Igat veini tuleb konkursile esitada 3 pudelit — üks eelvooru ja üks finaali tarbeks ning üks juhuks, kui nende eelnevatega peaks midagi juhtuma. Aga veinide esitamiseni on veel tubli pool aastat aega, koguma hakkame neid alles tuleva aasta veebruaris. Seni saab olemasolevaid veine korralikult säilitada või uusi ja paremaid teha. Vabalt võib ka juhtuda, et eelmisel korral esitatud ja finaali mitte pääsenud vein on vahepeal  edasi arenenud ja kõvasti paremaks läinud — kontrollige oma veinivarusid!  Eelvoorude hindamised toimuvad 2012. aasta aprillis ja finaal juunikuus, et anda veinidele pisut rohkem aega küpseda ja paremaks muutuda.

Mida tänavusel konkursil vältida ja paremini teha? Konkursi žüriiliige Arne Pajula paneb tegijatele südamele: Kui ikka vein on äädikaks läinud, siis oleks parem see vein koju jätta! Veini äädikaks käärimine on viga, mille avastamisel ei hakka žürii veinist rohkem midagi hindama.

Teine levinud viga kodustel veinitegijatel on veini oksüdeerumine. Vein on saanud kas tegemise või hilisema säilitamise käigus palju õhku ning selle maitse on muutnud ebameeldivaks, vanunuks ja koltunuks. Mõni peab oksüdeerunud maitset hoopis just iseloomulikuks ja koduveinile omaseks, kuid see on nn „vana stiil”. Modernsed veinid on siiski puhta ja selge maitsega.

Kurvastavalt sageli oli vein kannatada saanud ka viletsate korkide pärast — kasutatud oli kas nõrgalt suletud keeratavaid korke või  korra juba kasutatud, auguga veinikorke. Kui kork laseb õhku läbi, hakkab vein oksüdeeruma ja maitse muutub  - reeglina mitte paremuse poole.

Puhtalt ühest toorainest tehtud vein on hea, 2-3 erinevat toorainet  võivad samuti üksteist täiendada ja muuta veini huvitavamaks. Paraku, nagu näitas kogemus 2011. aaasta konkursilt, siis liiga paljude eri toorainete kokkukuhjamine ei anna häid tulemusi — ükski maitse ei pääse mõjule ning vein tuleb iseloomutu ja igav.

Samuti ootaks tulevased hindajad konkursile korralikult  vormistatud veine — silt peal, sildil vähemalt veini nimi, veinimeister, valmistamise aasta ja võimaluse korral ka märkus, kas tegu on kuiva, poolmagusa või magusa veiniga.

Konkursi toetajate hulgas on juba tuttavad firmad — Dansukker oma suhkruga, mis veinimeistritele nii kallis kraam on, Soome suurim koduveinitarvikute firma Viinitalo Melkko OY, Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon.  Auhinnad tulevad võitjatele rikkalikud, nii et osaleda tasub igal juhul!

Konkursi edasise arengu kohta hakkab infot saama Maalehe lisast Targu Talita ja Veinivilla kodulehelt www.veinivilla.ee, kuid kui soovite kindlalt olla kursis, millal veine koguma hakatakse, mis tingimusi veel esitatakse jne, siis saatke kiri info@veinivilla.ee märksõnaga „Konkurss”, ning saate kogu info maili peale.