OTSEBLOGI METSAST | Kolm nädalat ja 1800 kilomeetrit: vaata, kuidas sajad inimesed RMK matkaradadel Eestimaad avastavad


OTSEBLOGI METSAST | Kolm nädalat ja 1800 kilomeetrit: vaata, kuidas sajad inimesed RMK matkaradadel Eestimaad avastavad
Ardo Kaljuvee

Delfi otseblogi toob lugejateni värsked muljed ja emotsioonid selle suve suurimalt ühismatkalt, millest võtab osa sadu matkajaid ja tuhandeid kaasaelajaid.

Saa osa matkalugudest, Eesti looduse ja metsade kaunimatest nurkadest ning kontsertõhtutest, kus esinevad tuntud näitlejad ja muusikud! Lisaks jagame siin blogis ridamisi soovitusi ka iseseisvalt matkamiseks ning huvitavaid fakte Eestimaa metsade kohta.

OTSEBLOGI METSAST | Kolm nädalat ja 1800 kilomeetrit
Meie oleme siin Värskas maalilise Õrsava järve ääres õhtuseks kontserdiks valmis! Imelisemat augustikuu õhtut üheks kauniks metsakontserdiks on raske ette kujutada. Niisuguseid romantilisi kontserte on aga veel üksjagu ees. Vaata kavast, kus toimub sulle lähim või huvipakkuvaim ja tule kohale! https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=232307
Matkaliste teele jäid kaunid Piusa koopad ja maitsvad metsaannid. https://g4.nh.ee/dgs/loader.php#id=232285
Eesti sünnipäevanädal on täies hoos ja niisamuti ka RMK Eesti 100. sünnipäevaks korraldatud matk. Aga see pole mingi niisama matk – see on ühtlasi ka meiepoolne kingitus Eesti rahvale. Oleme loonud kogu riiki hõlmava matkateede võrgustiku, et igaüks saaks just talle sobival ajal nautida kauneid metsi, mägesid ja veekogusid, mida on Eestis oi-oi, kui palju. Vaata interaktiivselt videokaardilt, kust matkateed jooksevad. Lenna juhatab teed!
Juba homme toimub Värskas põnev RMK metsakontsert, kus esineb Anne Veesaar koos Seto leelokooriga. Loe SIIT, mis näitlejat sealse piirkonnaga seob ja vaata, kuidas näeb välja üks autentne setu naise rahvarõivas.
5 avastamata pärli Ida-VirumaalKuna parasjagu läbib RMK suure ühismatka raames grupp osalejaid kõige uuemat lõiku Ida-Virumaal ja sellelt on tulnud väga palju positiivset tagasisidet – nii kohaliku looduse kui ka matkaraja kohta, siis soovitame kõigil kindlasti ka ise seda kohta avastama minna. Siin on selleks vähemalt viis head põhjust.1. RMK Kauksi-Aegviidu matkaradaTegemist ei ole just kõige kergema, küll aga ühe Eesti huvitavama matkateega. See vastvalminud matkatee lõik viib loodushuvilised läbi Ida-Virumaa põnevate maastike, näidates seda ääremaaks peetavat piirkonda seninägematust küljest. Valaste juga ja Põhja-Eesti pankrannik on teada-tuntud kõigile eestlastele ja kindlasti nii mõnelegi väliskülalisele. Kas tegemist on Peipsi järve taandumisel tekkinud rannamoodustistega või hoopis jääajajärgses külmakõrbes tuulega moodustunud mandriluidetega? Selle üle on vast kõige parem mõtiskleda seljakott seljas ja matkasaapad jalas.2. Aidu karjääridAidu karjäär on 1974. aastal tööd alustanud ja 2012. aastal suletud pealmaakaevandus. Täna peetakse seda üheks omanäolisemaks tehismaastikuks Eestis, kus üheks põhiliseks tõmbenumbriks on näiteks veespordikeskus. Karjäär asub Ida-Viru maakonnas Lüganuse vallas Aidu külas.3. Jõuga järvedMitmed RMK Lõkkekohad asuvad Pesujärve kaldal. See on populaarne ujumiskoht, järve äärde viib laudtee ning mugavaks vette minekuks on olemas ujumissild. Jõuga järvestik koosneb neljast irdjää sulamisel tekkinud järvest. Need järved on Jõuga Pesujärv, Jõuga Linajärv, Jõuga Liivjärv ja Armise järv. Järvedes esineb mitmeid haruldasi taime- ja loomaliike, näiteks veekonn. 4. Kotka matkaradaVaatamisväärsusteks on Peipsi järve taganemisel tekkinud kõrged metsased liivaseljandikud ning Rüütli raba salapärased soosaared, mis on tekkinud jääaja lõpus kuhjunud setetest. Üleminek liivaseljandikelt sooks on järsk ning selline maastikumuutus pakub matkajale meeldivat vaheldust. 5. Tuletorni vaateplatvormVaateplatvorm asub Rannapungerja tuletorni jalamil, mis on ehitatud 1937. aastal. Tuletorni jalamile rajatud ja puitlaudisega kaetud vaateplatvormilt avaneb kaunis vaade Peipsi järvele ning rannamaastikule.Sõudevõistlus Aidu karjääris.
Viimasel ajal on suur osa Eestist saanud üksjagu vihma ja nii otsustas päästeamet, et alates tänasest, 14. augustist lõpeb suure tuleohuga aeg kogu riigi territooriumil. Olgu tuleoht suur või väike, tuleb tulega alati tähelepanelik olla. Päästeamet lisab, et metsas liikujatel ja matkajatel on lõkke tegemisel ja grillimisel soovitav kasutada RMK lõkkekohti, mille asukohad on leitavad internetilehelt www.rmk.ee.
Eilse raju tormi kompenseeris matkalistele täna võrratu õhtu Rüütli lõkkekohas maagilise päikesepaiste all.
Eilse raju tormi kompenseeris matkalistele täna võrratu õhtu Rüütli lõkkekohas maagilise päikesepaiste all. https://g4.nh.ee/dgs/loader.php#id=232211
Riigi Ilmateenistuse andmetel jätab ilmataat täna matkalised kuivade riietega. Öösel võivad telgid küll pisut märjaks saada, kuid õigesti paigaldatud telgis on matkajad väikese vihmasabina eest kaitstud. Telkide pakendile on alati märgitud vihmakindlus millimeetrites. Tasub meeles pidada, et näiteks nädalaks matkama minnes võiks see number olla 1500 ja 2000 vahel. Ekstreemse paduvihmas telkimise korral tuleb kiigata 3000-millimeetriste telkide poole. Veekindluse huvides võiks olla telgi väliskihi ja sisekihi põranda õmblused teibitud. Telgiga võrdselt tähtis on magamiskott. Soojapidav, hingav ja kerge.
Käimas on suure ühismatka Kauksi-Aegviidu lõigu teine päev! Kahenädalase ja ligi 400 kilomeetrit pika lõigu esimesele, Kauksi-Jõuga etapile asusid eile 24 kanget matkaselli, kes on vastu pidanud nii lõõmava päikese kui paduvihma. Matkasellid on kõik eranditult väga võimekad ja tublid, aga eraldi tahaks välja tuua matka kõige noorema osaleja – Martini, kes on vaid 9-aastane! Pildil peab seltskond väikest puhkepausi Agusalu rajal.
Vaatamata vihmasajule startis eile meie vapper matkaseltskond Kauksi-Aegviidu lõigul. Loe SIIT artiklist, mida matkajuht Andre Kaur asjast arvas ja vaata videost, milliste emotsioonidega seltskond teele asus.
Täna alustasid kaunite Peipsiäärsete metsade vahelt oma teekonda Eesti suurima ühismatka järjekordsel lõigul uued osalejad. Sadu kilomeetreid RMK matkateid läbival matkseltskonnal tuleb suure tõenäosusega trotsida ka vihma ja senisest jahedamaid temperatuure, kuid nii nagu teistelgi matkagruppide, on ka neil eesmärgiks jõuda õnnelikult 25. augustiks matkapealinna Aegviitu.Vaata galeriist, milliste emotsioonidega inimesed teele asusid (fotod: Ardo Kaljuvee)!https://g4.nh.ee/dgs/loader.php#id=232141
Tänasel uue matkalõigu avamisel käis kohal ka fotograaf Ardo Kaljuvee, kelle hingematvalt ilusaid drooni- ja fotojäädvustusi saab juba õige pea siinsamas näha. Seniks üks väike vihje!
Tänast, värskelt alanud matka viib läbi matkajuht Andre Kaur. Küsisimegi sel puhul Andre käest, millised on tema matkasoovitused ja mida isiklikult matkalt ootab. “Mina loodan, et inimesed saavad sellelt matkalt nii ägeda elamuse, et see jääb neile eluks ajaks meelde,” ütles ta. “Ühtlasi on elu näidanud, et matkamine ja sellises vormis ühteisega suhtlemine muudab inimesi õnnelikemaks ja enesekindlamateks.” Peale muu matkavarustuse, tasub Kauri sõnul kindlasti metsa kaasa võtta ka müts ja päikesekreem. Pikemat nimekirja matkaks valmistumiseks loe SIIT! Vaata ka videost, mida RMK matkajuht Andre Kaur matkajatele soovitab!
Täna alustavad matkalised oma teekonda uuel, Kauksi-Aegviidu lõigul. See 396 kilomeetri pikkune ja kaks nädalat vältav teekond ei ole kindlasti kergemate killast, kuid läbib just looduslikult kõige põnevamaid ja erilisemaid maastikke. Ühtlasi on seal ka kõige uuem matkatee, mis viib loodushuvilised läbi Ida-Virumaa põnevate maastike näidates seda ääremaaks peetavat piirkonda seninägematust küljest.
RMK matkarajad läbivad Eestit risti-põiki. Meie matkalised on hetkel matkanud vaid võrgustiku lõunapoolsemal küljel. Homme saab aga alguse uus, kõige idapoolsemaid radasid läbiv matk – Kauksi-Aegviidu. Ühtlasi on see ka kõige värskem matkatee.Sellel rajal jääb matkaliste teele palju kauneid järvestikke. Näiteks kolmanda päeva õhtul jõuavad matkalised maalilisele Jõuga järvede telkimisalale, mida ümbritsevad neli järve – Jõuga pesujärv, Jõuga linajärv, Jõuga liivjärv ja Armise järv.Samuti jäävad sellele matkateele ka Sinimäed ehk Vaivara sinimäed, mis koosnevad kolmest mäest. Selle piirkonna saatusest räägib ja musitseerib ise seal kandis kasvanud Guido Kangur ning lisaks Tõnu Raadik ja Eero Sommer.
Käimas on Ähijärve-Aegviidu etapi kuues päev, läbitud on peaaegu 130 kilomeetrit! Paljude tublide osalejate jaoks oli eile matka viimane päev ning nende asemele tuli kümmekond uut liiget. Siin pildil ongi koos nii vanad tegijad kui ka uued tulijad. Täna on matkajatel ees 17 kilomeetrit rändamist Saunamaalt Vällamäele.
RMK metsakontsertide kunstiline juht Guido Kangur rääkis meile, kuidas oma suve sisustab ja kui suur matkasell ta ise on. SIIT saad teada, kus ja millal toimuvad järgmised metsakontserdid.
Esimese etapi kaasa matkanud Piretil on on sootuks ekstreemne lugu rääkida! Kuulsime, et sinu matkale jõudmine ei olnud just tavapärane. Kirjelda seda palun.Nagu me teame, siis rongiühendus Pärnu ja Võru vahel on praktiliselt olematu. Niisiis planeerisin oma tuleku üks päev varem ehk ühe lisaööbimisega. Rongi peale liikudes nägin aga rongi juba Papiniidu sillal, lehvitsin talle ja sinna ta läks. Nii ma rongist maha jäin. Edasi valisin väiksemad ja vajalikumad asjad, telgi jätsin maha ja asusin rattaga sõitma. Esimesele matkapäevale ma kahjuks ei jõudnud, aga teisel päeval olin juba kohal.Mis sa sellelt matkalt endaga kaasa võtad?Meeletu kogemuse, uued tuttavad ning hea enesetunde.Kuidas sa seltskonnaga rahule jäid?Seltskond oli parim. Plaanime juba kokkutulekut.Oled sa varem nii pika matka kunagi ette võtnud?Ma olen mägimatkaja ning tänu sellele olen tihti pikkadel matkadel.Mida ütleksid uutele teelistele?Soovitan seda, et matkajuht Alar Sikust ei tohi ette minna.
On aeg osadele tublidele matkajatele head aega öelda ja uusi tervitada! Aga mida siis esimese etapi kaasa matkanud inimesed teekonnast arvavad ja mis kogemuse said? Uurisime nende endi käest.Piret, mida sa sellelt matkalt endaga kaasa võtad?Tohutu koguse energiat! Kogu see seltskond ja loomulikult imeline loodus tekitasid hea tunde.Kuidas seltskonnaga rahule jäid?Seltskond oli suurepärane. Kõik hoidsid kokku ning lahkhelid puudusid.Oled sa varem ka nii pika matka ette võtnud?Nii pikka matka ma pole teinud. Minu matkad on piirdunud üldjuhul ühe päevaga nii Eestis kui välismaal.Mida ütleksid uutele teelistele?Ei tohi üle mõelda, mida kaasa võtta ja mida jätta. Seltskond on kindlasti suurepärane ja süüa saab ka väga hästi.
Tänasega saab mitmete osaliste jaoks matk läbi ja minnakse koju, kuid julgemad - eesotsas matkajuht Alar Sikuga - jätkavad teekonda Aegviidu poole. Esimene matkaseltskond on olnud mitmekesine, ühtehoidev ja rõõmsameelne - vaatamata sellele, et osalejate vanused on täiesti seinast-seina - alates 20ndatest kuni 60ndateni. Kõik neist on eranditult hästi vastu pidanud ja tublid olnud. Järgmine etapp stardib juba sel pühapäeval Kauksist.
Suplus päästab päeva! Vähemalt tänase ilmaga on küll just üks korralik suplus see, mis annab jõudu edasi matkata. Matkaseltskond läbis täna Luhasoo õpperaja - tegemist on Võrumaa ainsa sookaitsealaga, kus saab näha kõiki raba kujunemise etappe ning nautida kauneid vaateid rabajärvele. Loe rohkem SIIT! https://g2.nh.ee/dgs/loader.php#id=231981
Täna viis matkaliste tee mööda rahvusvahelise kuulsusega RMK kõlakodadest, kus metsahelisid on võimalik kogeda täiesti ainulaadsel viisil! Loe ja vaata SIIT, kuidas kõlakojad töötavad ja miks neid ka ise külastada tasuks.
Kuna sel kuul viibib metsas tavalisest kordi rohkem matkajaid, kes läbivad sadu kilomeetreid RMK matkateid, siis on õige hetk meelde tuletada, mis seisus meie metsad üldse on. Kui palju metsa Eestis kasvab? Milline on meie metsa ajalugu? Kes seal elavad? Vaata SIIT mahukat artiklit ja leiad neile ning paljudele teistele metsaga seotud küsimustele vastused.
Riigi ilmateenistus on tänaseks andnud kuumahoiatuse! Oodata on erakordselt kõrgeid temperatuure üle Eesti ning seepärast soovitatakse ka matkajatel kogu aeg veepudel käepärast hoida. Ühtlasi tuletab RMK meelde, et ka loodus on pikalt kestnud kuumusest kurnatud ning kogu Eestis kehtib suur tuleohuaeg. Suure tuleohuga ajal on keelatud igasugune lahtise tule tegemine, sealhulgas ka metsas suitsetamine ning matkapliitide ja grilliseadmete kasutamine. Lõkke tegemine on keelatud ka RMK poolt ettevalmistatud lõkkekohtadel.
Täna saigi Guido Kanguri eestvedamisel alguse suur RMK metsakontsertide sari. Jah, just nii looduskaunites kohtades need toimuvadki. Oli väga meeleolukas! Seda aga, kus toimuvad järgmised metsakontserdid vaata SIIT!https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=231939
Juba täna õhtul toimub esimene kaunis metsakontsert RMK Pähni külastuskeskuses, kus näitleja Guido Kangur räägib, mis on ristipuud. Kas sina tead? Matkajate teele igatahes üks selline ristipuu just jäi. Tasuta metsakontserte toimub selle kuu jooksul koguni 17 tükki üle Eesti. Loe artiklist lähemalt SIIT!
Matkajate teele jäi EV100 juubeliks valmiva suurteose "Tõde ja õigus” võtteplats. Ei saanud jätta külastamata.
Ettevalmistused kolmandaks matkapäevaks on lõppemas - hilisemad ärkajad söövad veel riisiputru, suuremad kotid pakitakse autole. Tänane matkapäev on Alar Siku grupil kõige pikem ja keerulisem - paberi järgi 28 kilomeetrit. Õnneks on ilmaennustused leebunud ja 32 kraadi asemel lubatakse vaid 25.
Päike särab ja uus matkapäev on alanud! Tegelikult algas hommik rännumeeste jaoks juba kell 7, mil usin rähnipere saabus lõkkekoha ümber asuvatele puudele häälekalt toksides hommikueinet sööma ning äratas nii mõnegi matkaja.
Eilne matkapäev lõppes Metsavenna talus peale 60 läbitud kilomeetrit. Mõni matkasell on seejuures aga erilist klassi näidanud. Näiteks üks kange daam Pärnust otsustas matkaga liituda, kuigi jäi rongist maha. See ei olnud tema jaoks mingi takistus! Ta võttis oma matkavarustuse selga ja sõitis otse matkale – kokku 180 kilomeetrit.Matkaõhtud lõppevad peaaegu kõigi osaliste jaoks karastava suplusega – olgu selleks siis soe metsajärv või karastav jõgi – mõlemaid neid jätkub Lõuna-Eesti hulgaliselt.https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=231889
Seoses sellega, et lähinädalatel viibib metsas ja RMK matkaradadel kordades rohkem inimesi kui tavaliselt, tasub meelde tuletada üht põhilist reeglit looduses liikumisel: ära jäta endast prügi maha! Metsa vedelema jäetud kilekott või plastpudel laguneb looduses ligikaudu 500 aastat. - Kõik, mille jõuad metsa viia, jõuad sealt ka välja tuua. - Kui sa oma prügi ise ära ei vii, pane orgaanilised jäätmed (teekotikesed, kohvipaks, toidujäägid) lähedal asuvasse prügikasti. - Igasugune prügi põletamine on metsas praegu rangelt keelatud! - Paki oma toit korduvkasutatavatesse karpidesse ja kottidesse. Nii vähendad matkal tekkivaid jäätmeid. - Käitu nii, et sinust ei jääks laagripaigale jälgi.
Käimas on matka teine päev ning täna ootab osalejaid ees 54 kilomeetri pikkune tee jalgratastel Linnajärve lõkkekohast Metsavenna lõkkekohani. Kui eile sai matk alguse meeletu palavusega, siis täna on ilmataat matkasellidele halastanud ning hoiab temperatuuri valdavalt 20 kraadi ümbruses ning päikese pilve taga. Lisaks kostitab Lõuna-Eesti metsaalune matkalisi mahlaste mustikatega.
FOTOD JA DROONIVIDEO: Eesti suurima ühismatka esimesed osalejad saadeti metsaEile sai alguse kolm nädalat vältav ja sadu kilomeetreid matkaradasid läbiv RMK ühismatk. Esimene matkagrupp saadeti teele Võrumaalt kauni Ähijärve kaldalt peale kosutavat lõunasööki ja matkajuht Alar Siku viimaseid näpunäiteid, kuidas kõige pikem - 627 kilomeetrine distants edukalt vastu pidada. Vaata fotosid ja droonivideot kaunist Eesti loodusest!https://g2.nh.ee/dgs/loader.php#id=231827

Osta koos Maalehega praktiline käsiraamat taaskasutamisest hinnaga vaid 4,99 €!
Vaata lähemalt

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare