Oktoober Vaivara ja lähiümbruse ajaloos


Oktoober Vaivara ja lähiümbruse ajaloos
Eestielu

1. oktoobril 1915. aastal sündis Narvas ärimehe perekonnas Konstantin Ivanov, kellest sai Narva Võitleja spordiosakonna liige ja lõi kaasa käsipalli (toona korv- ja võrkpall), jalgpalli ja riistvõimlemises, kuid suuremat kuulsust kogus hoopis sportmängude kohtunikuna.

1. oktoobril 1920. aastal alustas tegevust Narva Kunstikool E. Veberi juhatusel.

2. oktoobril 1970. aastal alustas tööd uus põlevkivikaevandamise üksus –Narva karjäär ja sealt saadav põlevkivi läheb elektrijaamadesse. Narva karjääriga on liidetud vanemad vennad Sirgala ja Viivikonna karjääri näol.

3. oktoobril 1915. aastal sündis Narvas kaevur Georg Odar, virulaste esindaja NSVL III Ülemnõukogu töös.

12. oktoobril 1940. aastal algas hotellide, võõrastemajade, restoranide ja kohvikute natsionaliseerimine. Samal päeval lõhuti  Vaivara vabadussõja mälestussammas.

16. oktoobril 1890. aastal sündis Narvas helilooja ja pedagoog Adolf Johannes Vedro ( ta on loonud sümfoonilist muusikat: 1932. aastal ooperi „Kaupo“, 1939. aastal ooperi „Muistne möök“, lõpetamata jäi aga „Libahunt“. Lisaks on tema sulest ilmunud vokaal-sümfoonilisi muusikapalu, koori-ja ansamblilaule. A. Vedro suri Haapsalus 29. septembril 1944. aastal.

16. oktoobril 1925. aastal eraldas Eesti Kultuurkapital toetusi ja üks saajatest oli professor Paul Kogermann, kes sai inglise põlevkivi uurimiseks 70000 marka. Samas Eesti Rahva Muuseumile eraldati 40000 marka Narva tööliste eluolu uurimiseks.

17. oktoobril 1920. aastal pandi inglase C. Johansoni poolt alus Narva jalgpalliseltsile CONCORDIA .

17.oktoobril 1925.aastal oli ajalehes Waba Maa  palju juttu põlevkivituha kasutamisest. Kuna Narva ja Rakvere enamik vabrikuid tarvitas küttena põlevkivi, siis tekkis ka palju põlevkivituhka ja otsiti selle kasutamisvõimalusi ning pakuti välja järgmised variandid:

ehituste juures põrandate aluseks, laudseinte vahele täitematerjaliks, tänavate sillutamiseks

ja lagede katteks.

18. oktoobril 1910. aastal sündis Volossovos pastori peres helilooja Marje Sink, kelle koolitee kulges Narvas ja siit läks ta edasi õppima Konservatooriumi Artur Kapi klassi. Suri Tallinnas 31. detsembril 1979. aastal.

19. oktoobril 1920. aastal sündis Oudovas arhitekt Paula Koido, kes koos Alar Kotliga projekteeris Narva restorani Baltika ja elamu Puškini t. 10.

Ja jälle on oktoober saanud ajalooks.


Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare