Möödus 150 aastat Martin Lutheri mälestussamba püstitamisest Keila lähistele


Möödus 150 aastat Martin Lutheri mälestussamba püstitamisest Keila lähistele
Ilmaolud üllatasid. Lumesahaga oli varem kohal Tutermaa külavanem Arne Kask.Keila Leht

Laupäeval, 27. oktoobril tähistati 150 aasta möödumist Martin Lutheri mälestussamba püstitamisest Keila lähistele.

Päev algas kogunemisega mälestussamba kunagisel asukohal Tallinn-Paldiski maantee ääres. Õigemini algas päev lumelükkamisega, sest reedel ootamatult saabunud talv oli maa valge vaibaga katnud.

Kunagise ausamba kohal, kuhu kaks aastat tagasi püstitati gooti akna kujuline mälestustähis, esinesid sõnavõttudega Keila Miikaeli koguduse õpetaja Marek Roots, EELK peapiiskop Andres Põder ja Keila linnapea Enno Fels. 

Elena von Meyendorff külastas mälestusmärgi paika koos linnapea Enno Felsiga. Foto: Sergei Kulakov Keila Leht

Seejärel sõideti Keila kirikusse, kus toimus kontsert-jumalateenistus. Viiulil musitseeris Urmas Vulp, orelil Pille Metsson. Jumalateenistuse järel peeti kirikus teemakohaseid lühiettekandeid ning kaetud oli kohvilaud.

Valga praost ja piibliuurija Vello Ehasalu rääkis Martin Lutheri reformi tagamaadest ja muutustest Piiblis seoses Lutheri uuendustega.

Ajakirjanik ja harrastusajaloolane Allar Viivik rääkis ausamba autorist ja tekkeloost. Samba lõi baltisaksa päritolu skulptor Peter Clodt von Jürgensburg (1807-1867), kelle loomingut võib näha nii Berliinis kui Peterburis. Näiteks on ta Narva võiduvärava hobuste, Nikolai I ja Ivan Krõlovi monumentide autor. 

Tähtpäeva jumalateenistuse viisid läbi misjonärõpetaja Veikko Määtta, Valga praost Vallo Ehasalu ja Keila Miikaeli koguduse õpetaja Marek Roots. Foto: Valdur Vacht Keila Leht

Algselt oli üle kuue meetri kõrgune mälestusmärk planeeritud seisma Toompea lossi vastu, praeguse Nevski katedraali kohale, kuid poliitilised olud ei lasknud sel teoks saada. Nii püstitaski Kumna mõisnik Georg von Meyendorff Lutheri mälestussamba Keila kirikumõisa lähedale pastoraadi teeristi. See avati vana kalendri järgi 21. oktoobril 1862. 

Sündmust austas oma kohalolekuga EELK peapiiskop Andres Põder. Foto: Valdur Vacht Keila Leht

1949. aasta detsembri alguses, ööpimeduse varjus, võeti punase võimu käsul ausammas maha. Tõenäoliselt läks pronksist kuju ja selle alus Ilmarise tehasesse, kus need ümber sulatati ja millekski muuks kasutati. Legend, justkui oleks Lutheri ausamba pronksist valatud hiljem Tallinnasse püstitatud Stalini kuju, ei ole eriti tõsiselt võetav. Ilmselt valati tehasesse toodud pronkskuju tükkidest Ilmarise reatoodangut. 

Samba loomisest ja hävitamiselt rääkis ajakirjanik ja harrastusajaloolane Allar Viivik. Foto: Valdur Vacht Keila Leht

Esmaspäeval, 29. oktoobril külastas Harku valda, Tutermaa külaseltsi ning Keila linna Lutheri mälestusmärgi püstitaja Georg von Meyendorffi otsene järglane (lapselapselaps), 89-aastane Elena von Meyendorff. Vitaalsel daamil oli ka põgus kohtumine Keila linnapea Enno Felsiga.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare