“Oleme siia investeerinud 1,42 miljonit eurot. Riigilõive ja notaritasusid on juba 9060 euro eest. Enamus investeeringust on ühistu liikmete poolt võetud pangalaen,” rääkis Rämmeld. “23. märtsil 2015 alustasime ehitusega. Soov oli saada ehituse osas täisteenust, n-ö võtmed kätte ja sellist teenust pakkus meile Agroekspert OÜ, kes tegeles ise erinevate alltöövõtjatega.

Kuivati valmis tähtajaliselt ja seega suured tänud tegijatele. Uus kuivati töötab gaasiküttel, sest siin oli olemas gaasitrass ja see oli meile kõige soodsam lahendus.”

Kauba turustamisel ühistul probleeme ei ole, enamus viljast läheb Baltic Agrole. Uus kuivati võimaldab pakkuda ka kuivatusteenust.

Lisaks on ühistul plaan veelgi laieneda. “Tulevikus on plaan rajada veel viis mahutit vilja kohapealseks hoiustamiseks. Selleks ootame PRIA toetust, mille maksimaalne summa on 500 tuhat eurot,” lisas Rämmeld.

Tulles Jõelähtmesse jõuad kõige kiiremini Tallinnast maale

Nagu avamispidudel ikka, kõlasid kõikide osapoolte tänusõnad ka Kostiveres. Kohal olid ehitaja, panga ja valla esindajad.

Jõelähtme vallavanema Andrus Umboja sõnul on Kostivere pika põllumajandusliku traditsiooniga piirkond. “Kui muidu on Tallinna lähiümbruse vallad tuntud kui kinnisvaravallad, siis Jõelähtme vald on selles mõttes erand. Meil on maahõngu ja järjepidevat põllumajanduslikku ettevõtlust.“

„Piirkonna põllud on lopsakad ja põlluääred alati kenasti niidetud. Seda kõike tuleb hoida ja kindlasti aitab vald sellele omapoolt kaasa,” ütles ühistut õnnitlema tulnud vallavanem Umboja. “ Mul on hea meel, et kohalikud ettevõtjad panid jõud kokku ja tegid sellise ühistu. Ja soovin neile jaksu edaspidiseks.”

Ühistu liikmete vahel on head suhted ja usaldus

Ühistu üks liikmetest, Märt Riisberg, tänas samuti kõiki kuivati avamisele kohaletulnuid. “Tänan kõiki, kes meid selle projekti juures on aidanud. Meid on aidanud nii pank, vald, ehitajad kui naabrimehed. Eelmisel aastal pidime vedama pool oma viljast mujale. See oli ka põhiline põhjus, miks oli uut kuivatit vaja. Arenguruumi on meil veel päris kõvasti. Kuivati maksimaalne võimsus on 70 tonni tunnis, kui saame ka pool sellest, oleme rahul. Hea on ka see, et oleme loonud paar töökohta, küll osalise koormusega aga siiski,” lausus Riisberg.

Riisbergi sõnul on väga oluline ühistu toimimisel usaldus ja asjadest ühtemoodi arusaamine. “Ühistus tuleb minna kompromissidele ja just nende meestega on see võimalik. Väga oluline on ka see, et kõik on võrdselt panustanud. Meie ühistus see nii ongi. Kokku on meil viie peale 3000 hektari kanti maad, mida harime. Lisaks on meil väga hea asukoht, sest Muuga sadam on lähedal. See annab meile hea võimaluse kiireks logistikaks ja nüüd uue kuivatiga saame ka kiiremat kuivatusteenust pakkuda.”