Vallateedest: võrreldes eelmisega oli möödunud talv vähemalt kolm korda kergemVallateedest: võrreldes eelmisega oli möödunud talv vähemalt kolm korda kergem
Pilt on illustreerivFoto: Andres Putting

Taaskord on talv möödas ja lumesahad võib puhkama sättida. Õnneks sel talvel neil tööd palju ei olnud. Julgen kinnitada, et võrreldes eelmisega oli möödunud talv vähemalt kolm korda"kergem". Teen väikese kokkuvõtte teehooldusest, selle maksumusest ja muust teedega seonduvast. 2011/2012 talvel kulus teede lumest puhastamiseks ja libeduse tõrjeks kokku raha ligikaudu 15 000 eurot. Seda on ligikaudu kaks korda vähem kui eelneval talvel. Tuleb tunnistada, et mootorikütus on oluliselt kallinenud ning seetõttu ei ole kulutused lumetõrjele eelnevate talvedega alati võrreldavad. Kokku toimus lumetõrje sel talvel ligikaudu 15 korral. Tänan omavalitsuse ja elanike nimel siinkohal teede lepingulisi hooldajaid.

Alanud kevadel on teedele oma mõjud. Vähemalt märtsis-aprillis on teed väga pehmed, sulavesi ujutab teid üle ja rikub truupe. Palun teede kasutajatel vältida raskeid vedusid pehmetel teedel. Piiratud eelarvelisi vahendeid on otstarbekam kasutada teede sõidetavuse parandamiseks, mitte taastamiseks.

Teedega seonduvatest suvistest töödest on hetkel vara rääkida, tuleb ära oodata kevade mõjud. Esialgsetes plaanides on paigutada Kaagveres endise katlamaja hoone lammutamisel ja purustamisel tekkinud kivijäätmed lähedal asuvatele, kõige halvemas seisukorras teedele aluskihiks. Kindlasti tuleb lisaks parandada kõvakattega teedel auke jms. Täpsemad teetööd ja -remondid selguvad aprillis-mais.

Lisaks tuletan meelde, et teemaaga külgneva maa-ala korrashoid on maaomaniku kohustus. Pean silmas eelkõige teeäärse võsa ja okste raiet. Puud varjavad päikest ja tuult, seetõttu püsib teekate kauem märg ja pehme, puudelt pudenevad lehed lagunevad teepinnal ning muudavad mõne aastaga teekruusa poriks. Seega palun vallateede äärsete kinnistute omanikel vaadata üle oma kinnistu koosseisu jäävad, teega külgnevad alad, puhastada teekraavid ja -peenrad puudest ja võsast. Tee läheduses ei ole puude ja põõsaste kasvatamiseks sobiv koht. Samuti puhastage teepind, kui olete metsaraiega seoses teele puukoort, oksi või puiduhaket poetanud. Kahjuks on täna mitmes kohas teepind eeltoodud materjaliga reostatud. Ei saa loota, et keegi teine tuleb ja koristab.

Telli nüüdsest veelgi mahukam ajakiri Maakodu ja võida eksootiline reis Malaisiasse ja Singapuri! Tellida saab siit

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare