Kõiki lapsi tuleb armastada

 (3)

Abort ei ole kaugeltki meditsiiniline probleem, vaid elu ja surma küsimus.

Loe veel

Mis on elu? Vastuseid anda saab bioloogilises, meditsiinilises, sotsiaalses ja emotsionaalses võtmes. Igasugune termin seab ka piirid sellele, mida kirjeldatakse. Seega, püüdes väljendada elu olemust, kirjeldame ka seda, millega elu algab ja lõpeb.

Elu on igaühe isiklik kogemus ja valikud, mida elades teeme. Need valikud mõjutavad ja muudavad nii meid kui neid, kes on meie ümber. Oma arvamustes ja hinnangutes võrdleme elu kvaliteeti, anname elule värvid. Milline on täisväärtuslik elu? Inimõigused ja elatustase?

Need küsimärgid seostuvad minule arutlustega abordi teemal. Abordi küsimus on väga isiklik ja samas ka ühiskondlik-sotsiaalne probleem. Oma otsuses on naine vaba, teisalt aga mõjutatav ühiskonnas levinud arusaamadest. Valikuvabadus on küll elukvaliteedi näitaja, aga eeldab siiski otsustaja teadlikkust.

Elu pühaduse ime

Miks me selle üle üldse arutleme? Eksisteerib nii soovitud kui soovimatu (ootamatu) lapseootus. Ja soovimatust lapsest peab olema võimalik vabaneda. Tänapäeva naise õigus on mitte olla sünnitusmasin ja otsustada ise, kui palju lapsi ta soovib kasvatada ja millal ta seda teeb. Vaatamata sellele, et iga inimene on oma bioloogilises täiuslikkuses unikaalne olend, toetame arusaama, et oma unikaalsust peab ka naine saama kasutada mitte ainult järglasi sünnitades.

Tänu meditsiini ja tehnika arengule teame tänapäeval inimelu üsasisesest arengust põhjalikumalt kui varem. Elu toetamine kõigi olemasolevate võimalustega on inimeseks olemise väärtus.

Seega, kui tead n-ö mängureegleid ja oled mängu astunud, pead arvestama ka tagajärgede ja tulemustega. Või elamegi viisil, mil mehe ja naise imeline ning kõikehaarav osadus on taandatud üheks rabedaks ja tõmblevaks tegevuseks teiste hulgas. Kui jalg lubatust raskemalt auto gaasipedaali vajutab, saab eksimuse heastada rahatrahvi tasudes, kui "kogemata" rasestuda, siis... eksituse heastamiseks toimib süsteem. Arvame, et see on hea, parem kui lubamatu tegevus nurgataguste aborditegijatega. Absoluutselt õige, meditsiinilisest vaatest hinnates.

Aga abort ei ole meditsiiniline küsimus. Abort on elu ja surma küsimus, ning nõnda peaksime sellest ka aru saama ja kõnelema. Küsimus elust ja eluväärtustest ei lõpe mitte üsas areneva lootega, vaid laieneb kõigile eluvaldkondadele.

Maailmas elades kujundame ühiskondlik-kultuurilist keskkonda, avastame ja loome elu nähtamatut dimensiooni. Elu pühadus ja selle taipamine on üks suuremaid imesid, millest võime osa saada. Pühaduse kogemine tähendab mõistmist, et inimesel pole meelevalda elu luua või hävitada. Mehe ja naise armastus, sügav hingeline ja füüsiline osadus sünnitab uue elu. Looja annab võimaluse elu hoida ja armastada. Lihtne ja hingematvalt imeline ühtaegu.

Seksuaalsuse mõjud

Selles imes on oma varjupool - inimene ei suuda alati elada inimesena, seksuaalsus on kaup, mis müüb, ja mõjutusvahend, mille abil saab inimest orjastada. Kui imelisest annist saab kaup või vahend, tekivad küsimused ja lahkmeel. Ning probleemid, mida ei saa ega tohi lahendada loosungite, keeldude või käskudega.

Seksuaalsus meelelahutuse ja mänguna on põnev ja põhjatu arutluste allikas, ohtlik ja lubamatu, sest lõhub inimhinges pühaduse tunnetuse. Seksuaalsus, mida afišeeritakse, on mäng surmaga. Seksuaalsus armastuse väljendajana on and Loojalt eluks ja jagamiseks inimesega, kellega tahan jagada kõike. Ka uue elu imet hoides.

Abordiga on seotud veel üks küsimus. Iseenesest teisejärguline, aga meie ajal tähtis. Oleme harjunud mõtlema, et eluga tuleb toime edukas, kelle elu vastab teatud standardile. Milliste omadustega inimesel ja millises keskkonnas on õigus elada? Eluga toimetulekut tõendab arusaam - lapsi olgu nii palju, et neile kõike vajaminevat võimaldada. Me tunnustame ühiskonnana pigem seda perekonda, kes otsustab lapse "kaotada", kuna nende uude autosse turvatool hästi ei mahu, kui neid, kes usuvad, et laps sünnib koos leivakotiga.

Olen veendunud, et elu on võimalik vaid armastades - tundes ja teades, et iga inimene siin maailmas on väärtus. Kui soovime vanaks saades elada hoolivas keskkonnas, peame suutma hoida ja armastuses oodata ning kasvatada lapsi. Kõiki, kes meie juurde tulla tahavad. Oleks meil vaid tarkust ja julgust hinnata tõelisi väärtusi ja hoiduda kaduvast.

Margit Lail on Kanepi koguduse õpetaja

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare