Kuidas jahutada ruume energiasäästlikult?


Kuidas jahutada ruume energiasäästlikult?
Foto: Andres Putting

Kuumadel suvepäevadel võib jahutuseks kuluva energia hulk olla võrdväärne jaheda aja küttele kuluva energiaga, kui väljas on vaid 4-5 kraadi.

Suurte klaaspindadega kontorihoonetes võib jahutus moodustada kuni 60-70% kõige kuumema aja energiakulust. Jahutus on suve suurim energianeelaja ja nii nagu küttekulusid on ka jahutuskulu võimalik ise mõjutada.

Jahutuskulude alandamine algab hoone planeerimisest – hoone paigutusest ilmakaarte suhtes, materjali valikust ning uste ja akende asukohtadest. Unustada ei tohi ka tervislikku sisekliimat. Hea enesetunde ja tervise tagab see, kui õhk vahetub terviklikult eluruumis umbes ühe-kahe tunni jooksul.

Eesti kliima võimaldab ehitada eramuid, kus sisetemperatuur püsib suviti mõnusalt jahe ka mehhaanilise jahutuseta. Eramutes piisab reeglina vaid lihtsast ventilatsioonisüsteemist tualettruumi või vannituppa. Passiivsed jahutussüsteemid on keskkonnasõbralikud ja kokkuvõttes ka odavaimad lahendused, sest need ei vaja tööks lisaenergiat.

Ka olemasolevas hoones saab jahutuskulusid alandada. Järgnevad 9 nõuannet aitavad oma kodu energiasäästlikult jahutada.

Soojusta pööning. Kas palavate ilmadega on maja teisel korrusel tunduvad palavam kui esimesel? Põhjus võib olla soojustamata pööningus. Kuna pööningult kandub suur osa soojusest edasi teistesse eluruumidesse, on pööningu soojustamine tõhus viis eramu sisetemperatuuri alandamiseks. Ühtlasi tagab soojustatud pööning soojema sisetemperatuuri talviti.

Seotud lood:

Kontrolli õhuleket. Veenduge, et jahe õhk ei liiguks siseruumist välja selleks mitte mõeldud kohtade kaudu nagu kamina siibrid, uksed ja aknad. Kontrollige üle ka akende ja uste tihendid. Hästi soojustatud maja on suvel jahedam, talvel aga soojem.

Sulge kardinad. Katke kardinatega lõuna ilmakaare aknad, et varjata tuba intensiivse päikese eest. Parima tulemuse saavutate heledate kardinatega, mis ei lase valgust läbi. Sarnasel põhimõttel töötavad ka päikesevarjud, mis paigaldatakse akende kohale ja mida on palavatel päevadel võimalik avada, külmadel perioodidel aga suletuna hoida, et vähene olemasolev päikesekiirgus maksimaalselt tuba soojendaks. Lisaks saab kasutada päikekaitseklaase ja –kilesid.

Paigalda laeventilaator. Ventilaator on kodudes kordi energiasäästlikum kasutada kui jahutussüsteem. Näiteks iga päev 12 tundi maksimumkiirusel töötava ventilaatori (75W) kuine energiakulu on 9 EUR. Sama sageli kasutatav jahutussüsteem (2 kW) tähendaks ühes kuus aga 14 korda suuremat väljaminekut. Ruumist väljudes tuleks laeventilaator kindlasti välja lülitada, sest ka see tähendab olulist energia kokkuhoidu. Poodides müüakse ka laua- ja põrandaventilaatoreid, kuid need on mõeldud just ruumi ühe punkti jahutamiseks. Kogu ruumi jahutab siiski laeventilaator.

Edasi lugege siit.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare