Vändra valla aastate tegu - Mädara külaplatsi uuele elule äratamine


Vändra valla aastate tegu - Mädara külaplatsi uuele elule äratamine
Foto: Ilmar Saabas

23. veebruaril andis vallavanem Jaanus Rahula Pärnjõe koolis toimunud Vabariigi aastapäevaaktusel Mihkel Jürissonile üle valla kõrgeima autasu Aastate Tegu Mädara puhkekeskuse väljaarendamise eest. Tunnustusega kaasneb teeneteplaat ja 710-eurone preemia.

Mihkel Jürisson ütleb, et tegelikult on see tunnustus MTÜ-le Mädara Mäed, mille eestvedajaks on tema elukaaslane Jaanika Peterson.

,,Ideed on minult, teostus rohkem tema oma." Külarahvas võttis platsi ja selle ümbruse korrastamise plaani kolm aastat tagasi. Esmalt tuli koostada küla arengukava, kuna selleta Leaderi programmist raha taotleda ei saa. ,,Mädara külaplatsi väljatöötamise I etapp" alusel saadi rahastus tantsulava, teadetetahvlite, külakiige ja grillimisplatsi ehitamiseks. Ka II etapi taotlus rahuldati ja MTÜ korraldatud viimasel jaaniõhtul võisid kõik kohaletulnud imetleda uhiuut ümarpalkidest kõlakoda, vahvaid purvikukujulisi prügikaste ja laste liivakaste. Pärast jaanipäeva on ehitatud välikäimlad ja kogu platsi valgustus.

Tänavu talvel jäävad esialgset ilmaprognoosi jälgides rahval suusamõnud mägedes ära, kuid paraja lumekatte korral on Mädaras kahe kilomeetri pikkused korralikud suusarajad kõikidele huvilistele avatud.

Jürisson tunneb heameelt, et Leader programmist sai MTÜ rahastuse ka rajamasinale, sest väljaspoolt tellides läks see teenus liiga kulukaks. Mädara külaplats on juba looduslikult imelises kohas - ühelt poolt piirab lauget lagendikku jõgi, teisel pool laiuvad männimetsaga kaetud liivamäed. Puhkealale püstitatud ühes stiilis palkehitised sulanduvad väärikaks ja hubaseks tervikuks. Mädara külas on elanikke küll vähevõitu, kuid Kadjaste, Kurgja ja Vändra on piisavalt parajas kauguses, et puhkeala leiaks aktiivset kasutamist.

Seotud lood:

Viimasel jaaniõhtul oli palju külastajaid kaugemaltki. ,,Püüaksime nüüd keskenduda rohkem ürituste korraldamisele.

Suurte ehitamiste kõrval jääb juba rohkem aega üle, esimesel aastal ei jäänudki," muheleb Mihkel ja kiidab külarahvast, kes on puhkekeskuse arendamisele igati kaasa aidanud ja ala korrashoiuks ühiseid talguid korraldanud.

Mihkel Jürisson on OÜ Jürmets omanik ja tegevjuht. 10 töötajaga firma hooldadab ja uuendab 2000 hektaril laiuvat metsamaad ja 500 hektarit põllumaad. Osaühingu kruusakarjäärist kaevandatakse kohalikku loodusvara peamiselt kohalike teede tarbeks. Kõikide Jürissoni metsade vahel looklevad korraliku kattega juurdepääsuteed.

Veevõtukohtade kõrvale ehitatud lõkkeplatsid koos ümarpalkidest istepinkide-laudadega moodustavad armsad väikesed looduslikud puhkealad, mis sarnanevad Mädara külaplatsiga ja mõjuvad sama kutsuvalt-sõbralikult.