Mesi oli magusa- ja energiaallikas, ravim, jõuandja, kuid ka säilitaja. Egiptlaste ja kreeklaste sõnutsi: jumalate toit. Mees transporditi toorest eksootilist liha valitsejatele, ka võõrsil hukkunud valitsejaid endeid kodupaika tagasi. Mesi on universaalne konservant.

Kes kaitseks mesilasi?

Mesilased teevad iga päev palehigis tööd, inimesed naudivad selle vilju. Kui loomakaitsjad haismist veelgi teravdaksid ja demokraatia laieneks kogu biosfäärile, astuksid peagi üles mesilaste õiguste eest seisjad. Just mesilaste ühiskonnakorralduse vastu. On ju inimajaloost teda, et suurima lisaväärtuse saab ühiskonnas kätte karmi korra kaasabil.

Kuidas elavad siis mesilased? Neil on üks munev ema, mõnisada elus isast ja kuni 800 000 töömesilast taru kohta. Kes need töömesilased on? Kesksoolised olendid. Mitte aga antiiksed hermofrodiid, vaid lihtsalt keemiliselt kastereeritud emased. Nimelt toidetakse töömesilasteks ettenähtud hauet spetsiaalse toiteseguga, mis pärsib soo arengu. Nii tekivadki asjalikud olendid, kelle elu ainus eesmärk on toota palju mett. Kas tuleb tuttav ette? Ka meie seas tundub olevat selliseid, kes oleks nagu mingi kemikaaliga töödeldud. Tõenäoliselt oleks mesilased andunud esoteerikust Adolf Hitlerile idee uueks rahvastikuprogrammiks. Või andsidki?

Kuid austades mesilaste suveräänset ühiskonnakorraldust ja imetledes selle korralduse jätkusuutlikkust – ikkagi üle 150 miljoni aasta -, võtame tänutundega vastu supertoiduaine, mis looduse poolt ja mesilaste jõul loodud.

Mett söö iga päev

Eestis toodetud mesi on väga kvaliteetne, sest meie kliima sunnib loodust talletama ületalve kõik väärtusliku. Kõige puhtam on metsamesi. Kui tarud on põldude ääres, on oht, et ka pestitsiidid satuvad mee hulka. Õnneks on Eestis taimekaitsevahendite kasutamine tagasihoidlik ja mesinikud hoiavad oma mesilasi neist eemale.

Mesi on väga kasulik, seda tasuks tarvitada igapäevaselt. Mesi on segu invertsuhkrust (fruktoosi ja glükoosi segu) ja sahharoosist (tavalist suhkrut on selles ainult paari protsendi jagu). Kuid suhkrutele lisaks on mees suures koguses mikroelemente ja bioaktiivseid aineid, ensüüme, vitamiine, antioksüdante. Mesi aitab organismil omandada pareminika teisi aineid - lisatuna ürditeele näiteks. Mett ei tohiks kuumutada üle 50 kraadi, et kõik kasulik alles jääks. Mesi kiirendab loomulikke reflekse, suurendab vaimset erksust ja IQ-d. Mesi seedub jääkaineteta, ta puhastab organismi toksiinidest.

Mesilased lisavad meele antibakteriaalset valku, mis välispidiselt ravib ka põletushaavu ja nahahaigusi.

Imedetootjad mesilased

Meele lisaks toodavad mesilased veel mõningaid imelisi aineid. Nimelt looduslikku antibiootikumi taruvaiku. Seda on juba kauges minevikus kasutatud kurguvalu ja teiste põletikuliste protsesside raviks. Liskas on teadlased avastanud, et taruvaik aeglustab kasvajarakkude teket.

Ka õietolm on imetoit. See on kiiresti omastatav, temas leidub märkimisväärses koguses erinevaid vitamiine (B, C, D, E), lisaks vajalikke mikroelemente nagu seleen ja kuld.

Õietolm toetab organismi püsimist noorena, neutraliseerib vabu radikaale, tõstab fertiilsust. Olles looduses heljudes allergeen pärsib ta seespidisel tarvitamisel  allergiaid. Seda võib kasutada iga päev. Väga hea toode on MÕTS ehk TÕMS. Selles on meega segatud kõik mesilaste imeained – mesi, õietolm, taruvaik ja suir.

Suir on õietolm, mis on juba pisut enam mesilaste poolt töödeldud. Seda soovitatakse eriti meestele. (Õietolmu ja suira mõjust tervisele loe lähemalt SIIT.)

Mesilane kui indikaator

Mesilased on olnud au sees kõigis vanades kultuurides ja tsivilisatsioonides. Ja õigusega, sest peale imelise toidu tootmise on neil veel üks oluline ülesanne – tolmeldamine. Kui poleks mesilasi, hukkuks loodus ja hukkuks inimene. Just mesilased on meie keskkonna elukõlbulikkuse esimesed indikaatorid. Märka mesilast!

Muide, peab märkima, et peale mesilaste töökuse on abiks ka mesinike töökus. Nende ühise töö vilju on võimalik nautida ja soetada igal aastal naistepäeva paiku Tallinnas peetavatel meepäevadel. Igas korralikus kodus on eesti mett ja hommikuseks turgutuseks ikka mõtsu ka!