Ökokatastroofi üle elanud Uljaste järve kalad saavad täiendust

 (27)
Ökokatastroofi üle elanud Uljaste järve kalad saavad täiendust
Uljaste järvDelfi lugeja foto

Eesti maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituut hakkab sel suvel uurima kalade populatsiooni Uljaste järves ning asustama järve kalaliike, mis pärast 1990. aastatel toimunud ökokatastroofi järvest kadusid, kirjutab Põhjarannik.

Sonda vald, Viru Keemia Grupp ning Eesti maaülikool kirjutavad sel nädalavahetusel Uljastel alla koostöölepingu, mille kohaselt nähakse koos vaeva kalapopulatsiooni taastamisega Uljaste järves.
Lõviosa uuringuteks ja kalade taasasustamiseks vajalikust rahast tuleb keemiaettevõttelt, oma panuse teeb ka Sonda vald. Maaülikool teeb vajalikud uuringud ja ettevalmistused kalade liigirohkuse suurendamiseks järves.

“Me oleme Uljaste järve heaolu pärast pidevalt muretsenud,” tunnistas Sonda vallavanem Andrea Eiche. Tema sõnul on valla jaoks oluline kalade arvukust ja liigirohkust järves tõsta, et aidata kaasa järve taastumisele. 1993. aastal toimus Uljastel ökokatastroof, mille tagajärjel kadus järvest suurem osa kalaliikidest.
Ehkki sajaprotsendilist kinnitust selle kohta, mis toona toimus, ei ole, on teadlased seda meelt, et kalad tappis soogaaside pääsemine järve.

Mis põhjusel soogaasid toona järve said, pole samuti lõpuni selge, kuid ilmselt oli seal abiks inimkäsi. “Jutte liigub igasuguseid, kuid midagi seal juhtus, mis järve gaasidele avas,” ütles Eiche, kelle sõnul võis põhjuseks olla näiteks kalapüük lõhkeainega.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare