Septembris saab tuhandeid ajaloo- ja kultuuriobjekte kõikjal Euroopas külastada tasuta

 (3)
Septembris saab tuhandeid ajaloo- ja kultuuriobjekte kõikjal Euroopas külastada tasuta
Kopli 68 Tallinnas, muinsuskaitsealune mälestis. Foto on illustratiivne.Foto: Rauno Volmar

Kogu septembrikuu jooksul saavad miljonid inimesed Euroopa muinsuskaitsepäevade raames käia tasuta külastamas 50 riigis asuvaid tuhandeid ajaloo- ja kultuuriobjekte, millest mitmed on tavaliselt on üldsusele suletud. Euroopa muinsuskaitsepäevad on Euroopa Komisjoni ja Euroopa Nõukogu ühine algatus, mida toetavad riiklikud ja kohalikud korraldajad.

„Euroopa muinsuskaitsepäevad on väga populaarsed ja neist võtavad osa igas vanuses inimesed. Tänavu ootame rohkem kui 20 miljonit täiskasvanut ja last üle kogu Euroopa kasutama tasuta sissepääsu võimalust paljude kultuuripärandiobjektide külastamisel. Inimesed sageli ei tea, kui palju avastamata pärleid nende koduümbruses leidub. Kutsun kõiki üles Euroopa muinsuskaitsepäevadest aktiivselt osa võtma ja uurima, milliseid sündmusi nende lähiümbruses või veidi kaugemal korraldatakse. Algatus aitab tagada, et meie ühine Euroopa kultuuripärand on väärtustatud ja tulevaste põlvkondade jaoks kaitstud. Samuti saavad suurenenud turismist kasu kohalikud kogukonnad,” märkis Euroopa Komisjoni hariduse, kultuuri, mitmekeelsuse ja noorsoo volinik Androulla Vassiliou.

Euroopa nõukogu asepeasekretär Gabriella Battaini-Dragoni lisas: „Euroopa muinsuskaitsepäevade edu sõltub kohalike omavalitsuste, samuti mitmete organisatsioonide ja vabatahtlike kaasa löömisest. Igal aastal tunnevad kogukonnad terves Euroopas ühtse kultuuriperena rõõmu meie rikkaliku kultuuripärandi üle.”

Seotud lood:

Tänavused Euroopa muinsuskaitsepäevad Eestis (6.–12. septembrini) juhivad tähelepanu nendele inimestele ja seltsidele ning organisatsioonidele, kes vabatahtlikena aitavad kaasa Eesti ajaloo- ja kultuuriväärtuste hoidmisele ning kaitsmisele.

Euroopa muinsuskaitsepäevade raames saab osaleda heakorratalgutel Saadjärve ja Roela linnamägedel, Narva vangilaagri kalmistul ja Saaremaal nn. Stebeli patarei komandopunktis. Lisaks on võimalik osa võtta ringsõidust Tallinna idapoolsele tagamaale, kuulata ettekannet Eesti osalemisest UNESCO maailmapärandi komitee töös ja vaadata fotonäitust „Kadriorg läbi aegade“. Külastajaid ootavad arvukad eraalgatusel rajatud muuseumid ja väljapanekud.

Iirimaal on võimalik vaadata nukuteatri etendusi kolme karu muinasjutust, Soomes saab tutvuda kullakaevanduste ajalooga. Norras võivad külastajad käia tutvumas kalatööstuse ajalooga nii vanades sadamates kui ka suurtel traaleritel. Hispaanias Córdoba linnas on võimalik sisse vaadata elanike sisehoovidesse ehk patiodesse või teha ringkäik veskitesse Mallorca saarel. Belgias mälestatakse sõjaohvreid, kes maksid vabaduse eest oma eluga.

Osta koos Maalehega praktiline käsiraamat taaskasutamisest hinnaga vaid 4,99 €!
Vaata lähemalt

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare