MAALEHT PORTUGALIS: Eesti rahvuskivi teeb maa all imet

 (1)
Maaleht Portugalis - Mira de Aire koopad
Mira de Aire koopad.Foto: Rein Sikk

Veel 70 aastat tagasi andis otsida põhjust, miks külastada Mira de Aire nimelist külakest keset Portugali sajakonna kilomeetri kaugusel pealinnast.

Täna teab seda paika iga tõsisem loodushuviline ning külaliste arv ületab sadades kordades külakese rahvaarvu.

Põhjuseks on Eesti rahvuskivi paas, teaduslikult lubjakivi, mis teeb ses paiga maa alla imesid. Loob vees osaliselt lahustudes uskumatu iluga koobastikke. Tänaseks leitud 11 kilomeetrist maa alusest imest on kümnendik huvilistele valla. Nii saab allmaa hiigelkirikuid meenutavates saalides ette võtta ligi kilomeetripikkuse retke, marssides samas ka ligi 700 trepiastet allpoole.

Koobaste lummust rõhutavad tuhanded hästipaigutatud värvilised tuled, maa alusele jõele kujundatud purskkaevud ja vaikselt kostev klassikaline muusika.

Kogu ime loojaks on lubjakivi, mis 150 miljoni aasta tagusest Juura ajastust alates on maa alustes jõgedes lahustunud, koopaid loonud. Ka Eestis teame ju maa – aluseid jõgesid ja väiksemaid kivikoobastikke, mis on Portugalis kohatud ime vennad ja õed.

Seega, lapsed ja lapsevanemad, kui tormate õues mängides kaduma läinud palli otsima, olge alati valmis, et avastate palli pelgupaika, põõsatagust auku uurides ... maa aluse imedeilma. Just nii räägib legend Mira de Aire koobaste juhuslikust avastamisest.

Seotud lood:


Maaleht Portugalis

on fotojäädvustuste sari läbi Rein Siku objektiivi. Elame väikeriigis euroliidu veerel idas. Kõigest 4000 kilomeetri autosõidu kaugusel lääneveerel on Portugal, Eestist vaid kaks korda suurem. Rahvast küll 10 korda enam. Väiksuse ja vaesuse tunne on meid mõlemaid aga saatnud viimasel sajandil.