Päris värsket on sügisel rohkesti. Juurde tuleb kultuurisaateid, tervisesaade, eetrisse jõuab Vahur Kersna “Iga pink räägib loo”, Maire Aunaste “Perepidu” ja veel mitu uut saatesarja.

Häid kultuurisaateid

6. septembril näeb Heino Elleri 125. sünniaastapäeva tähistavat saadet, kus kõlab helilooja hilisema loomingu peateos, dramaatilis-monumentaalne 3. sümfoonia. Teos salvestatakse Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja dirigent Tõnu Kaljuste esituses 1. septembril Noblessneri valukojas.

Mart Juur avab “Kirjanduministeeriumi” uksed iga kuu viimasel teisipäeval. Pooltund lõhnab värskest trükivärvist, pakub sisukaid kohtumisi kirjutajate ja lugejatega ning jagab lahkelt lugemissoovitusi, uudiseid ja edetabeleid. Esimene “Kirjandusministeerium” on kavas 25. septembril.

Jaan Tootseni “Üks lugu” valib sügiseks uue teema, olles seitsme looga osaline selleaastasel Veneetsia arhitektuuribiennaalil, kus Eesti ekspositsioon otsib vastust küsimusele, kui pikk on ühe maja elu.

Vaadeldakse aja ja ruumi suhet Tallinna Linnahalli näitel. Kuid inimesed, kes on selle hoonega mingil kombel kokku puutunud, ei asu saates lahkama arhitektuuri, vaid kõnelevad ühe inimliku loo. “Üks lugu” on eetris pühapäeviti pärast “Aktuaalset kaamerat”.

Pink – väärikas märk

Karl-Martin Sinijärv alustab oktoobrist sarja “Harju 1–50”, et tutvustada viiekümneseks saavat Tallinna kirjanike maja. Selles hoones on elanud ja elab tänagi palju kirjanikke. Mõned neist jutustavad meile poole sajandi parimaid lugusid. “Kohavaim on kohal, olge teiegi,” ütlevad saate tegijad.

Paljuräägitud “Kaplinski süsteem” on ETV vaatajate ees 19. septembri õhtul. Eesti–Prantsuse ühistööna sel aastal valminud dokumentaalfilmis tahetakse teada, mis on peidus Jaan Kaplinski luule ja kirjatööde taga, kes on inimene sõnade varjus. Kaplinski jagas oma elutee pöördelist aega filmitegijate Raphael-Gianelli Meriano ja Tiina Saviga.

Alates 15. septembrist on laupäevaõhtuti eetris Vahur Kersna uus saatesari “Iga pink räägib loo”. Tegijate eesmärk on väärtustada Eesti eri paiku, tuues valgusvihku altruistlikku, ennastsalgavat, üldisele heaolule suunatud ellusuhtumist, tegusid ja hoiakut.

Saatesari liigub üle Eesti ühest kohast teise ja jäädvustab inimesi ja lugusid, kes on laiale avalikkusele võib-olla tundmatud, aga oma väikeses kogukonnas on nad suured. Nad on olulised, neid mäletatakse. Aga mitte ainult. Ka kogu Eesti rahva jaoks olulised, tuntud ja tunnustatud inimesed on kuskilt pärit.

Ja oma kodukohas on nad loomulikult väga armastatud. Ka nende juures käiakse, et jäädvustada hetke mõtteid ja tegemisi. Pink on kui ausammas inimestele, kellele seda siiani pole püstitatud, kuid kes seda väärivad.

 Meelelahutusliku sarja “Perepidu” juht Maire Aunaste on oma saatele välja pakkunud uue žanrinimetuse: hea tuju saade. Head tuju pakutakse nii osalevatele peredele kui ka vaatajale.

“Perepidu” annab inimestele võimaluse tulla stuudiosse ja laulda end vaataja südamesse just sellistena, nagu nad on.

Ajal, mil sugulastel kipub koos käimiseks olema järjest vähem aega, tuletab saade meelde sedagi, et suurim väärtus elus on lähedased inimesed. Ja kui siis koos oma lähedastega võetakse midagi ette, saabki tavalisest elust pidu.

Igas saates hakkab vaheldumisi laulma ja teineteist ka hindama kaks perekonda. Kuna saatejuht käib enne osalejatel kaameraga külas, siis saab vaataja neist peredest teada lisaks lauluoskusele rohkemgi.

Stuudios hindavad laval toimuvat saatejuht ja tema kaks külalist ning oma roll edasipääsejat valides on ka televaatajatel.

Uues sarjas “Terve Eesti” huvitub saatejuht Hannes Hermaküla, kuidas eestlastel läheb: millised on head viisid, et elada kaua, püsides tervete, õnnelike ja ilusatena.

Lustlikus võistluses peaks selguma seegi, millises maakonnas leidub kõige terviseteadlikum pere. Sari on eetris pühapäevahommikuti alates 9. septembrist.

Hankeprogramm hoiab taset

Contra asub ETVs juhtima saadet “Metsapeatus”, mida näeb laupäevahommikuti alates 22. septembrist.

Kümne peatusega saateteekonnal otsitakse metsa igipõlist rikkust, millega me kõik ühel või teisel viisil seotud oleme.

Ühes kaaslastega tehakse metsapeatuseid just siis, kui juhtub midagi põnevat ja on põhjust metsa minna. Teemasid aitavad lahti rääkida metsaomanik, loomatundja, matkaja, korilane, puutöömees, kunstnik, jahimees ja teised oma ala asjatundjaid.

Metsapeatust nõuavad saatejuht Contralt Anu Välba, Urmas Vaino, Sander Loite, Kristjan Kaljund ja Krista Taim.

“Välisilm” jätkab esmaspäeviti värskelt valminud päevakajaliste dokfilmide esitlemist: uutest suundadest Al-Qaeda tegevuses; Murdochi impeeriumi ohustavast skandaalist; Gaddafi leidmisest; Somaalia piraatidest; Osama bin Ladeni tabamise missioonist. Novembris USA presidendivalimiste ajal näeb praegu veel pooleliolevat filmi Barack Obamast ja Mitt Romneyst.

Loodusfilmidest näeb septembris 4-osalist sarja “Nordic Wild”, järgmistena tulevad “Great Barrier Reef” ning National Geographicu “Secrets of Wild India”. Aasta lõppu jääb BBC auhinnatud “Frozen Planet”, üks enam vaadatud loodussarju Suurbritannias, mis viib Arktikasse ja Antarktikasse.

Kolmapäevaõhtuti on ETV eetris uued Eesti dokumentaalfilmid.

Laupäeva teleõhtutesse tuleb septembri teisest poolest Taani viimaste aastate üks paremaid sarju “Võimu kants” (“Borgen”, 2010). Sari jutustab karismaatilise naispoliitiku Birgitte Nyborgi loo, kes endalegi ootamatult saab Taani esimeseks naispeaministriks. Tähelepanuväärne, et pärast sarja eetrisse jõudmist kodumaal saigi Taani endale naispeaministri.

Laupäeviti jätkuvad ka “Midsomeri mõrvad”, septembri lõpust algavad kõige uuemad hooajad, kus Barnaby rollis on esialgu veel John Nettles, kuid hiljem juba Neil Dudgeon – kumb neist on parem, otsustab muidugi vaataja.

Pühapäevaõhtu krimifilmi ajal näeb “Lewise” uut hooaega, septembri lõpust aga brittide uut detektiivilugu “Vincent”, mille peaosades on Ray Winstone (pärjatud rolli eest Emmyga) ja Suranne Jones.

13. septembrist algab uus päevane sari “Holby City haigla” (Inglise, 1999), kus ambitsioonikad arstid ja õed on varustatud muljetavaldavate oskustega – kuid ainuüksi oskustest selles maailmas ei piisa.