“Aeg-ajalt tekkis köögis ikka selline segadus, et ähvardasin majast välja kolida,” sõnas Luule Väin muiates.

Hernehirmutiste teemapargi idee sai alguse ühest Jõgeva küüslaugufestivaliga seotud uitmõttest.

“Aitasime koos Luule Väinaga festivalilaada miniloomaaia jaoks loomi otsida ning pakkusime välja, et loomaaias võiksid peale rohke põhu olla ka mõned hernehirmutised,” meenutas projektis “Euroopa ei hirmuta” mentorina kaasa lööv Valdi Reinas. “Toona jäid need tegemata, ent siis tekkis idee teha hernehirmutisi terve teemapargi jagu ning rakendada need Euroopa tundmaõppimise teenistusse. Paljud Sadala noored on ju mitmesuguste Sadala Külade Seltsi või Sadala Hoolekande Seltsi tiiva all teoks saanud projektide käigus ühes või teises Euroopa riigis käinud, ent tervikpilti pole silme ees kellelgi.”

Švejk ja Dracula

Lätit hakkab teemapargis esindama näiteks Riia vabadussammas, mille otsas naisekuju asemel lätlaste rahvusputukas — kakstäpp-lepatriinu, Prantsusmaad Eiffeli torn, mille otsas Gustave Eiffeli pea, Tšehhimaad vahva sõdur Švejk, Iirimaad härjapõlvlane, Hollandit maalikunstnik, Belgiat saksofoni leiutanud Adolphe Sax, Rumeeniat Dracula, Austriat eurolaulik Conchita Wurst, Soomet põhjapõtra karjatav saam, Eestit itimees jne.

Hernehirmutiste peale kulus üsna suures koguses vineeri, puitu, kruvisid, klambreid, spreivärve, parukaid, kangast, kasutatud rõivaid ja jalatseid jne. Osa materjalist tuli osta, ent üht-teist saadi ka annetusena. OÜst Pajusi Mööbel saadi näiteks hernehirmutiste peade modelleerimiseks hästi sobivat tugevat porolooni, aga ka mahulist vatiini.

Kujude alevikku paigutamise põhimõte on järgmine: Euroopa kaart on vähendatud Sadala proportsioonideni ning iga riiki iseloomustav kuju paigaldatakse selle riigi pealinna kujuteldavasse asupaika.”

“Tõsi, pidime seda süsteemi natuke kohandama, sest mõne pealinna kujuteldav asukoht ei ole kuju püstitamiseks sobiv,” selgitas Valdi Reinas. “Ristmiku keskele või kellegi aeda me ei saa ju kuju püsti panna, aga paneme siis kuhugi lähedusse. Maaomanikega on asi juba kooskõlastatud.”

Iga kuju juurde tuleb ka infotahvel, millelt võib leida päris suure koguse infot vastava riigi kohta: pindala, elanike arvu, pealinna, lipu, vapi, Euroopa Liitu astumise aja, kohtade arvu Euroopa Parlamendis, tähtsamad vaatamisväärsused ja leiutised jne. Tahvlite jaoks infot otsides said noored juurde suure hulga teadmisi.