Maaleht Portugalis: miks neil vannitoad tänaval on?


Maaleht Portugalis -kahhelkivid, azulejo
Maaleht Portugalis -kahhelkividFoto: Rein Sikk, Maaleht

Portugal on kahhelkivide maa. Kohapeal öeldakse azulejo. Kahhelkivi on äraseletatuna ahjus koos kauni glasuuriga kõvaks põletatud saviplaat.

Araabia mõjudega azulejo saabus Portugali 1503 läbi Sevilla ning on sellest ajast saati portugallaste seintel ja südames. Seintel seetõttu, et azulejo on ideaalne majakattematerjal peegeldades päikest ja reguleerides siseruumides temperatuuri. Pealegi - kui krohv või värvid annavad järele, nõuavad uuendamist, siis azulejo, põhivärvideks valge ja sinine, püsib muutumatuna sajandeid. Nii meenutavadki Portugali linnad mõnes piirkonnas suisa suurt vannituba, vähemasti eestlase arusaama järele.

Azulejot võib täna leida nii majaseintelt kui sildadelt ja purskkaevudelt, kirikute seest, modernsetest hoonetest baaridest, metroodest, aga ka koolitundidest, kus kivikirjamise tehnikat õpitakse. Suveniiripoodidest rääkimata.

Me väikene azulejoretk viib meid Portosse, Coimbrasse, Viseusse, Moimenta da Beirasse. Ikka kivilummuses.

„Peaks ja oma maja kahhelkividega katma,“ arvas portugallaste lummusest kuulnud Eestimaa kunstnik.Maaleht Portugalis
on fotojäädvustuste sari läbi Rein Siku objektiivi. Elame väikeriigis euroliidu veerel idas. Kõigest 4000 kilomeetri autosõidu kaugusel lääneveerel on Portugal, Eestist vaid kaks korda suurem. Rahvast küll 10 korda enam. Väiksuse ja vaesuse tunne on meid mõlemaid aga saatnud viimasel

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare