Halusuits annab Sigwarile trumpässa

 (39)

Sigwari trump on aastakümnete tarkust ja kogemust talletav alt köetav suitsuahi, kuhu lähevad vähemasti meetri pikkused lepapuud. Ahju juures on toimetamas tegevjuht Margo Jäger.
Sigwari trump on aastakümnete tarkust ja kogemust talletav alt köetav suitsuahi, kuhu lähevad vähemasti meetri pikkused lepapuud. Ahju juures on toimetamas tegevjuht Margo Jäger.SVEN ARBET

Kui osa tootjaid on naturaalsuitsu asendanud suitsumekilise deodorandiga, millega tooted üle lasta, siis Ida-Viru ainuke lihatööstus talitab endiselt elava tule ja ehtsate lepahalgudega.

Kriuksuga lendab lahti kolhoosiaegne pirakas metalluks, lastes ruumi pahvaka aroomikat lepasuitsu. Peagi meenutab Maidla vorstitsehhi suitsutamisahju esine põrgu eeskoda. Suitsu uhab sisse, uksed kääksuvad, ahi koliseb, kui halg koldesse kukub.

Ehmatavana tunduv kamber on Sigwari lihatööstuse salarelv ja firmanipp ühtaegu. Pole just palju vorstitsehhe, kus vorstide suitsutamine käiks altköetavates ahjudes – pirakate, vähemasti meetripikkuste haavapuude suitsuga, nii nagu muiste.

Praegu on Eesti vorsti- ja lihasuitsutamisel mitu koolkonda. Leidub tegutsejaid, kes asendanud naturaalsuitsu hoopis suitsumekilise deodorandiga, millega tooted üle lasta. Teine koolkond pooldab aga lepalaastude kuumutamist suitsu saamiseks. Kolmas usaldab suitsusauna.

Neljas – Sigwar näiteks – talitab elava tule ja puuhalgudega, millest annab tunnistust õues seisev puuriit, millest viletsama sauna tarbeks jätkuks aastakümneks. Sigwari mehed Ida-Virus loevad riida kestvust kuudes.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0.59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>

Maalehel on ilmumas kõigile eestlastele oluline raamatusari “Eestile elatud elud”.
Raamatusarja saab tellida raamatud.maaleht.delfi.ee või osta iganädalast raamatut koos Maalehega erinevatest müügikohtadest.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare