ELi geograafiline tähis toodetel annaks tarbijatele garantii


Moestuudio
Kangad. Foto on illustratiivne.Foto: Ilmar Saabas

ELis on registreeritud üle 3000 geograafilise tähise, mis võimaldab kohalikel tootjatel oma toite või jooke esile tõsta, andes seejuures tarbijale infot päritolu ja kvaliteedi kohta.

Euroopa Parmalendi õiguskomisjonis oli teisipäeval, 15. septembril hääletusel EP soovitus, mille alusel tuleks geograafilise tähise kaitset laiendada mittepõllumajanduslikele toodetele. Raportöör Virginie Rozière'i hinnangul annaks see ostjatele garantii toote ehtsuse osas.

Kas saate palun tuua mõne näite toodetest, mida kõnealune märgistus puudutaks?

Teame ja tunneme paljusid tooteid, millele on pannud aluse traditsioonilised teadmised ja valmistamismeetodid: Laguiole'i noad, Calais' pits, Böömi kristall, Šoti ruudumuster, Carrara marmor või Meisseni portselan.

Kaitstud päritolunimetus on nimi või sümbol, mis viitab toote või selle valmistamisega seotud oskuste geograafilisele päritolule. Siia alla kuuluvad keraamika, marmor, pits, kangad, samuti ehted ja vääriskivid. Euroopa Komisjon on tuvastanud üle 800 toote, mis võiksid sellisest märgistusest kasu saada.

Miks on vaja neid tooteid Euroopa Liidu tasandil kaitsta?

Need tooted on kuulsad selle poolest, et üsna tihti kasutavad osa ettevõtteid nende nime, kuid seejuures puudub kindlus, kas päritolu- ja kvaliteedinõuded on täidetud. Selline olukord võib segadusse ajada tarbijaid ja kahjustada ehtsate toodete mainet. Kõnealuste toodete kaitsmine ei ole hetkel piisav, sest vastav seadusandlus kehtib vaid 15 liikmesriigis.

Seotud lood:

Prantsusmaa mõnedes sektorites, näiteks tekstiilitööstuse ettevõtete puhul, kerkis rahvusvaheline nõudlus geograafilise tähise saanud kaupade järele kuni 25 protsenti. Toimiv Euroopa Liidu süsteem aitaks kindlustada töökohti seal, kus tooteid valmistatakse... tihti maapiirkonnas.

Kuidas võidavad tarbijad ja ettevõtlussektor?

ELi-ülene geograafilise tähise kaitse suurendab tarbijate jaoks toote atraktiivsust, sest tagatud on nii päritolu kui konkreetsed eripärad. Tootjad saavad aga märgistuse abil kasvatada oma toodete lisandväärtust.

Seega kaitseks märgistus traditsioonilisi tootjaid, suurendades ühtlasi nende soovi investeerida. Geograafilise tähisega tagatud kaitse aitab ühtlasi parandada piirkonna mainet, edendades turismi ja luues töökohti.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare