Lähtudes eelmise aasta oktoobrikuus jõustunud liikluskindlustuse seadusest, hakatakse alates 1. oktoobrist üle aasta kindlustamata sõidukitele väljastama sundkindlustust.

Sundkindlustus rakendub kui:

  • sõiduk registreeritakse liiklusregistris ja liikluskindlustus jäetakse sõlmimata;
  • lõppeb sõiduki ajutine kustutamine või peatamine liiklusregistris, sõiduk võetakse uuesti liiklusregistris arvele ja kasutusse;
  • möödub 12 kuud viimase liikluskindlustuse poliisi kehtivuse lõpust. Näiteks kui liikluskindlustus sai läbi 01.01.2015 ja peale seda kuupäeva ei ole tehtud uut kindlustust ega sõidukit arvelt maha võetud, siis rakendub sundkindlustus sõidukile 12 kuud peale viimase kindlustusperioodi lõppu ehk alates 01.01.2016.

Sundkindlustus rakendub esialgu 30 päevaks, sealt edasi pikendatakse seda 90 päeva kaupa nii kaua, kuni sõidukile on kas tehtud selle omaniku poolt kindlustus või on sõiduk registrist kustutatud. Sundkindlustuse kindlustusandjaks on Eesti Liikluskindlustuse Fond (LKF).

Iizi Kindlustusmaakler AS soovitab sundkindlustust vältida, sest:

  • kindlustusmakse on tavalisest liikluskindluse maksest märkimisväärselt kallim;
  • kahjujuhtumi korral rakendub kahju tekitajale omavastutus 640€ (tavapärasel kindlustamisel on sama juhtumi korral omavastutus 0€).

Üks võimalus sundkindlustuse vältimiseks on sõiduki ajutine kustutamine liiklusregistrist. Ajutise liiklusregistrist kustutamise periood on mitte vähem kui üks kuu ja mitte rohkem kui 24 kuud, perioodi pikkuse määrab sõiduki omanik/rentnik. Taotluses märgitud ajutise registrist kustutamise perioodi möödumisel loetakse sõiduk automaatselt registris olevaks sõidukiks ning taaskord muutub aktuaalseks liikluskindlustuse sõlmimine.

Ka lühiajaline liikluskindlustus on lahendus sundkindlustuse vältimiseks.