Lapsed asuvad Vilivalla kalmistul haruldasi raudriste restaureerima

 (1)

Lapsed asuvad Vilivalla kalmistul haruldasi raudriste restaureerima
Erakogu

EELK Risti kogudus korraldab 29. juuli - 1. augustini noortele ja lastele restaureerimislaagri, mille käigus korrastatakse Vilivalla kalmistut ning restaureeritakse sealseid raudriste. Laager on mõeldud ennekõike lastele-noortele vanuses 10-15, kuid sel aastal löövad kaasa ka mõned 7-8-aastased tragid töötegijad.

Padise vallas Harjumaal asuv väike Vilivalla kalmistu on hauatähiste poolest rikas, muuhulgas on seal 94 vabrikurauast sepistatud risti, 1 unikaalne sepistatud ratasrist, 1 kunstitaotluslikult töödeldud nimeplaadiga puitrist. Lubjakivist tervikuna või osaliselt säilinud hauasambaid, valdavalt riste, on 196, neist 2 on ratasristid ja 3 harvaesinevat silindriliste harudega risti. Vanim hauatähis pärineb lausa 1638. aastast.

Erakogu

Laagri käigus saavad lapsed kogenud restauraatorite käe all praktilise kogemuse raudristide korrastamises, kuid toimub muudki põnevat - elatakse aktiivset laagrielu, külastatakse Ämari lennubaasi ja Laitse Rallyparki.

Varasematel aastatel on toimunud analoogsed laagrid Harju-Risti uuel ja vanal kalmistul, korda on tehtud üle 150 risti. Restaureerimislaagrite töövahendite soetamisel ja tööde juhendamisel on toeks Muinsuskaitseamet. Tänavust restaureerimislaagrit on oluliseks pidanud ka Lääne-Harju Koostöökogu: laste vaba aja sisustamiseks ja toiduainete ostmiseks sai Risti kogudus toetust Pria Leader-meetmest. 

31. juulil on Vilivalla kalmistul lahtiste uste päevad - kuni kl 14ni on kõik huvilised oodatud appi riste puhastama ja värvima, võsa raiuma ja trimmerdama.

Erakogu
Erakogu


Erakogu

Telli nüüdsest veelgi mahukam ajakiri Maakodu ja võida eksootiline reis Malaisiasse ja Singapuri! Tellida saab siit

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare