Kuressaare Lossipark saab rekonstrueerimisprojekti


Kuressaare Lossipark saab rekonstrueerimisprojekti
Kuressaare Sõnumid

Läbi aegade linlaste silma ja südant rõõmustanud Kuressaare Lossipark on taas kord huviorbiidis. Käeoleva aasta algul selgusid läbirääkimistega lihthanke tulemused Lossipargi rekonstrueerimisprojekti koostaja leidmiseks.

Rekonstrueerimisprojekti koostamine oli võimalik tänu Cental Baltic Interreg IVA Devepark projektis osalemisele. Kolme pakkuja hulgast tunnistati edukaks soodsaima pakkumise teinud Artes Terrae OÜ, kes on koostanud ainuüksi ajalooliste parkide rekonstrueerimisprojekte vähemalt paarkümmend.

Kahtlemata on lossipark väga populaarne koht nii ürituste korraldamiseks, looduse tundmaõppimiseks, kui ka lihtsalt vaikseks roheluses viibimiseks ja jalutuskäiguks. Et park oleks ka tulevikus üks meelispaik, kus aega veeta, on vajalik tagada selle järjepidevus, mille jaoks antud projekt koostataksegi. Kõigepealt valmib projekti osana rekonstrueerimiskontseptsioon, mis muu hulgas kirjeldab pargi kaitse-eesmärke, probleeme, väärtusi ja peamisi väärtusi ohustavaid tegureid. Kontseptsiooni põhjal koostatakse rekonstrueerimisprojekt, mis on jaotatud erinevateks osadeks. Üheks põhilisemaks on haljastuse uuendamise põhiprojekt, mis määrab täiend- ja asendusistutuste vajadused ja -liigid avatud ning suletud alade tekkimiseks, seega ka vajalikud raied ja hoolduslõikused, alade püsikutega täiendamise vajadused, samuti hooldusjuhised.

Lahenduse saavad ka pargi teed ja platsid, mis korrastatakse, pargi piire ja piirdest väljaspool olev osa ning pargi väravas asuv kuulutustetulp. Koostatakse pargi rajatiste rekonstrueerimise põhiprojekt, kaasajastatakse mänguväljak, pargi nn varjatud teele kaalutakse skulptuuride eksponeerimise ala võimalikkust, antakse lahendus raveliinidele ja pargi valgustusele jpm.

Ajalooline park on mälestis nii arhitektuurses kui ka aiakunstilises mõttes, mida elava mälestisena tuleb kaitsta eriliste reeglite järgi. Seetõttu on ta eelkõige kaitstud Firenze hartaga, mis rahvusvahelise ajalooliste parkide kaitse hartana sätestab õigusliku ja haldusliku kaitse kõrval nii pargi käsutamist, kui ka hooldamist, säilitamist, restaureerimist ja rekonstrueerimist puudutavaid nõudeid. Lähtuda tuleb ka Muinsuskaitseseadusest ja Kaitsealuste parkide, arboreetumite ja puistute kaitse-eeskirjast.

Projekt valmib 2012. aasta suveks ja seejärel tuleb hakata võimalusi otsima projekti elluviimiseks.


Katrin Reinhold, heakorra- ja haljastusspetsialist

Liis Schults, vanemarhitekt

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare