MAALEHT PORTUGALIS: Portveini sünnilinnas Portos saab teada maailma parima veini nime

 (1)
Maaleht Portugalis - Porto hingus portvein
Foto: Rein Sikk

Portugali suuruselt teine linn, veidi enam kui 200 000 elanikuga Porto elab ja hingab portveini taktis.

Siia, üle ilma kuulsatesse veinikeldritesse saabuvad parimad palad Douro viinamarjaoru andidest. Siin ägavad riiulid portveinipudelite raskuse all. Siin pakuvad turismifirmad kõikvõimalikke portveiniga seotud tuure. Siin võib osta tuhandeid portveiniga seotud suveniire. Kohaturundus missugune!

Siin seisavad jõel ka ajaloolised paadid, lastiks tünnid just Portos leiutatud portveiniga. Nimelt ei sündinud see magus ja kange vein sugugi portugallaste suhkrulembusest. Mängus oli praktiline vajadus hoida veini hukka minemast pikkadel ülemere reisidel. Appi tuli käärimist katkestav piiritus, millega vein segati.

Täna on ainuüksi Poto ajaloolises keskuses kümneid kuulsaid veinikeldreid, mis „poolkohustuslikud“ tõelisele portveini sõbrale, veinimuuseumist rääkimata. Igast veinikeldrist võib leida müügil oleva 500 – 600 eurose portveini pudeli. Aga 150aastase veini eest võidakse küsida ka 2500 eurot pudelist.

Linna tuhanded portveinigiidid peavad sel taustal aga kümneid tuhandeid kordi vastama sadade tuhandete külaiste küsimusele: „Milline on maailma parim vein?“

Vastus on vaimukas ja nipiga: „Just see, mida te ise joote ja hetkel maailma parimaks peate.“

Algaja veinisõber kuulab ära, puhib tükk aega ja siis kostab õnnelikult. „Jah, loomulikult ... miks ka mitte!“

Seotud lood:


Maaleht Portugalis

on fotojäädvustuste sari läbi Rein Siku objektiivi. Elame väikeriigis euroliidu veerel idas. Kõigest 4000 kilomeetri autosõidu kaugusel lääneveerel on Portugal, Eestist vaid kaks korda suurem. Rahvast küll 10 korda enam. Väiksuse ja vaesuse tunne on meid mõlemaid aga saatnud viimasel sajandil.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare