Veiste varjatud udaranakkused toovad palju rahalist kahjuVeiste varjatud udaranakkused toovad palju rahalist kahju
Foto: Lii Sammler

Juba aastaid on piimakarjades suureks probleemiks varjatult kulgev udarapõletik ehk subkliiniline mastiit. Lisaks lehmade tervisele kahjustab see ka ettevõtte majandustulemusi.

Mastiit ehk udarapõletik on piimalehmade levinuim haigus, mis põhjustab suurt majanduslikku kahju suurenenud ravikulude, saamata jäänud piima ja lehmade enneaegse karjast praakimise tõttu.

Peamised udarapõletiku vallandajad on nisajuha kaudu udarasse tunginud mikroobid. Nakatumise järel tekkiv udarapõletik võib kulgeda nähtavate kliiniliste tunnustega või varjatult.

Kliiniline udarapõletik ei jää loomaomanikule märkamata, sest piima välimus on muutunud, udaraveerand on valus ja turses ning lehmal võib olla palavik.

Varjatud ehk subkliinilise udarapõletiku puhul aga eespool kirjeldatud tunnused puuduvad ning haigust saab kindlaks teha ainult mitmete piimas leiduvate põletikuindikaatorite määramisega.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0.59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>

Maalehel on ilmumas kõigile eestlastele oluline raamatusari “Eestile elatud elud”.
Raamatusarja saab tellida raamatud.maaleht.delfi.ee või osta iganädalast raamatut koos Maalehega erinevatest müügikohtadest.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare