Küsitlused, mida meediaväljaanded oma lugejate seas maksutagastuse teemal on teinud, näitavad, et lõviosal vastanutest läheb tulumaksutagastusest saadud raha igapäevakulude katmiseks. Kindlasti on see majanduslikus kitsikuses mõistlikum variant, kui vajalikeks kuludeks laenu võtmine või krediitkaardiga ostude eest maksmine.

Säästmine peaks olema enesestmõistetav

Siiski võiks mõelda võimalusele kasvõi osa tagasi saadud summast säästa. Säästmisel võib olla mitu eesmärki – panna raha kõrvale mustadeks päevadeks või ootamatute kulude katteks, kui peaks katki minema mõni kodumasin või juhtud ise haigeks jääma. Teadupärast kolme esimese töölt eemal viibitud päeva eest haigushüvitist ei saa, järgnevate haiguspäevade eest makstakse 70% su viimase kuue kuu keskmisest palgast. See on napimale pere-eelarvele üsna suur löök. Raha tasub kõrvale panna ka mõne majapidamises vajaliku suurema ostu tegemiseks, et vältida laenu võtmist, mis muudab ostu intresside ja lepingutasu võrra kallimaks.

Kaalu oma laenukoormuse vähendamist

Kui sul on võetud mõni laen, võiks mõelda, kas tasuks tagasisaadud tulumaksusummat kasutada oma laenukoormuse vähendamiseks. Tagasi maksta tasuks kõigepealt need laenud, millel on kõrgem intress – näiteks järelmaks või väikelaen. Uuri ka seda, kas laenu ennetähtaegse tagastamise või suurema osamakse tegemisega kaasneb teenustasu.

Kas aeg on küps investeerimiseks?

Kui sul maksuametilt tagasi saadud summat lähiaastatel hädapärast vaja ei lähe, võid kaaluda investeerimist. Investeerimine on pikaajaline tegevus ja selle eesmärk on teenida oma raha arvel täiendavat tulu. Ka eesmärgid võivad olla väga erinevad – koguda lapsele raha iseseisva elu alustamiseks, parandada aastate pärast oma elamistingimusi, investeerida pensioniajaks jne.
Investeerida saab näiteks investeerimisfondide osakutesse, aktsiatesse, investeerimishoiusesse või muudesse varadesse, kuid kindlasti peaksid arvestama, et investeeriksid raha, mida sul lähema aasta-paari jooksul tingimata vaja ei lähe. Loe investeerimisvõimaluste kohta siit.

Oluline on meeles pidada, et iga rahapaigutusega kaasnevad riskid. Seejuures käivad riski suurus ja oodatava tulu suurus tavaliselt käsikäes – mida suuremat tulu on võimalik teenida, seda suurem on risk raha kaotada.Väärtpaberite (aktsiad, investeerimisfondi osakud) ostmisega ja müümisega kaasnevad ka kulud – tehingutasu, väärtpaberikonto hooldustasu, fondide puhul igakuine fondi valitsemistasu jne.

Enne raha paigutamisega alustamist tutvu investeerimise põhitõdedega, samuti analüüsi, kui palju sul on kas ühekordselt või igakuiselt võimalik investeerida. Mõtle ka, kui suurt tootlust ootad, milline on su riskitaluvus ning kui pikaks ajaks oled valmis oma raha ühe või teise investeeringuga siduma.