MAALEHT PORTUGALIS: kus on enam punakatuseid, kas Portos või Tallinnas?

 (1)
Maaleht Portugalis - Porto, Igreja dos Clérigos, Clerigose kiriku vaatetorn, punased katused
Maaleht Portugalis - punased katused Foto: Rein Sikk, Maaleht

Alustuseks taevatrepp portveini sünnilinnas Portos. 240 sammu üles mööda linna ikooniliseks sümboliks saanud Torre dos Clérigos nimega kellatorni treppe. 240 sammu mööda aina kitsamaks muutuvaid keerdkäike nii, et lõpuks on priskematel tegelastel tegemist enese üles pressimisega. Siiski korvab 75 meetri kõrguselt avanev vaatepilt rühkimise vaeva. Punakatuste maailm, justkui oleks vanasse Tallinna sattunud. Või on punast veelgi enam?

1986 aastal Euroopa Liiduga liitumise järgsetel liberaalse ehitusbuumi aastatel kippusid Portugali punakatused kaduma, käiku tulid teist värvi odavamad materjalid kui kivi. Siis aga avastati, et koos liberaalsuse ja odavusega kaob ka omapära. Täna enam ajaloolisest punakatusest loobuda ei saa ega tohigi.

Clérigos kirik valmis 1750, kellatorn Torre dos Clérigos enam kui kümnend hiljem.Maaleht Portugalis
on fotojäädvustuste sari läbi Rein Siku objektiivi. Elame väikeriigis euroliidu veerel idas. Kõigest 4000 kilomeetri autosõidu kaugusel lääneveerel on Portugal, Eestist vaid kaks korda suurem. Rahvast küll 10 korda enam. Väiksuse ja vaesuse tunne on meid mõlemaid aga saatnud viimasel sajandil.