Armastus eesti rahvapärimuses 14.Aidas magasid ja kellel kamred olid, tüdrukud magasid seal. Läksid välja magama nõnda, kuidas soojaks läks, mõni suisepühade, mõned kevadiste pühade aegu.

Poisid käisid akende taga küll ka. Kel pulmakaup tehtud oli, see jäi magama ka sinna. Hiiumaal tüdrukud ei tohtinud poiste eest ust kinni panna. Jagasid kõik endid ära ja jäid magama. Saaremaal pole seda moodi olnud. Sõrves löödud uks maha, kui kinni olnud.

Nii nagu muugi usundilise käitumise puhul, on ka armastusega seotud pärimuses täheldatavad teemad ja olukorrad, mille puhul otsesõnalist rääkimist täiendas või asendas sümbolikeel. Enamikus keeltes on rohkelt metafoorseid väljendeid vastassugupoolele sümpaatia avaldamise, seksuaalakti ja sellega seonduva kohta. Omaette rituaalne keelekasutus kuulus eesti kombestikus kosjatseremoonia juurde, kui kositavast tütarlapsest rääkides tuli appi võtta mitmesugused (sageli looma- või linnuriigist pärit) asendus- ja peitenimed.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0.59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>

Maalehel on ilmumas kõigile eestlastele oluline raamatusari “Eestile elatud elud”.
Raamatusarja saab tellida raamatud.maaleht.delfi.ee või osta iganädalast raamatut koos Maalehega erinevatest müügikohtadest.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare