HÜVASTI, PAKEND! Riias avas uksed pood, kus toiduained pannakse vanasse kurgipurki

 (6)
Pakendivaba pood Burka Riias
Burka omanik Marija Sološenko näitas, et purgivahetusriiulil leidub nii suuri kui ka väikeseid purke.Foto: Anni Õnneleid

Riia kesklinnas asuvas poes Burka pakendatud tooteid ei leidu ning kliendid saavad vajaliku koguse toidukaupa kuni 50-kilogrammistest kottidest ise purki või kotti valada.

Mõne nädala eest avatud Burka on Läti esimene pakendivaba pood. Suurem osa toidukaubast on müügil suurtes kottides, milles need poodi saabuvad. Ülejäänud toiduained jõuavad Burkasse plastämbrites, mille töötajad tühjendavad klaasanumatesse või plastikkarpidesse ning seejärel tagastavad tarnijale.

Purgi saab nii raha eest kui ka tasuta

Burka omaniku Marija Sološenko sõnul on kliendid enamasti valmistunud ja kaasa võtnud enda purgi või koti, kuid kasutada saab ka poes olevaid paberkotte.

Kui endal pakendit kaasas pole, saab küpsised panna poes olevasse paberkotti. Foto: Anni Õnneleid
Seotud lood:

Müügil on ka eri suuruse ja kujuga riidest kotid ning klaaspurgid, kuid kassa kõrval asuvast purgivahetuse riiulist võib meeldiva purgi valida tasuda.

“Ma märkasin, et osa inimestel – näiteks minu vanaemal – on purke liiga palju ja nad ei oska nendega midagi peale hakata,” rääkis Sološenko. “Samas on inimesi, kes soovivad purke osta.”

Esmalt tuleb purk kaaluda, seejärel täita soovitud toiduainega, uuesti kaaluda ning maksta. Foto: Anni Õnneleid

Ta lisas, et kuigi ta pole purgivahetust kusagil reklaaminud, on see osutnud populaarseks ja riiulid on purke täis.

Jahust tahkešampoonini

Poes on müügil mitmesugused tangained, jahud, pähklid, maiustused, mesi ja agaavisiirup. Sološenko plaanib valikusse lisada ka õli, kuid aedvilju ja piimatooteid ta müüma hakata ei kavatse, sest juurvilju saab lahtiselt osta lähedal asuvast poest või turult. Piimatoodete müük eeldaks külmkapi olemasolu, kuid sellele Burkas piisavalt ruumi pole.

Poes on müügil kikerherned ja mitmesugused oad. Foto: Anni Õnneleid
Maiasmokad saavad poest osta mitmesuguseid komme ja pähkleid šokolaadis. Foto: Anni Õnneleid

Lisaks toiduainetele on riiulitel keskkonnasõbralikud puhastus- ja hügieenitarbed. Sološenko sõnul on kõige populaarsem toode tahkešampoon. Ta tutvustas ka võrgust nõudepesulappi, mida saab kasutada kuni kümme aastat, sest erinevalt tavalisest nõudepesukäsnast ei lähe see haisema.

Poes on eraldi riiul puhastus- ja hügieenitoodete jaoks. Riiulil on bambusest hambaharjad, seebid, kehakoorijad, rätikud ja mesilasvahast paber toidu pakendamiseks. Foto: Anni Õnneleid

Sološenko lisas, et kuigi paljud kliendid küsivad vedela pesugeeli kohta, ei kavatse ta seda müüma hakata. Ta rääkis, et kui klient paneb pesugeeli oma pudelisse, millel pole spetsiaalset märgistust, ja lapsed peaksid kodus seda kogemata jooma, jääks tema müüjana süüdi.

“See on üsna riskantne, seega otsustasin minna turvalist rada pidi,” ütles Sološenko.

Soodsad hinnad

Sološenko rääkis, et proovib hindu hoida võimalikult madalal. Ta tõi näitena, et samad makaronitooted ja toiduainesegud on müügil suurtes toidupoodides, kuid hinnad on kõrgemad, sest lisandub pakendile kulunud raha.

Sološenko sõnul ostavad väga paljud kliendid pähkleid ja seemneid. Foto: Anni Õnneleid

Kui võrrelda Burka hindu Eesti hindadega, on hinnad enam-vähem samad või veidi odavamad kui meie toidupoodides.

Küpsiseid ostma tulnud Anne Apine oli Burkas teist korda. Tema sõnul on sealsed hinnad supermarketidega samad, kuid nullkulu eluviisi järgijana meeldib talle, et Burkas saab tooteid osta pakendivabalt.