REISIKIRI | Venemaal tõmbab kirik turiste ja müügimehi

Maaleht Venemaal, III osa
Petseri klooster oli üks neid väheseid usutempleid, mis ka nõukogude ajal oma näo ja sisu säilitas. Suuresti tänu selle toonastele juhtidele, kes usuasjade kõrval suutsid läbi rääkida ja vahel ümber sõrmegi keerata nii NKVD nuhkureid kui kohalikke partei
Petseri klooster oli üks neid väheseid usutempleid, mis ka nõukogude ajal oma näo ja sisu säilitas. Suuresti tänu selle toonastele juhtidele, kes usuasjade kõrval suutsid läbi rääkida ja vahel ümber sõrmegi keerata nii NKVD nuhkureid kui kohalikke partei asjapulki. Foto: Ain Alvela, Erakogu

Venemaal on alates 1990ndatest aastatest, iseäranis aga pärast viimase tsaari Nikolai II pühakuks kuulutamist väga suure au sees kõik vene õigeusu ja sellega seotud ajalugu puudutav.

Ka vaimulikud kinnitavad, et vene inimene on taas usu juurde tee leidnud. Pole minu asi arvata, kas see teinekord ei väljendu pidevas patustamises ning seejärel kohe preestri juurde patulunastust paluma tõttamises ja kirikukassasse paraja annetuse tegemises.

Igatahes on venemaalaste seas ülimalt populaarne patriarh Kirill, kes ikka veel televisioonis oma saadet teeb ja kelle auks linn, mis tema külaskäigu au pälvib, saab ühtlasi ka uued tänavakatted, majadele värsked fassaadid ja asjaosalise tsitaate kandvad suured plakatid.

Petseri klooster, Pihkva kreml ning sealsed kirikud ja teised usutemplid on ühed suuremad turistide huviobjektid. Loomulikult kaasneb sellega kõva annus kommertsi, millest religioon peaks ju justkui prii olema. Holimata sellest tervitavad sind kloostriväravas ikka ja jälle viidad suveniiriputkale, kloostrilavkale ja -puhvetile. Lisaks sebib ringi parv isehakanud ekskursioonijuhte, kes usutemplit häälekalt müüa üritavad.

Samamoodi käib vilgas äri tühjade plastpudelitega, millesse kloostrikaevust pühitsetud vett varuda.

Üks liik külalisi, keda ma siiski kaldun samuti turistideks nimetama, on Petseri kloostrisse saabuvad palverändurid. Nende jaoks on linnaservas, vaevalt kilomeeter Eesti piirist, sisse seatud spetsiaalne palverännukeskus, kuhu nad bussidega üle suure Venemaa kokku tuuakse, kus neid majutatakse ja kust kõik siis kambakesi kloostrisse siirduvad.

Seotud lood:

Palverändamine käib muidugi raha eest ja vahendajate kaudu, mis kokkuvõttes kujutab endast puhtal kujul turismiäri, nimetatagu seda siis kuidas tahes.

Julged oravapoisid ja -plikad

Petseri kloostri pargis istuma vajudes kostis kusagilt ülalt kohe kõrvu krabistamist. Orav. Ja järgmisel puul veel üks ja ülejärgmisel kohe kaks tükki koos.

Samas seletas silm ka põlispuude latvadesse paigutatud omapäraseid pesakaste. Kõikjal murdu oravaid.

Üks kloostri valvuritest seletas, et oravad toodi mõne aasta eest Kanadast, umbes poolsada tükki. Nüüdseks on nad jõudsalt paljunenud ning neid elab neid Petseri kloostri jumaliku kaitse all sadu. Loomakesed on julged, esinevad inimestele ja käivad aeg-ajalt oma söögipaikades einet võtmas. Lahe.

Järgneb