Rae vallavolikogu liikmete lugemissoovitused


Rae vallavolikogu liikmete lugemissoovitused
Foto: Ilmar Saabas

Rae vallavolikogu koosneb 25 liikmest, kelle hulgast leiab väga erinevate elualade, huvide ja elukogemustega inimesi.

Rae Sõnumite toimetaja pöördus kõigi liikmete poole, et anda neile võimalus jagada oma lugemiselamusi valla elanikega. Küsimus oli: milliseid raamatuid soovitavad volikogu liikmed oma lugemiskogemusest ka teistel lugeda ja miks? 25 volikogu liikmest tuli soovitus 17 inimeselt.

Agu Laius, volikogu esimees

Raamatuid ilmub palju, lugemisaega napib. Minu töö eeldab juhtimisalaste raamatute lugemist.
Kodanikuühiskond on arenev suundumus kogu maailmas. Sellest ilmub aina enam raamatuid.
Huvitun valla ajaloost ja eluolust. Loen meelsasti vallaelanikest autorite ja koostajate raamatuid, kuna need annavad kodukohatunnetuse ja tugevdavad identiteeti.
Üheks meeldejäävaks lugemiselamuseks oli aga kindlasti Elisabet Sahtourise „Maailmatants" (2000, e. k 2009) - üks Gaia teooria raamatutest. Paljugagi, millest autor kirjutab, võib mitte nõustuda ja kindlasti ei mahu need lood tänapäeva teaduslikku maailmapilti. Aga need teistsugused lood just kutsuvadki kaasa ja edasi mõtlema. Mõtlema sellest, kuidas me siin Maal elame ja kas see on jätkusuutlik.

Aadi Potter

Juba mõnda aega on öökapil Marko Matvere „Meri ja kuked". Kuna pole lõpuni jõudnud, siis ei julge ka soovitada. Viimase aja parim raamat oli D. A. F. Sade „Justine".
Soovitada kellelegi midagi oma lugemiskogemusest on vist sama, mis soovitada toituda või riietuda nii nagu ise.
Mina ei loe üldse näiteks ulmet ja peaaegu üldse kriminulle, mõni on nende järele aga hull. Samas „neelan" ma kõike, mida kirjutab Kivirähk, olgu tegu romaani, lasteraamatu või kolumniga, niivõrd kihvt on tema mõttekäik ja oskus pilte luua.

Aleksander Torjus

Kuigi vaba aega lugemiseks eriti ei ole, kisub miski ikka ja jälle üle lugema Oskar Lutsu mälestusi. Eriti nauditavad on minu meelest kuues ja seitmes osa, „Ladina köök" ja „Kuningakübar".
Kõik kolmteist mälestuste osa on head, aga millegipärast on just need kaks minu meelest parimad. Väga huvitavad karekterid, tsaariaegne Tartu elu-olu, hiljem Peterburi kroonu apteegi töö värvikas kirjeldamine. Soovitan soojalt.
Ja muidugi raamatusari „Eesti mälu". Tunnen lausa kohustust lugeda läbi kõik selle sarja raamatud, kuhu ka mina oma tagasihoidliku teosega ära mahtusin.

Andrus Ansip

Daniel H. Pink. ,,Liikumapanev jõud" Maailm on muutumas ning inimesed koos sellega. Vanad meetodid inimeste motiveerimiseks on iganemas.
Uus generatsioon inimesi vajab edukaks tegutsemiseks aina rohkem ,,sisemist motivatsiooni".
Selles raamatus on kirjeldatud lihtsalt ja arusaadavalt käitumisteadlaste poolt välja selgitatud uued toimemehhanismid, mis aitavad meil tugevamaks saada töötegemisel, juhtimisel ja ka muudes igapäevategemistes.
Seda raamatut lugedes saab praktilisi nõuandeid ning oskusi kasutamaks sedavõrd kompleksset ja tugevat jõudu, nagu seda on motivatsioon.

Harri Ambur

Esitasite raske küsimuse. Inimeste huvid on teatavasti väga erinevad.
Mul ei ole lemmikut, mida kindlasti soovitaks, loen palju ja nii-öelda seinast seina.
Seega soovitan viimase aja lugemisest. Minu jaoks oli huvitavaks lugemiskogemuseks Jonathan Fenby „Allianss".
See raamat aitab mõista, miks meie lähiajalugu oli just selline, nagu ta oli.

Helen Kübar

Vahvat raamatut polegi vaja väga ammusest ajast otsida. Ma soovitan lugeda Tuuli Roosma ja Arbo Tammiksaare raamatut „Meie aasta Siberis".
Esiteks on see mõnus ajaviiteraamat ja teiseks tutvustab ühte nüüdisajal tekkinud usundit, mis eneseharimise eesmärgil kulub marjaks ära. Leidsin raamatust värskendavaid kirjeldusi inimestest, kes elavad omakasupüüdmatult, olles sealjuures rahulolevad.
Kuid kui te ei leia raamatust lugusid, mis paneks enesekriitiliselt mõtlema, siis mõnele mälumänguküsimusele saab sealt kindlasti vastuse.

Henri Ausmaa

Loe veel

Kuna olen ise suur reisi- ja matkahuviline, siis meeldib mulle lugeda reisikirju ja sarnaseid raamatuid.
Kindlasti oli üks põnevamaid raamatuid Madis Jürgeni „Liibanon".
Raamatus kirjeldatud sündmused hoidsid eestlaseid põnevuses 114 päeva (2011. aastal). Raamatut lugedes tekkis väga selge kujutlus sellest, millistes tingimustes pantvangid Liibanonis olid. Tihti arvavad turistid riskipiirkondadesse reisides: „Minuga ju ei juhtu!" Sündmused toimuvad aga väga kiiresti.

Indrek Varik

Minu raamatusoovituseks on A. H. Tammsaare „Tõde ja õigus". See romaanisari on läbilõige Eestimaa ühiskonnast rohkem kui 100 aastat tagasi.
Vargamäe Andrese jõuline võitlus karmi looduse ja riukaid täis naabrimehe Pearuga. Naabri elu kibedaks tegemine ja soov olla iga hinnaga Andresest üle, on Pearu südamesoov. Selle eesmärgi saavutamiseks ei pelga Pearu ära ei õrritamist, valet ega kurjust. Ükski vahend pole talle tabu, et saavutada oma eesmärk.

Jaan Urvet

Olude sunnil lugesin teist korda läbi August Gailiti „Toomas Nipernaadi". Ja sinna lehekülgede vahele ma kadusingi. Ilmselt veel kauaks, sest juuliks lavastan ka Hiiumaal Soera Talumuuseumis just selle mees-vabahinge loost suveetenduse. Gailiti romantiline lugu on kui stoppmärgi näitamine tänases tormlevas maailmas.
Maailmas, kus otsuseidki võetakse vastu robotliku käetõstmise ja haamrilöögiga.
Aga mis on selle löögi hind?! Gailitil jätkub inimese kuulamiseks ning romantiliseks pilvelennuks aega ja tunnet. Ja just seda tunnet soovitangi ma sealt leida!

Kaarel Kais

Soovitan läbi lugeda Arved Viirlaiu romaani „Ristideta hauad", mis räägib metsavendade võitlusest okupatsioonivõimu vastu 1944. aastal. Eestlastel oli sel perioodil valida võõrale võimule allumise, kodumaalt põgenemise ja lootusetu võitluse vahel. Kui sedagi. Mõistes, mida meie rahvas on lähiajaloos läbi elanud, saab selgeks, mis on tegelikult oluline ja kui tühised on meie tänased mured. Huvitav on mõelda, millise valiku oleksin samas olukorras ise teinud.

Kaido Kivistik

Mina soovitan lugeda sõjaajaloolisi raamatuid. Seda muidugi sellepärast, et see teema pakub mulle endale väga suurt huvi.
Olen saanud teada väga palju erinevaid fakte ja kui aus olla, siis enam ei tea ise ka, mis ÕIGE, mis VALE. Raamat, mis praegu on minu öökapil, kannab nime „Ainus ellujäänu", autorid Marcus Luttrell ja Patrick Robinson.
Lisaks sellele ootavad lugemist suurkujude autobiograafi lised raamatud, nagu „Müstiline Putin" ja „Hitleri võõrleegionärid. Euroopa räpane saladus".

Krister Parbo

Psühholoogiaõpingute tõttu sattus mulle lugemiseks tuntud sotsiaalpsühholoogi Rober B. Cialdini „Mõjustamise psühholoogia. Teooria ja praktika". Tegemist on üle maailma tuntud populaarteadusliku raamatuga.
Raamat aitab arendada kriitilist mõtlemist ja avardab vaatenurka. Autor toob välja võtted, mida iga päev kõikjal meie ümber ja meie peal mõjustamiseks kasutatakse, ning esitleb lahendusi, kuidas nende mõju neutraliseerida. Mõnus lugemine.

Lisandra Talving

Viimasel ajal olen eriala tõttu lugenud arhitektuurist, linnaplaneerimisest, hoonete projekteerimisest ning ehitusfüüsikast.
Raamat „Linnafoorumid" (Eesti Arhitektuurikeskus 2011) räägib (linna) planeerimisest ja annab häid nõuandeid tiheasustusalade jätkusuutlikust ruumiplaneerimisest KOV-i esindajatele, arendajatele ja kohalikele aktivistidele, kes soovivad oma kodukoha kujunemises kaasa rääkida.

Margus Laula

Minu peres on lugemine alati au sees olnud.
Täistuubitud raamaturiiulites leidub meil nii Tammsaaret, Tolkieni kui ka Dan Browni. Eelistan paberraamatuid, kuid kergemat lugemisvara loen ka e-raamatuna. Loen huviga Euroopa ajaloost, meelelahutuseks sirvin huumorija satiiriraamatuid. Need mõlemad teemad on ühendatud minu lemmikus „Vahva sõdur Švejki juhtumised maailmasõja päevil". Südamlik, absurdne, mitmetasandiline raamat. Tsitaat „Valitsus, kes õlle hinda tõstab, kaua ei püsi" annab võtme mõistmaks ka tänapäevapoliitikat.

Raivo Uukkivi

Tõeliselt lõõgastav lugemine igapäevajamade unustamiseks on Andrus Kiviräha „Maailma otsas".
See on raamat, mis lihtsa elu värvika kirjeldamisega paneb kaasa elama tegelaste elu. Tegelikkuses on meie ümber kõikide raamatus kirjeldatud tüüpide esindajaid ja raamatut lugedes tekivad iseenesest silme ette inimeste näod, kes ühele või teisele tegelaskujule päriselus ja lugeja tutvusringkonnas vastavad. Soovitan.

Tarmo Klaar

Mina soovitan Jaroslav Hašeki „Vahva sõdur Švejki". Ajatu lugu muutuvas ajas muutumatust inimloomusest.

Ülo Timuska

Raamat, mida ma soovitan lugeda, on „Soomusrongide diviis Vabadussõjas", mis on koostatud tõsielu sündmuste põhjal.
Seda raamatut lugedes ei unusta, mis hind oli tol ajal ja on ka nüüd vabadusel. Keegi teine peale meie endi ei kaitse Eesti riigi vabadust.