PÄEVAPILT: Kevad on tõepoolest käes, sookured on kohal

 (6)

Sookurg 14 märts
SookurgFoto: Ilmar Saabas

Sookurg on Eesti ainuke päris õige kureliik ja kelle tulek ennustab peatset kevade saabumist. Seekord nähti sookurge harjumaal 14. märtsil.

Esimesed sookurepaarid saabuvad Eestisse veebruari lõpus või märtsis. Kohe hõivatakse pesitsusterritoorium ning varsti hakatakse ka pesa ehitama. Tüüpiline pesapaik on vesine ja lage või hõredate põõsastega õõtsik soos või järve kaldal.

Munetakse aprilli esimesest poolest juuni alguseni, enamjaolt aprilli teisel poolel. Mune hauvad mõlemad vanalinnud, ehkki emalind kulutab selleks märksa rohkem aega kui isalind. Isalinnu ülesanne on ka kaitsta pesa ja pesitsusterritooriumi. Pojad kooruvad enamasti mais ning lennuvõimestuvad juulis.

Lääne-Eesti saartel algab pesitsus kuni kaks nädalat varem kui Ida- ja Kirde-Eestis, sest kevad saabub saartel varem ja lumikate on õhem. Soojenenud kliima tõttu on kurgede tulek ja pesitsus nihkunud kogu Eestis viimase viiekümne aastaga ligikaudu kümme päeva varasemaks.

Allikas: bio.edu.ee


Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama

Maaleht loosib välja 40 piletit Itaalia muusika festivalile. Kui olete Maalehe tellija ja soovite sellest kõigest osa saada, siis pange end kohe kirja!
Kui te ei ole veel tellija, siis praegu on just õige aeg liituda Maalehe tellijate perega. Rohkem infot SIIT.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare