda ainus Eesti linn, mis asub terrassidel, ja nüüd, mil linnakujundajad on hakanud seda rõhutama, on vaated tõesti hurmavad. Ning tolmu pole enam ammu.

Loe pikemalt Kuulutajast.