Meeleheitel pere: osavate müügimeeste võrku langenud eakas lähedane tellib kõik, mida pakutakse ja püüab siis asju peita

 (64)
mitmed asjad
mitmed asjadFoto: Bianca Mikovitš, Maaleht

“Vanema generatsiooni esindajad, keda on kasvatatud viisakateks inimesteks, kuulavad mistahes müügijutu ära. Ja aega neil on,” kirjutab Maalehe lugeja, kelle lähedane on pere arutu ostlemisega meeleheitele viinud.

Häiriv on aga see, et inimene, kelle müügiosakond on oma konksu otsa saanud, jääb oma murega üksi — osalt on surve perekonnaliikmetelt, kes taunivad sellist ostlemist ja teisalt agressiivsetelt müüjatelt.

Kahjuks jäi meie pereliige osavast müügijutust sõltuvussuhtesse. Kaasa aitas see et müügimehed pöörduvad väga isiklikult, on seltsivad ja näiliselt lahked. Tehinguni jõudmise ajaks on inimesel tekkinud juba süütunne ja respekt müüja vastu, võimalik et ka sõprustunne, mistõttu ei taheta kaubapakkujale pettumust valmistada.

Aitasin oma eakat pereliiget arvutiga ning selleks oli vaja kasutada ka tema e-posti, milleks ta andis paroolid. See, mida ma nägin, oli ehmatav.

Müügipakkumust sisaldavate kirjade hulk oli pöörane — mäletamist mööda 90ne kanti. Esmased lahked kaubapakkumised muutusid kirjavahetuse käigus väga tungivaks ja ka ähvardavaks. Näiteks oli seal kiri stiilis “Hea (eesniminimi), me ju saatsime sulle kirja, et sel kuul on meie poest ostes postiteenus 50 % soodsam, aga sa pole midagi tellinud, mine kohe tellima! Kui see kuu ei telli, siis me kustutame ära sinu kontole seniste ostude eest kogutud boonuse!”

Seotud lood:

Või siis teatatakse : “Sa ei ole sel kuul midagi tellinud, oleme me väga pettunud!”

Ja nii see pensionär ehmatab ja tellibki talle mittevajalikke seemneid, münte, kellasid, elektroonikat, potte, panne jne. Selleks, et lähedastelt mitte pahandada saada, peidab ta saabunud kauba ära.

Olen sattunud peale müügikõne vastuvõtmise hetkele. See oli väga pikk jutt, soojenduseks räägitakse maast ja ilmast. Lõpuks kuulsin pereliikme suust lauseid: “Eks ma siis võtan prooviks…“
Kui siis küsin, et mida tellisid, kõlas vastuseks, et ta ei tea, vist oli mingi köögimasin!

Nii kulub viimaks igale tooteartiklile aasta jooksul ühe kuu pension. Näiteks tellitud kollektsioonid, millest esimene ese oli 19 euri, aga iga järgnev juba kallim. Märkamatult kulus sel moel 400 eurot aastas.

Tegelikkuses pole aga mingit vajadust täiendavate tehnikatoodete järele, kuna elu jooksul on kõik vajalik soetatud ning vanuse tõttu palju tegevusi ära jäänud üldise aktiivsuse vähenemise tõttu. Kuid vanem generatsioon ei oska resoluutselt keelduda.

Mida ette võtta, seda ei teagi.

Pikemalt saad vanainimeste ostusõltuvusest lugeda juba homsest Maalehest!