Türi päevapiltnikule avatakse mälestustahvel


Türi päevapiltnikule avatakse mälestustahvel
Pilt on illustreerivFoto: Priit Simson

28. mail kell 18 toimub jalutuskäik Türi Muuseumi juurest Näljakülla, kus tähistatakse Tõnissoni sünnist 135 aasta möödumist Vainu tn 9 majal mälestustahvli avamisega.

Türi Muuseumi eestvedamisel toimuvad õhtused jalutuskäigud on muutunud aedlinnas toredaks traditsiooniks, kus ajaloohuvilised oma teadmisi jagavad. Muuseumi juhataja Erika Jaanholdi sõnul on teisipäevane retk korraldatud kultuuripärandi aastasse sobiva ettevõtmisega jäädvustamaks Türil tegutsenud piltniku ja kandlemeistri tegevust. „Tänu Avelinius Tõnissonile on säilinud suhteliselt palju fotojäädvustusi Türist ja türilastest 20. sajandi algusest kuni II maailmasõja puhkemiseni,“ lisas Jaanhold.

Türi päevapiltnik Avelinius-Friedemann Tõnisson sündis 1878. aastal Vana-Vändras koolmeistri ja kirjamehe Mats Tõnissoni esimese pojana. 1905. aastal rajas ta Türil iseseisva fotoäri. 1912. aastal valmis Tõnissonidel Vainu tänav 9 oma maja. Pärast isa Mats Tõnissoni surma, jätkas Avelinius kaupmehe, piltniku ja kandlemeistrina. 1920. aastate paiku ehitas Avelinius Vainu tänav 9 elamu hoovile oma isikliku klaasseinaga fotoateljee, kus linnakodanikel oli võimalus kaamera ees poseerida. Avelinius Tõnisson suri 1959. aastal ja on maetud Türi Saunametsa kalmistule.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare