FOTOD: Saaremaa valsil on nüüd vorm — Laimjalas avati Debora Vaarandi kuju

 (10)
Debora Vaarandi 100 Laimjalas
Debora Vaarandi 100 LaimjalasFoto: Bianca Mikovitš

Laupäeval avati Debora Vaarandi 100. sünnipäeva tähistamiseks Laimjala vallas poetessi mälestuskuju, mille autorid on Simson Seakülast ja Paul Mänd.

1. oktoobril täitus sada aastat Debora Vaarandi sünnist, kelle lapsepõlv möödus Saaremaal. Tema koduvallas Laimjalas on siiani palju neid, kellega Vaarandi ühel või teisel moel on kokku puutunud ning on ka neid, kelle vanemad on Vaarandiga koos sealsamas koolis käinud. Siiani teatakse teda ka kohaliku nimega — Debora Vaarandit kutsuti talu järgi hoopis Trulli Tepsiks.

Laimjala loodussõprade seltsi eestvedaja Kaja Sepp tuli paari aasta eest välja mõttega püstitada Vaarandi kodukohta kuju. Läbi mitmete raskuste õnnestus idee ellu viia, leida rahastus ja tegijad.
Sepa sõnul oli tal kohe mõte, et kuju autoriks võiks olla Simson Seakülast, kuigi naiste kujusid ta väga palju siiani teinud pole.

Skulptor tuli ideega kaasa ning koos Paul Männiga võeti töö ette. Kaja Sepp ütles, et Simson narris neid töö käigus üksjagu, lubades paljasjalgsele poetessile külge teha sukatripid või pakkudes tuttavatele naistele, et teeb kujule neist kellegi näo.

Tööd ennast võeti mõistagi tõsiselt.

Seotud lood:

„Hakkasime koos mõtlema, kuidas seda kuju kõige paremini teha,“ rääkis Paul Mänd. „Lugesime raamatuid ja vaatasime pilte ning silma jäi üks, kus ta seisis paljajalu kuskil karjaväravas ning selle juurde jäime pidama.“

Päris valmis plats ise veel pole, kuju on küll avatud, kuid ümbrus vajab veel töid, mis tehakse arhitekt Jüri Iriku nägemuse kohaselt — edaspidi tuleb kivide juurde veel väike meri ning kogu kompleks peaks valmima 3. juunil järgmisel aastal.

Kuju on tee pealt kergesti nähtav ning peaks rõõmustama ka põhjanaabreid, kellest mitmed on avaldanud varem soovi kohtuda Saaremaa valsiga. Ükskõik, mida või keda nad on ka selle all mõelnud, nüüd on olemas koht, kuhu kõik soovijad tuua.

Kuju avamisele eelnes mälestuste tund, kus räägiti oma kokkupuudetest Debora Vaarandiga. Tormi tõttu ei saanud tulla Ülo Tuulik Abrukalt ning väikese hilinemisega jõudsid kohale Antti Tuuri ja Merja Kristiina. Huvitavaid lugusid pajatasid aga Milvi Rapp, Ingrid Rüütel, Enda Naaber, Tuljo Ella, Asta Kann ja mitmed teised.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare