Ole külmaks valmis: kontrolli suitsuandur üle, ära suitseta voodis ja küta aeglaselt

 (3)
AHI TULI PUUD KÜTMINE
Foto: Sven Arbet

Teadaolevalt juhtub kõige rohkem tuleõnnetusi just sellisel ajal, kui ilm läheb külmaks. Eelmise aasta jaanuaris hukkus Eestis tulekahjude tagajärjel üksteist inimest. Sestap palub päästeamet läheneva külmalaine ootuses pöörata tähelepanu kodusele tuleohutusele.

Pühade ajal huugasid kindlasti kõik pliidid ja ahjud, nüüd on õige hetk üle kontrollida, kuidas on lood küttekehade puhtusega. Aastavahetuse sündmused andsid juba märku, et küttekehad tuleb laste üle vaadata ning vajadusel puhastada. Võtke kiiremas korras ühendust kutselise korstnapühkijaga, kes teeb korraliku ülevaatuse ning tagab teile südamerahu.

Kindlasti ei tohi külmakartuses küttekehasid üle kütta. Pigem kütta korraga vähem, aga teha seda sagedamalt. Hoolega peab ka jälgima, et siibrit liiga vara ei suletaks. Kasutada tohib ainult korras ja õigesti paigaldatud kütteseadmeid ning nendele sobivaid küttematerjale. Kütteseadmete vahetusse lähedusse ei tohi panna kergesti süttivaid materjale.

Kes kasutab elektrilisi soojaallikaid, need peavad olema kindlad, et elektrijuhtmestik peab pingele vastu. Elektri- ja õliradiaatorid peavad olema tehniliselt korras ning nende peale ei tohi asetada kergesti süttivaid asju.

Olge kindlad, et teie kodu laes olev suitsuandur on töökorras!

Külmad ilmad võivad kaasa tuua ka olukorra, kui kasutusele võetakse mahajäetud hooned. Päästeamet paneb kõigile südamele, et kui te näete sellistes hoonetes või nende ümber liikumist, tuleks sellele reageerida.

Hoonesse tehtud lõkked on ohtlikud nii nende tegijatele kui ka kõrvalhoonete omanikele. Kasutuseta hoonete omanikud peavad tagama selle, et nende territooriumile või hoonesse ei oleks vaba ligipääsu. Olge vastutustundlikud nii oma vara kui ka kaaskodanike suhtes ning vaadake üle, kas teie omandisse kuuluvasse kasutuseta hoonesse puudub ligipääs.

Päästeameti soovitused külmaperioodiks
  • Hoidu ülekütmisest. Külmad ilmad sunnivad ahjusid, pliite ja kaminaid rohkem kütma. Kütmisel soovitame järgida põhimõtet - korraga vähem, aga sagedamini. Ahju, pliidi ja kamina läheduses ei tohi olla mööblit, vaipu, küttepuid, pappkarpe ja muid kergesti süttivaid esemeid. Hoolega peab jälgima, et siibrit ei suletaks liiga vara. Kui lisasoojuse saamiseks on vaja kasutada elektrilisi radiaatoreid või soojapuhureid, tuleb seda teha mõistlikult, et elektrisüsteemi mitte üle koormata. Soojapuhureid ja radiaatoreid ei tohi riideesemetega kinni katta.
  • Hoidu toas suitsetamises. Külma ilma korral veedavad inimesed rohkem aega toas. Päästeamet paneb südamele, et suitsetamine rõdul ja toas on eluohtlik, eriti kui seda teha voodis. Möödunud aasta jaanuari 11 hukkunust pooled olid voodissuitsetajad.
  • Hoidu lahtise tule kasutamisest torude sulatamisel. Korralikult soojustamata torude jäätumine on sage probleem külmade saabumisel. Torustike külmumise vältimiseks tuleb torustikud katta lisaisolatsiooniga. Mingil juhul ei tohi jäätunud torusid sulatada lahtise tulega, näiteks leeklambiga. Jäätunud torude sulatamiseks soovitame kasutada soojakaableid või järelevalve all olevat soojapuhurit.
  • Kontrolli suitsuanduri korrasoleku. Elusid päästab ainult töökorras suitsuandur! Testi, kas sinu kodus olev suitsuandur töötab. Vajadusel vaheta patarei ja pühi andurilt tolm.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare